De 6 luni de zile nu mai dorm bine noaptea.Abia reusesc sa dorm 4 ore pe noapte cu intrerupere.Cauza este stresul de la serviciu.Am incercat sa-mi schimb locul de munca dar este greu pe perioada asta de criza nici macar un loc de munca ca vanzatoare n-am gasit in Craiova.Sunt nevoita sa indur in continuare dar as dori un sfat.Ce sa fac pentru ca in jurul pranzului simt o oboseala coplesitoare o toropeala si nici nu ma mai pot concentra.Am devenit si foarte irascibila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Draga Bea,

Imi pare rau sa aud ca te confrunti cu aceasta problema si nu reusesti sa dormi, dar ea se poate remedia considerabil prin cateva sedinte de psihoterapie. Pentru a afla si a intelege mai multe aspecte despre problema cu care te confrunti, iti recomand sa citesti urmatorul articol despre insomnie: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/44-insomnia-non-organica .

Imi dau seama cat de dificil iti este cu problemele acestea legate de somn, aceasta iti afecteaza munca si iti creeaza un disconfort destul de mare. In situatia descrisa succint de tine, cateva sfaturi, fie ele venite si din partea unui specalist, nu iti sunt suficiente pentru remedierea problemei. De aceea, recomandarea mea este sa incepi cat de curand sedintele de psihoterapie, pentru a-ti imbunatati starea si situatia cu care te confrunti acum. In situatia in care iti este greu sa ajungi la cabinet, poti beneficia prin intermediul cabinetului nostru de psihoterapie online, care are aceleasi rezultate ca si psihoterapia din cabinet. Pentru a afla maniera prin care psihoterapia online functioneaza, te invit sa citesti urmatorul articol: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online .

In speranta ca ti-am fost de ajutor, iti doresc multa sanatate!
O zi frumoasa si usoara in continuare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

chik_ (acum 14 ani)

Lipsa somnului te fac sa fii asa si eventual astenia de primavara.I-ati si tu ceva vitamine in perioada asta gen vitamax sau supradyn iar daca chiar simti ca nu mai poti apeleaza la un concediu medical sa iti mai revii.Incearca si sa faci ceva sport si sa te detasezi de problemele de serviciu macar cand esti acasa.Nu te mai gandi la ce te necajeste,cu putin efort ai sa reusesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Bea,

Inteleg ca esti din Craiova, nu stiu daca ai posibilitatea de a ajunge la psihoterapie.
Cred ca ar fi bine sa citesti cateva lucruri despre "igiena somnului" - se refera la cateva reguli simple care ne ajuta sa dormim mai bine (ex: sa dormim intr-o camera intunecata, aerisita, cu cat mai putine zgomote, sa respectam ora de trezire, etc - gasesti informatii pe internet).
Apoi, iti recomand cartea "Cum scapam de insomnii. Sfaturi practice pentru un somn mai bun" - Editura Polirom; e o carte destul de buna, multi dintre pacientii mei au gasit-o folositoare.
O poti cumpara si pe internet: http://www.librarie.net/carte.php?nia=376&id=17610.
Iti tin pumnii, iar daca ai intrebari, voi incerca sa-ti raspund.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea118903 (acum 14 ani)

Iti multumesc chik am luat si supradyn, fac si sport seara inainte de culcare sar coarda ,fac abdomene pana obosesc doar pentru a adormi mai usor.Adorm usor dar am acelasi efect cu insomnia apoi. Sunt constienta ca trebuie sa-mi schimb jobul daca vreau sa mai fiu intreaga la minte dar nu gasesc absolut nimic si cred ca si asta contribuie la nemultumirile mele. Am incercat tot ce se putea dar simt ca usor usor ma prabusesc. Ce ma nemultumeste cel mai mult este faptul ca am doua facultati aveam un job bine platit pana a venit legea unica a salarizarii si mi-a fost taiat salariul cu 75%.Acum iau in mana salariul de 700 RON iar job-ul implica responsabilitati enorme in sensul ca o mica neatenti ar deveni o gresala fatala ce poate fi platita cu libertatea.De aceea stresul si-a pus amprenta foarte mult si-mi pun mai tot timpul intrebarea oare pt. banii acestia merita sa platesc cu sanatatea,cand foarte bine pe banii acestia muncesti si ca vanzatoare si nu te doare capul de nimic. Problema este ca incerc sa gasesc un nou job de la inceputul anului si nu gasesc nimic. Nici la firme particulare dar nici ca vanzatoare.Daca -mi dau demisia nici de somaj nu mai pot beneficia asa ca sunt nevoita sa innebunesc,pentru ca nici la putinii bani care-i castig acuma nu pot renunta nemaiac***a cu ce ma intretine pe mine si copilul care pe deasupra mai are si probleme cu rinichii si necesita tratamente mai costisitoare.
Simt ca ma aflu intr-un cercvicios din care nu mai am iesire.
Despre CO sunt de 8 zile si nu reusesc sa ma detasez deloc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena_dinamo73 (acum 14 ani)

incearca sa iei seara tinctura de valeriana si ai sa vezi ca te vei simti mai bine si ai sa te si odihnesti peste noapte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Draga Bea,

Imi dau seama ca esti intr-o situatie destul de delicata si iti este foarte greu acum. Sper sa iesi cat mai curand din aceasta perioada problematica pentru tine. Probabil ca nemultumirile si ingrijorarile multiple pe care le ai de ceva vreme si situatiile descrise de tine au contribuit la deteriorarea somnului tau. Asa cum ti-a recomandat dna Psih. Stancescu, cartea respectiva iti poate fi de un ajutor in aceasta situatie.

Multa sanatate si sa ne auzim cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Bea,

Nu este delop***adee buna sa faci sport inainte de culcare; da, e bine chiar si pentru somnul tau sa faci miscare, insa aceasta trebuie facuta cu cel putin 3-4 ore inainte de culcare: in cele 3-4 ore corpul tau trebuie sa se relaxeze si sa se pregateasca pentru somn.
Cu siguranta nu esti singura persoana care trece prin asemenea dificultati (desi nu cred ca asta te ajuta cu ceva). Insa cauti de lucru doar de la inceputul anului, si desi pentru tine poate parea mult, in realitatea oamenii isi gasesc un job dupa aproximativ 5-6 luni de cautare.
Pe de alta parte, stim ca viata nu e intotdeauna placuta si e normal sa trecem prin perioade dificile; incearca sa folosesti nemultumirea in avantajul tau: fa-ti un plan de gasire a unui job (lista cu firme, nr. de telefon, etc), discuta cu prietenii si anunta-i ca iti cauti de lucru, etc. Probabil stii deja lucrurile astea, insa daca iti faci un plan si te organizezi, cred ca te vei simti un pic mai "in control".
As putea sa-ti trimit niste materiale despre managementul stresului, insa as avea nevoie de adresa ta de email; daca crezi ca te-ar putea ajuta, trimite-mi un mesaj (email) si voi incerca sa raspund cat mai curand.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea118903 (acum 14 ani)

Pentru Psih. Raluca Stancescu- adresa mea de email este: [email protected].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 14 ani)

Acceasi problema o am si eu.De vreo 4 zile nu mai pot sa dorm decat pana la ora 4 maxim,ma trezesc din somn brusc.Am baut si ceai de tei,am luat si calciu magneziu,degeaba.Ma culc la 23,30 si la maxim 4 sunt drepti.Cand ma trezesc simt ca imi creste pulsul imediat si mi-l ascult ,parca din ce in ce este mai rapid ,doar ca nu intru intr-un atac de panica.Ce sa fac ? Acum daca ma pun in pat dorm iepureste,inchid ochii si astept sa adorm ,,,,si degeaba !Multumesc anticipat,va rog mult ajutati-ma ca nu stiu ce sa mai fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 14 ani)

Draga Bea,
Am citit despre problema cu care te confrunti. Toata lumea ti-a intins o mana de ajutor, vin si eu cu un sfat poate ca unii se vor amuza, insa am citit multe articole din Formula As care spuneau ca a functionat.E vorba despre "Rugaciunea Sf. Nectarie (al doilea acatist). Se spune ca Sfantul i-a ajutat pe multi, daca e cineva care poate sa-ti aduca ulei sfintit de la Biserica Radu Voda din Bucuresti e si mai bine. Insa cauta pe net aceasta rugaciune si eu cred ca te va ajuta. Eu una l-am citit si cam la doua saptamani am fost chemata la un interviu pentru un nou job.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

George,
cred ca inca nu este cazul sa te ingrijorezi - cu totii avem perioade in care suntem mai nelinistiti si ni se intampla sa dormim mai prost decat de obicei; dimpotriva, sfatul meu este sa nu acorzi o importanta atat de mare si sa astepti sa-ti revii fara a lua "masuri de siguranta" (ceaiuri, medicamente, etc) - comportamentele de asigurare nu fac decat sa-ti creasca atentia legat de aceasta problema (vigilenta) si totodata sa-ti creasca starea de neliniste.
E indicat sa ne punem in pat atunci cand ne este somn, si nu sa stam acolo, asteptand sa ni se faca somn... aceeasi regula si dimineata: daca te trezesti si timp de 15-20 minute nu adormi la loc, ridica-te si gaseste ceva de facut, nu sta in pat sa te rasucesti de pe o parte pe alta.
NU te uita la ceas: multe persoane au obiceiul, nu foarte folositor, de a verifica ora (cat au dormit, cat timp mai au, etc); renunta la acest obicei, daca il recunosti si la tine - nu tine ceasul/ telefonul in dormitor sau tine-l la o distanta care sa nu-ti permita sa-l verifici. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Draga Bea!
Nu mi-ash permite sa dau sfaturi, mai ales dupa ce ai primit nishte sfaturi de specialitate, (Psih. Raluca Stancescu, Psih. Grasu Doina), dar ash vrea sa-ti impartashesc ceva din experianta mea:
In urma cu aprox. 12 ani,(aveam 28 de ani atunci), am fost promovat la serviciu intr-o functie f.f. solicitanta.deshi din punct de vedere profesional faceam fata cu brio, totush din punct de vedere psihic nu eram nici pe departe pregatit (acest lucru nu-l intelegeam atunci).Ma trezeam noaptea shi-mi faceam tot felul de planuri de organizare pt. a doua zi, legate de serviciu, dormind foarte putin, acumuland ore nedormite amplificate de stresul de la serviciu,inmultite cu problemele personale, shi pt. ca eram un om f. sufletist ascultam si problemele subalternilor,care erau peste 150, fiind o firma de productie,probleme in care incercam de multe ori sa intervin din compasiune. Toate acestea insumate, aveau un impact mare asupra mea,ajungand la un moment dat sa nu mai dorm noaptea,dimineata vomitam, nu mai aveam chef deloc sa merg la serviciu,am devenit f. nervos,atat la serviciu cat shi mai grav acasa cu sotia si copii.Acest lucru mi-a diminuat shi capacitatea profesionala shi prestanta era mult sub nivelul meu.
Acest lucru a durat vreo 2-3 ani,timp in care de multe ori am vrut sa demisionez,dar eram induplecat de superiorii mei si depasheam momentele dificile.Vreu sa spun ca in acest timp am suferit,(spun eu shi probabil ca cei de specialitate vor rade de acest termen ),o maturizare psihica accelerata care m-a imbatranit cu cativa ani in plus.Am inteles in cele din urma care este cauza care genera aceasta stare de oboseala,etc.si am incercat in prima faza sa-mi pun ordine in viata shi in ganduri.
Serviciul tine pina la sfarshitul programuluide lucru, indiferent cate ore lucrez,dar problemele de serviciu trebuie sa le rezolv la serviciu.
Am inteles ca fiecare om are problemele lui, shi trebuie sa lupte ca sa shi le rezolve shi implicarea mea este o picatura in ocean oricum nu pot eu sa ajut pe toata lumea, ! Astfel cu timpul am devenit ceva mai rece, mai imun la priblemele celor din jur.
Am dat o importanta mult ,mai mare timpului in care eram in familie incercad sa ma bucur de familia mea privind-o ca pe o binecuvantare de la D-zeu nu ca pe un ,,poligon de tir".
Cineva mi-a spus ca ,,Noaptea e facuta pt. a dormi". Am inteles ca este f. important sa fiu odihnit bine shi am incercat sa fac ceva shi in sensul acesta. A fost ce-a mai grea problema! Aici te lupti cu tine insuti.Noaptea cand ma trezeam incercam sa-mi alung orice ganduri shi incercam sa ma relaxez shi sa adorm din nou.Repet este cel mai greu! Dar,incet incet nu dupa o saptamana nici dupa doua, ci in timp,am inceput sa fac progrese.
Acum lucrez la aceeashi firma, nu mai am aceleashi responsabilitati, ci, altele MAI MARI!
Dorm bine! Fac ieshiri cu familia! La serviciu am randament maxim!
Privesc in urma shi ma amuz. CE POATE FACE UN SOMN BUN !!!
Daca ai avut rabdare shi ai citit tot ce cu drag ti-am scris shi daca poti sa-nveticeva din experienta mea ma bucur. D-zeu sa-ti vegheze somnul!
P.S. Nu am apelat nici-odata la somnifere!
Scuza-mi posibilele gresheli de ortografie, am scris in graba.Ma grabesc sa ies cu copii (sun f. insistenti).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 14 ani)

Multumesc mult pt promptitudinea sfaturilor dvs,asa voi face incerc sa ma controlez.Cred ca toata treaba asa se datoreaza unui caz asemenator dar mult mai grav ca intensitate petrecut acum vreo 3 luni cand efectiv am sarit din pat cu inima batand ca nebuna.Atunci am crezut ca am ceva la inima,si mi-a "ramas in cap"ideea asta.Am facut si fac sport de performanta (full contact) nu beau nu fumez si am starile astea care efectiv te darama.Pt asa ceva nu am fost antrenat.Dupa episodul acela am fost la un cardiolog,mi-a zis ca nu am nimic la inima doar ca este marita putin si verticalizata caz tipic pt sportivi.Acum incerc sa ma autocontrolez pt ca nu este ceva fizic ,,,este din caputul meu !Culmea chiar daca dorm 5 ore maxim pe noapte tot nu ma simt obosit .In scurtul timp cat dorm cred ca visez cat pt 20 de persoane .Inca o data va multumesc pt amabilitatea si profesionalismul de care dati dovada fara niciun interes ,calitate foarte rar gasita in zilele de azi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 14 ani)

Multumesc mult pt promptitudinea sfaturilor dvs,asa voi face incerc sa ma controlez.Cred ca toata treaba asa se datoreaza unui caz asemenator dar mult mai grav ca intensitate petrecut acum vreo 3 luni cand efectiv am sarit din pat cu inima batand ca nebuna.Atunci am crezut ca am ceva la inima,si mi-a "ramas in cap"ideea asta.Am facut si fac sport de performanta (full contact) nu beau nu fumez si am starile astea care efectiv te darama.Pt asa ceva nu am fost antrenat.Dupa episodul acela am fost la un cardiolog,mi-a zis ca nu am nimic la inima doar ca este marita putin si verticalizata caz tipic pt sportivi.Acum incerc sa ma autocontrolez pt ca nu este ceva fizic ,,,este din caputul meu !Culmea chiar daca dorm 5 ore maxim pe noapte tot nu ma simt obosit .In scurtul timp cat dorm cred ca visez cat pt 20 de persoane .Inca o data va multumesc pt amabilitatea si profesionalismul de care dati dovada fara niciun interes ,calitate foarte rar gasita in zilele de azi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 14 ani)

Multumesc mult pt promptitudinea sfaturilor dvs,asa voi face incerc sa ma controlez.Cred ca toata treaba asa se datoreaza unui caz asemenator dar mult mai grav ca intensitate petrecut acum vreo 3 luni cand efectiv am sarit din pat cu inima batand ca nebuna.Atunci am crezut ca am ceva la inima,si mi-a "ramas in cap"ideea asta.Am facut si fac sport de performanta (full contact) nu beau nu fumez si am starile astea care efectiv te darama.Pt asa ceva nu am fost antrenat.Dupa episodul acela am fost la un cardiolog,mi-a zis ca nu am nimic la inima doar ca este marita putin si verticalizata caz tipic pt sportivi.Acum incerc sa ma autocontrolez pt ca nu este ceva fizic ,,,este din caputul meu !Culmea chiar daca dorm 5 ore maxim pe noapte tot nu ma simt obosit .In scurtul timp cat dorm cred ca visez cat pt 20 de persoane .Inca o data va multumesc pt amabilitatea si profesionalismul de care dati dovada fara niciun interes ,calitate foarte rar gasita in zilele de azi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 14 ani)

Multumesc mult pt promptitudinea sfaturilor dvs,asa voi face incerc sa ma controlez.Cred ca toata treaba asa se datoreaza unui caz asemenator dar mult mai grav ca intensitate petrecut acum vreo 3 luni cand efectiv am sarit din pat cu inima batand ca nebuna.Atunci am crezut ca am ceva la inima,si mi-a "ramas in cap"ideea asta.Am facut si fac sport de performanta (full contact) nu beau nu fumez si am starile astea care efectiv te darama.Pt asa ceva nu am fost antrenat.Dupa episodul acela am fost la un cardiolog,mi-a zis ca nu am nimic la inima doar ca este marita putin si verticalizata caz tipic pt sportivi.Acum incerc sa ma autocontrolez pt ca nu este ceva fizic ,,,este din caputul meu !Culmea chiar daca dorm 5 ore maxim pe noapte tot nu ma simt obosit .In scurtul timp cat dorm cred ca visez cat pt 20 de persoane .Inca o data va multumesc pt amabilitatea si profesionalismul de care dati dovada fara niciun interes ,calitate foarte rar gasita in zilele de azi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mara (acum 14 ani)

Foarte frumos raspunsul lui Florin.
Tot din experienta pot spune ca fiecare avem un drum de strabatut in viata. Si eu am luptat sa ma ridic de la muncitor la nivelul unui director. Am sarit din treapta in treapta, am schimbat 10 locuri de munca pana am reusit. Ceea ce pot spune, insa, uitandu-ma in urma, fiecare treapta a necesitat mult efort, iar la nici 35 de ani am ajuns deja in varful piramidei. Acum privesc la altii cum se straduiesc sa parcurga acelasi drum si ii compatimesc atunci cand se impiedica. Multe rugaciuni si multe lacrimi m-au insotit si pe mine, ca si pe ei. Am invatat foarte mult atunci cand am crezut ca am cazut, dar a fost trambulina necesara unui salt urias. Cu cat a fost saltul mai mare, cu atat mai mare a fost si caderea care l-a precedat. Invata din experienta ta de astazi pentru ca iti va folosi cu siguranta maine. Sa ne scrii peste catva timp cand iti va fi mai bine si atunci vei intelege de ce trebuia sa treci prin ceea ce treci acum. Nu dispera!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hoinarul52 (acum 14 ani)

te rog daca toti cei ce aveti probleme cu somnul sau aveti atacuri de panica sa-mi scrieti pe adresa de email: [email protected] si am sa incerc sa va ajut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bea118903 (acum 14 ani)

Va multumesc foarte mult tuturor celor care ati fost alaturi de mine cu sfaturi si deja simt o usurare si ca si cand s-ar fi ridicat o povara de pe umerii mei. Nu stiu cum voi dormi la noapte dar deja moralul mi-a fost ridicat .O bucurie enorma am avut-o astazi de la fetita mea care mi-a spus mami te iubesc mult. Atuci am simtit o putere extradinara si am simtit ca trebuie sa lupt si sa nu ma las invinsa de acele sentimente de nemultumire.
Va multumesc Domnisoara/Doamna Psih.Raluca Stancescu pentru carte si am sa tin cont si de acele exercitii.
Sa ne auzim in curand cu bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 14 ani)

Sunt sigur ca maine ne vei scrie ca ai dormit bine.
P.S. ,,Nu mor caii cand vor cainii" , Doar au shi ei cate o perioada p***a...,dar trece!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2