Insomnia se poate rezolva.? raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de malexa cu 12 ani in urma

Sufar de insomnie de peste 2o ani.Treptat am administrat pastile,cu care m am obisnuit si unele nu si mai fac efectul.Acum nu dorm fara ele,dar uneori nici cu ele.Asociez un nitrazepam de 5 mg cu un ketotifen sau mai inlocuiesc unul din ele cu un xanax de 0.50 mg.Ecumplit !.Am incercat f.multe produse naturiste,scumpe dar fara rezultat.Ceia ce folosesc acum poate fi daunator organismului.? Ce investigatii as putea face?Am o viata plina de necazuri si suparari pe care nu le pot trece cu vederea.Va rog ajutati ma !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

in legatura cu efectele adverse ale acestor medicamente, folosite pe termen lung, evident ca riscul acestora creste. pentru mai multe detalii puteti citi prospectele (dar trebuie sa stiti ca nu toata lumea are sau va avea toate reactiile adverse trecute in prospect).
cat despre modificarea tratamentului, din pacate acest lucru nu poate fi facut aici pe internet ac***a in vedere natura medicatiei.
recomandarea ar fi sa va prezentati din nou la medicul specialist, oricum ar fi trebuit de 20 de ani pana acum sa mergeti la anumita perioada la control pentru ajustarea tratamentului in special daca acesta nu are rezultate.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pentru mai multe detalii despre aceasta afectiune va recomand si urmatorul articol:
//sfatulmedicului.ro/insomnia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

malexa (acum 12 ani)

Buna seara,
Va multumesc ptr.sfaturi.Dar,din pacate lucrand intr o unitate sanitara,am consultat un medic specialist chiar si endocrinolog.Psihiatrul care imi cunoaste viata si faptul ca,sunt marcata de disparitia fiului,mi a dat tratament medicamentos care, imediat ce le luam eram ametita si nu puteam sa stau in picioare.De frica nu le am mai luat,apoi mi a dat un praf(amestec din 4 -5 pastilute) cu caracter permanent,cu care dormeam 6 ore.Am avut un serviciu f.stresant,acasa probleme diverse cu sotul,copii parintii.Acum ca,am scapat de stresul serviciului,am aceiasi insomnie.Adorm f.greu,de la 23.30 pana la 8.00-9.00..Ideia e vreau sa nu mai iau pastile.As inclina sa iau " esenta florala Bach numarul 87 insomnia"
dar, nu stiu daca pot face comanda.
O seara buna,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Victor Taran MDr. Victor Taran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Problema dv are o durata destul de mare si tratamentul pe care il luati de atatea ani cred ca va face mai mult rau decat bine. Din experienta va pot recomanda o terapie ne nociva si care va poate aduce numai benefici. Este vorba de Terapia CranioSacrala. Este o terapie extrem de eficienta in tratamentul insomniilor. Daca sunteti din Bucuresti ma puteti contacta (va ofer o sedinta de 30 minute) pentru a vedea despre ceeste vorba. Daca nu sunteti din Bucuresti puteti consulta http://www.craniosacral.ro/index.php/gaseste-un-terapeut.html unde aveti lista terapeutilor din Romania si veti afla mai multe despre terapia CranioSacrala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

malexa (acum 12 ani)

Buna ziua,
Va multumesc mult pentru raspunsul dvs!
Va informez ca,in per.2007-2009 am participat la sedinte de reconectare de echilibrare,de curatare a organismului,sedinte care cred ca m au ajutat intr o masura dar,in ceia ce priveste insomnia nu..Am crezut ca daca nu voi mai fi in serviciu,ci la pensie se va rezolva,Dar,nu si credeti ma am incercat,multe produse naturiste,credinta,rugaciunea,acceptarea,dar fara rezultat.Multumesc pentru oferta,dar nu sunt din Bucuresti,ci din jud.Neamt si studiind lista terapeutilor nu am vazut nici un terapeut din zona.Daca mai aveti si alte sfaturi va rog sa ma ajutati!
Cu respect,Maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George (acum 12 ani)

Maria, cum te mai simti in prezent, ai rezolvat ceva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: