Intarzierea vorbirii

Tulburari de limbaj
Intrebare postata de Luminita129 cu 11 ani in urma

Buna seara!
Baietelul meu are doi ani si trei luni. Nu spune decat "mama" iar in loc de "tata" spune "aa". Raspunde la diferite comenzi, intelege orice ii spunem insa nu pronunta cuvinte. Nu are rabdare sa ii citesc cateva randuri dintr-o poveste, nu are contact vizual cu mine decat pret de cateva secunde. Nu este un copil agitat nici foarte linistit. Nu stiu incotro sa ma indrept. La pediatru, la logoped, la neuropsihiatru... Ma ingrijoreaza faptul ca alti copii de varsta lui vorbesc si el nu reuseste sa spuna nimic. Nu ma astept sa spuna propozitii insa el nu imita nici silabele pe care i le repet de multe ori. Multumesc anticipat pentru raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Petre-Daniel (acum 11 ani)

si al nostru este de aceeasi varsta si foarte putine cuvinte spune, intelege in schimb tot, inca nu e cazu sa ne alarmam ni s-a mai spus si de alti medici, de pe la 3 ani probabil, il avem la gradinita de la 1 an si 10 luni si tot degeaba. daca e baiat, ei sunt mai lenesi
multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petre-Daniel (acum 11 ani)

si al nostru este de aceeasi varsta si foarte putine cuvinte spune, intelege in schimb tot, inca nu e cazu sa ne alarmam ni s-a mai spus si de alti medici, de pe la 3 ani probabil, il avem la gradinita de la 1 an si 10 luni si tot degeaba. daca e baiat, ei sunt mai lenesi
multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petre-Daniel (acum 11 ani)

si al nostru este de aceeasi varsta si foarte putine cuvinte spune, intelege in schimb tot, inca nu e cazu sa ne alarmam ni s-a mai spus si de alti medici, de pe la 3 ani probabil, il avem la gradinita de la 1 an si 10 luni si tot degeaba. daca e baiat, ei sunt mai lenesi
multa bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 11 ani)

Eu am doua fete mari.Cea mare a vorbit foarte repede, la un an ma intelegeam deja cu ea. Cea mica este mai incapatanata si a refuzat sa vorbeasca pana la 3 ani. Spunea doar cateva cuvinte. Dar, la 3 ai, a inceput sa vb dintrodata si este foarte vorbareata, mai vorbareata decat cealalta. Am fost cu ea in timpul celor 3 ani, la med de familie, la psihoog, la logoped, dar nu au constatat nimic in neregula. Au zis ca sunt copii care vorbesc mai tarziu, fara a avea o problema. Mergi la med de familie sa te directioneze catre specialistul potrivit. Sanatate.
PS: Ar trebui savezi daca nu are frenul lingual mai scurt decat ar trebui, fapt care ii limiteaza miscarile limbii nepermitandu-i sa vorbeasca. E vorba de pielita de sub limba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita129 (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspunsuri. Stiu ca sunt copii care vorbesc mai tarziu insa nu pot sa stau linistita sperand ca asa este si in cazul nostru. Trebuie sa merg la un medic cu el. M-am gandit si eu la frenul lingual. Poate asta e problema. Multumesc inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miki (acum 11 ani)

Fiul meu a vorbit la trei ani si a facut facultate cu note mari si acum are societatea pe mainile lui cu 70 de oameni ,de obicei cei care nu vorbesc gandesc mai mult ,dar este bine sa mergi la un control cu copilul, ca si eu am fost .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica.berceanu (acum 11 ani)

Intarzierile si/sau tulburarile de limbaj ale copiilor genereaza frustrari atat lui, cat si dvs. Frustrarile genereaza probleme de comportament care, la randul lor, afecteaza relatiile acestuia cu dvs si cu cei din jur, si de asemenea, relatiile dvs cu celelalte persoane.
Puteti corecta limbajul copiilor, asa cum puteti corecta si modifica orice comportament, folosind mijloacele necesare.
la copiii cu autism si/sau tulburari din spectru, aceste probleme afecteaza si mai adanc viata lor si a celor din jur.
In cazul in care va confruntati cu oricare din aceste probleme, va stau la dispozitie pentru a-I ajuta pe micuti sa isi modeleze un limbaj corect, care sa genereze un comportament adecvat, care va duce la o buna interactiune cu cei din jur si la o stima de sine ridicata.
Monica Berceanu
psihopedagog/ logoped/ analist comportamental
[email protected]
tel: 0728055416

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita129 (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns. Cu siguranta as fi apleat la dumneavoastra daca v-ati fi aflat in Brasov.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Codrea Diana (acum 8 ani)

are 2 ani si doua luni si nu spune nici un cuvant,rar de tot spune mama,imi arata prin semne tot ce vrea...ma duce de mana pana la obiectul dorit si imi impinge mana spre el.Cand vrea sa-i schimb programul pe tv imi pune telecomanda in mana,cand vrea afara ma ia de mana si ma duce la usa.Imi cere numai prin smiorcaieli tot ce vrea si daca nu-l inteleg se enerveaza.Stie sa bata palma,sa faca pa,dar numai cand are el chef.Tot timpul inchide usile si ferestrele,si ii place sa aseze lucrurile in sir.Masinutele le aseaza intotdeauna cu botul in fata.Nu executa comenzi simple precum : adu-mi mingea,ce-i drept nici nu i-am cerut asta pana acum.Observa lucruri si le face gen: la culcare cand ii fac patul isi aduce paturica,cand ii pregatesc biberonul aduce si incearca sa pune el tetina,cand vin de la servici imi ia ce am pe cap si imi ia ghetele si le pune la locul lor,se descalta de ciorapi si ii pune in sertarul lor.Nu vrea sa mearga de mana pe strada si daca-l lasi liber alearga pana vede obiecte si le aseaza in sir,ii mai place sa arunce cu pietricele in apa,sau sa le bage in sticla de aceste doua activitati nu se plictiseste si nu-l poti face sa aleaga alta activitate.E iubitor,ne alinta,ne pupa,zambeste la toata lumea.Ii place sa bage cerculete in fuctie de marime si mai are cutiute de multe marimi ce le baga unele in altele si daca nu se potrivesc le alege pana se potrivesc si le baga unele in altele.Cu parte motorie nu sta iar foarte bine,se impiedica des,ii este lene sa urce scari daca sunt mai multe prefera sa le urce in 4 labe,la tricicleta inca il tinem cu protectie nu stie sa se tina de coarne sau probabil ar cobori din mers pt ca nu are stare,este hiperactiva mai ales cand e in afara casei sau in alta casa.Daca e atent la televizor nu aude cand il strigi,si nu raspunde cand il strigi pe numa,nici nu te priveste.Raspunde doar daca il strig din alta camera,si vine repede razand.Ii place sa ma joc cu el,sa-l invart,sa-l arunc in pat,sa-l ajut sa se dea peste cap,se distreaza foarte tare.Sunt foarte ingrijorata ca nu spune nici un cuvant,desii pe limba lui vorbeste toata ziua,si ca nu-l pot scoate din ale lui cand ii place ceva ce face,pare fixat si ca nu executa comenzi,Uneori cred ca nu intelege ce vreau de la el.Ma asculta doar cand ii zic sa scoata degetul din gurita,ca nu e voie la un lucru nu mai stiu ce sa cred....credeti ca am motive sa ma ingrijorez? Ma scuzati ca am scris mesajul atat de lung,dar sunt foarte ingrijorata.La toamna vreau sa-l dau la gradinita ,nu stiu daca fac bine...nu spune nimic si la olita inca nu s-a deprins sa faca la ea,doar cateodata rar,cred ca din intamplare,daca nimeresc momentul.Tin sa zic ca copiaza si unele gesturi care ii plac.Are o problema cu o dermatita atopica cam de un an ii tot apara si dispare ca o pata mica cam de 1 ban pe obrajori,si mai putin pe manuta dreapta,am auzit ca si alergiile pot intarzia vorbirea.Azi a zis dupa mine ''''ssssssss'''' ii aratam un sarpe si i-am zis cum face.Imi arata pe peretele lui desene cad ii cer sa-mi arate fluturasul sau melcul si se rusineaza apoi.Am motive sa ma ingrijorez sau sa mai astept?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana Maria (acum un an)

Bună ziua
Aş dori vă rog dacă se poate să-mi povestiți cum a decurs cu băiețelul după ce ați lăsat aici mesaj?după ce a mai crescut ? Cum sa dezvoltat?
Citind acum mesajul d-voastră ne regăsim total în el..exact aşa şi băiețelul meu ce acuş face şi el 2ani şi 2 luni..Vă mulțumesc şi apreciez dacă mi-ați putea răspunde.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 5 luni)

De unde sunteți! Asi avea nevoie de niste răspunsuri la câteva întrebări daca sunteți dispusă sa mă ascultați ! 0746665198!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11555187790 (acum 5 ani)

Cum e acum copilul?? A progresat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GianinaB (acum un an)

Fetita mea are 4 ani jumate, locuim in Egypt. Intre varsta de 3-4 ani a fost la gradinita unde se punea accent pe engleza, si noi vb doar cu ea engleza ( in casa cu fratii mai Mari vb araba) Acum la4 ani e la O scoala unde se vb mai mult araba. Problema e ca ea zice fraze scurte doar ca zice si cuvinte care nu se inteleg ( din nici O limba). Un sfat va rog! Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: