Cum pot avea un somn normal? raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de giugudica cu 13 ani in urma

Nu pot dormi noaptea,adorm1-2ore si ma trezesc si pina dimineata nu mai adorm,dimineata mi se face brusc somn si sunt obosita toata ziua.ce pot face in acest caz/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

silvia (acum 13 ani)

Ar trebui sa iei cateva zile somnifere are sa te determine sa adormi. Trebuie sa incerci sa adormi in fiecare seara la aceeasi ora. Somniferele te ajuta sa-ti faci un program de somn, dar nu trebuie luate multa vreme pt ca dau dependenta. Nu mai stiu daca la farmacie se elibereaza fara reteta, daca nu poti cere reteta de la med de familie. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Grasu Doina MPsih. Grasu Doina este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Draga Giugudica,

Imi pare rau ca ai aceasta problema legata de somn. Este foarte posibil sa fie vorba de o insomnie. De aceea iti recomand sa citesti urmatorul articol de pe site-ul cabinetului nostru: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/44-insomnia-non-organica.html .

Medicatia iti poate fi folositoare, insa este recomandat sa apelezi si la ajutorul unui specialist psiholog. Prin cateva sedinte de psihoterapie vei intelege cauzele acestei dificultati de a dormi si vei reusi apoi, sa o schimbi, putand avea astfel un somn odihnitor si adecvat. Te invit sa imi spui mai multe despre tine si problema cu care te confrunti: ce varsta ai, de cand a aparut problema aceasta legata de somn, ziua ai reusit sa dormi etc?

Cu speranta ca ti-am fost de ajutor, iti doresc o zi frumoasa!

Psiholog Doina Grasu
[email protected]
www.psihosolutii.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

mihai (acum 13 ani)

Nu dorm decat numai cu alprazolam.Asta se intampla de 25 de ani.Cauza?Nevasta sforaie de se misca lustra, ba horcaie.Ignoranta si p***aa cu care este dotata, (scuze, dar stiti ce inseamna sa te trezeasca cineva noaptea de vreo 20 de ori?) o determina sa nu se duca la un medic.M-a inbolnavit, nemernica.A fumat pe ascuns un timp, apoi, probabil i-a spus medicul ca are si hipertensiune, si s-a lasat de tigari.Dar, nasul ei, deja era horn ingustat ca la locomotiva cu abur.Aerul intra si iesea anevoie, iar eu trebuia sa ma trezesc cand era somnul mai dulce.Aveti cunostinta ce se ia pentru nesimtirea acestei femei, care mi-a distrus sanatatea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 13 ani)

BUNA,MIHAI,TARE FRUMOS TE EXPRIMI LA ADRESA SOTIEI.CRED CA NU MAI REZISTI.AM O PROPUNERE CARE TE-AR AJUTA.DACA AI POSIBILITATEA SA DORMI IN ALTA CAMERA .MULTA SANATATE SI SOMN USOR.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARIA (acum 13 ani)

EU SUNT SINGURA IN CAMERA SI TOT NU POT DORMI NOPTI INTRGI.ASTA E.TOATA VIATA MEA NU AM PUTUT SA ADORM .ZIUA NU DORM NICIODATA.M-AM OBISNUIT.AM DEJA 53 ANI.MAI AM PUTIN SI SCAP DE INSOMNII.CAND VOI PLECA LA DOMNUL SPER SA DORM LINISTITA.NU IAU MEDICAMENTE.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 13 ani)

problema somnului cred ca este una des intalnita atat la barbati cat si la femei.acuma problema mare ptr mine este ca si eu sforai.mai intai nu credeam dar de cand am inceput sa dorm la iubita mea(si inainte sforaiam) imi spunea mereu ca sforaii de hatan patul.nu am crezut-o dar m-a inregistrat si a avut dreptate.si inca ce fel.apropo am 24 de ani...cineva ma poate ajuta cu un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mioara (acum 13 ani)

Buna dimineata, domnu MIHAI va pot da un remediu natural, fara sa va mai treziti si sa o auziti pe sotia dv , in primul rind ,trebuie sa aveti o activitate , cum ar fi sa alergati, s-au sa mergeti pe jos, vreo ora ,sau doua , s-au sa mergeti cu bicicleta cit puteti de mult inainte de culcare, sa va obositi corpul ca sa nu mai fiti nevoit ca sa o auziti pe sotia dv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

regele_mar (acum 10 ani)

Dl .Mihai,un remediu bun sa nu va mai deranjeze sotia este ca sa-i puneti putina ceanura in ceai sau cafea.Sper ca v-am fost de folos.Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: