Legat de somn

Tulburari de somn
Intrebare postata de Johnnymemo cu 12 ani in urma

Nu am probleme cu somnul...adica dorm 7-8 ore pe noapte.
problema mea este legata de invatat...
numai cand ma apuc sa citesc...ma ia somnu(nu pot sa tin ochii deschisi), chiar daca sunt odihnit.

Daca stau in fata calculatorului nu am nimic... si nu stiu ce sa mai fac(alimentatie bogata in fructe/legume/carene)...si tot degeaba

Am facut analize de curand si totul normal (analize de sange)
am facut o ecografie-ficat marit si splina marita...ce sa fie???

Un sfat va rog frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Nirolf (acum 12 ani)

Presupun ca suferi de sindromul ADHD (la adulti ADD, intrucat nu se manifesta prin hiperactivitate). Cauzele sunt: dieta bogata in carbo-hidrati, jocurile pe calculator, stimulentele de genul bauturilor energizante si cafelele.
Ai nevoie de anumite modificari in dieta, renuntarea la dulciuri, poti consuma doar produse naturale: miere, fructe proaspete sau uscate in locul dulciurilor rafinate, dar si astea cu portia, o dieta echilibrata din care sa nu lipseasca legumele si fructele proaspete, proteine (lapte, legume uscate - fasole, mazare, bob, soia), uleiuri polinesaturate (nuci si seminte uscate, peste oceanic sau ulei de peste).
Redu timpul de joc pe calculator, 2-3 ore maxim, in schimb cauta mijloace de relaxare in natura: drumetii, jogging prin parc, inot, etc.
Renunta la fumat, cafea, ciocolata.
O problema foarte importanta de care am uitat sa zic: folosirea glutamatului de sodiu sau potasiu pentru condimentarea mancarii, de aceea trebuie sa renunti la mancarea fast-food, mezelurile si semipreparatele din comert, condimente gen Knorr, Vegeta, Delikat. In loc de astea foloseste pentru condimentare doar sare, otet (natural, obtinut din fructe), plante condimentare (usturoi, ceapa, patrunjel, marar, cimbru, dafin, etc.)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anda3699249 (acum 3 ani)

splina marita spune multe despre infectiile din organism.
poti sa ai infectii parazitare, bacteriene sau virusi.
si eu am splina marita, saptamina viitoare voi face investigatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: