Nu am idee cum sa scap de bulimie..! raspuns medic

Tulburari de alimentatie
Intrebare postata de Nadine Teodora cu 9 ani in urma

Inca de cand eram copil mi s-a reprosat de catre cei din jurul meu ca sunt cam "rotunjoara", colegii ma numeau Para Coapta sau Butoi, desi nu eram chiar atat de grasa. Mama m-a sustinut mereu si ma linistea, zicand ca sunt perfect normala, dar nu cred ca a fost o atitudine tocmai potrivita, intrucat cand am intrat in adolescenta luasem proportii serioase. Stiu acum ca doar dragostea si grija ei de mama sa nu fac depresie sau ceva asemanator a impiedicat-o sa imi spuna adevarul, iar incurajarea ei m-a determinat sa ignor spusele colegilor si cunoscutilor mei, acelea ca nu aveam o greutate normala. Crescand, normal ca m-am indragostit, am iubit si am fost iubita, insa la sfarsitul primei mele relatii cand el a cunoscut o alta fata, am inceput s-o studiez. Desi trecusem repede peste relatia aceea ( cat de serioasa poate fi o relatie la 15 ani??) am suferit crunt cand am vazut cat de sp***a era fata aceea(doar se stie cat de insuportabil e pentru genul feminin sa fie inlocuit prea repede si prea bine). Dupa aceasta perioada am fost furioasa pe mama ca imi ascunsese adevarata mea imagine si apoi pe mine insami ca nu am fost in stare sa ma vad cu adevarat in oglinda ; apoi au urmat cateva luni in care cautam sa slabesc, si asta cat mai repede, cat mai eficient! Cam pe la 16 ani m-am fortat prima oara sa dau afara ce am mancat. Dupa examenele dintr-a 8-a incepusem sa mananc cu adevarat pe sistem nervos, dar la doi ani diferenta mi-am dat seama ca nu pot sa ma opresc sa mananc, dar am alta alternativa. Nu sunt mandra de mine. Au trecut doi ani de atunci, sunt aproape o femeie, gata sa ia viata in piept, dar eu nu pot scapa de acest...nici nu stiu cum sa ii spun. Ce vreau eu sa subliniez este ca stiu ca imi fac rau, nu o data am ametit sau lesinat, dar nu ma pot opri. In ultimul an se intampla doar o data sau de doua ori pe luna sa am un episod de alimentare excesiva, apoi sa dau afara, dar in rest pur si simplu nu mananc. Doar beau foarte multa apa si iau suplimente alimentare, beau ceaiuri si, acum ca e vara, mananc fructe care contin multa apa. Dar sunt serios ingrijorata pentru ca uitandu-ma in urma mi se pare imposibil ca un om sa traiasca fara sa manance doi ani! Mi-e teama ca am sa-mi "stric" organismul si ca nu voi putea vreodata sa mai repar! Mai ales ca in ultima saptamana am lesinat de patru ori, cand urs scari, chiar si trei-patru, ametesc,iar daca merg mai mult de cateva zeci de metri simt ca mi se taie firul. Acum am 41 de kg, la 1.62, sunt unde voiam sa fiu acum patru ani, sp***a si frumoasa, dar, Dumnezeule, cu ce pret! Nu stiu cum sa fac sa mananc din nou, teama sa nu iau din nou proportii ma omoara, iar daca reusesc sa iau o masa, aproape inconstient ma duc la baie sa o dau afara. Ce naiba sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

psihoterapeut Marina-Lucica Balea (acum 9 ani)

Draga Nadine,
Efectele bulimiei sunt multiple, iar laxativele folosite in exces, dar si senzatia de voma conduc la deshidratarea organismului si dereglarea grava a metabolismului. Lipsa de potasiu duce la ceasta pofta necontrolata de a consuma continuu, iar oboseala psihica isi spune cuvantul.Apar durerile abdominale, de maini, picioare, somnolenta, problemele de vedere si dinti, o dereglare a glandelor salivare si sudoripare, iar ametelile si slabirea organismului sunt semne ale instalarii acestei afectiuni.
Din relatarea ta, inteleg ca o parte din aceste simptome sunt prezente.
Cel mai bun remediu pentru tratarea acestei afectiuni este terapia psihologica. Analizarea cauzelor, efectelor si riscurilor la care te expui sunt primii pasi pentru depasirea acestei probleme.Deasemenea este foarte important sa iti recapeti increderea in tine si autocontrolul.
Deja ai facut un pas foarte important, recunoscand aceasta problema.Poti vorbi cu persoanele apropiate, care te pot sprijini.Pentru a evita agravarea acestei situatii , dar si aparitia unor afectiuni interne grave,se impune sa iei masuri cat mai repede posibil.
Daca iti doresti sa discutam intr-un cadru profesionist, te astept cu drag.
psih. Marina-Lucica Balea
psihoprof.ro.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nadine Teodora (acum 9 ani)

Mi-as dorit are mult sa discut cu un specialist, insa nu as putea tine secret acest lucru de familie si prieteni, iar in mometnul de fata discretia este tare importanta pentru mine. Ca sa fiu sincera, mi-e rusine de ceea ce fac si inca nu as dori ca ei sa afle. Dar faptul ca am primit un mesaj la ceea ce am scris inseamna mult. Chiar nu ma asteptam sa citeasca cineva atat de curand cuvintele de mai sus. Ele au fost pentru mine mai mult o destainuire a mea catre mine. Acum ceea ce va cer sunt marci. De biscuiti sau batoane pe care sa incerc sa le mananc. Chiar azi am cumparat niste bitscuiti digestivi pe care i-am mancat si m-am simtit in ordine, doar ca m-am panicat foarte tare cand am vazut cat zahar contineau.. Da, inca am o problema. Asadar, daca imi puteti recomanda ceva marci, ar fi perfect! Oricum, va multumesc si pentru simplul fapt ca mi-ati citit postarea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua,

In multe situatii, bulimia si anorexia sunt efecte ale unor probleme precum: stimai de sine scazuta, lipsa de incredere in sine, standarde nerealiste in ceea ce priveste modelul de frumsete fizica etc.
Toate aceste probleme pot fi abordate eficient in cadrul consilierii si psihoterapiei cognitiv-comportamentale.
Informatii suplimentare puteti afla si accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/bulimia-nervoasa/
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/anorexia-nervoasa/
Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
Telefon: 0764.443.184
E-mail: [email protected]
Website: psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de alimentatie.

Utilizator21548264626 (acum 5 ani)

am 14 ani si am aceeasi problema. vreau sa incetez ,dar gindul ca ma pot ingrasa chiar cu 1 kg sau mai pitin ma omoara si de aceea continui ,am deja un an si ceva. parintilor logic ca nu le pot povesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: