Nu ma ingras raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de barbiee cu 14 ani in urma

Am 1 65 cm si 46 kg.mananc iau vitamine in zadar nu ma ingras.am glanda de slabire.cum se poate trata?ma pot opera ? va rog sa imi dati toate inf.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

ovidiu (acum 14 ani)

incearca ceva alimente cu destinatie medicala speciala care au calorii si proteine mai multe decat alimentatia ta obisnuita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim_167794 M este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua barbiee,

Nu stiu exact la ce va referiti cand spuneti ca aveti glanda de slabire, dar presupun ca este vorba de glanda tiroida. Sfatul meu este sa mergeti la un medic endocrinolog care va va recomanda investigatiile necesare pentru diagnostic si va va indica tratamentul corespunzator.

Va doresc multa sanatate!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

mimi_mimi_24 (acum 14 ani)

buna barbiee! si eu am aceeasi probl. ca si a ta. am 1.61m si 45 de kg. de cand ma stiu am fost o persoana nu prea mancacioasa, dar nici nu am tinut vreo dieta alimentara pt k nu am fost niciodata grasa. ba mai mult, intotdeauna sub greutate. ce pot sa iti spun este ca familia mea, inca de cand eram un copil, m-a dus pe la diferiti medici pt a vedea starea mea de sanatate. analizele erau f.bune de fiecare data. totusi, am luat ff mult timp vitamine pe cale orala si injectabila tot in speranta ca voi lua in greutate. asta pana cand un doctor mi-a spus ca nu are rost sa ma indop cu vitamine, deoarece acestea sunt doar un supliment alimentar si nu iti provoaca o foame turbata ca sa mananci incontinuu pt. a te putea ingrasa. ma lamurit spunandu-mi ca nu are rost sa imi dereglez metabolismul cu diverse cure de ingrasare, deoarece am timp sa sa ingras pe masura ce ma maturizez.acuma nu mai caut neaparat sa ma ingras, dar incerc s mananc 3 mese pe zi si cat se poate la ore fixe.parerea mea, este ca daca , totusi ai o probl la tiroida saconsulti un medi de specialitate si sa vezi ce se poate face. dra daca esti sanatoasa, atunci nu mai are rost sa te stresezi , deoarece stresul paot sa induca o lipsa a poftei de manacare, ceea ce paote duce si la o scadere in greuate. succes si sanatate iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 9 ani)

Buna ziua,am 19 ani si 1.85 inaltime,si am slabit mult,cu toata ca mananc mult,dar in zadar..ce trebuie sa iau???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: