Pot exista urmari?

Traumatism craniocerebral
Intrebare postata de diana_85 cu 13 ani in urma

In urma cu 6 ani (la varsta de 15 ani) m-am lovit destul puternic la cap. Pe moment am fost putin ametita, timp de 10 minute, apoi nu am mai avut nimic. Credeti ca acea lovitura poate avea urmari? (tumori, cheaguri neabsorbite).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Csara (acum 13 ani)

Trebuie sa faci o tomografie, cel putin sau un rmn pentru a stii sigur daca au existat urmari sau nu. Te intrebi acest lucru pentru ca ai unele simptome si banuiesti ca au fost determinate de acea lovitura la cap?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana_85 (acum 13 ani)

nu am nici un simptom. dar vroiam sa stiu daca poate sa existe urmari si fara sa am eu vrun simptom.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Depinde, nimic nu este sigur. S-au vazut cazuri si dupa 30 de ani, cum tot asa, poate sa nu fie nimic. Este bine sa faci investigatiile necesare pt. a te linisti, chiar daca nu exista simptome. Daca nu-ti permiti un CT sau RMN, ai putea face un banal " fund de ochi ", la un cabinet de oftalmologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Fundul de ochi arata tumorile cerebrale, nu cheaguri sau alte afectiuni. Eu zic ca daca nu ai simptome, sa stai linistita. Iar ca sa stai si mai linistita, iti poti face o tomografie computerizata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

si eu m.am lovit ft tare la cap cand eram mai mica...si atrunci mi s.a umflat ft tare dar dupa aceea nu am mai avut nimic...insa acum dupa cativa ani am inceput sa am amneteli ft mari...nu pot sa dorm q fata in sus k ma doare capul...am momente cand tremur ft tare si ametesc si parca nu mai stiu pe ce lume sunt si cred k ar fi bn sa ai ft mare grija k urmari pot fi dupa cativa ani...si eu vreau sa ma duc vara asta la un doctor sa.mi fac un rmn cva k mi.e tare frik.....n.as vrea k la 21 de ani sa patesc cn stie ce...asa k fugi la doctor si vezi ce faci...te poop

a....si ink cva...stie cineva cat costa un rmn??? va pup si va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

Ar tebui sa faci un consult neurologic si in functie de acesta TC sau RMN.Nu mai amina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

" In tara " ,fara trimitere, un RMN la cap costa 350 de roni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

ms adrienne... :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paul (acum 13 ani)

don''t worry, si eu am avut o lovitura incit am cazut ametit, ma simt mai bine ca orcind dupa 20 ani ,depinde in ce parte a capului te-ai lovit, eu am terminat medicina dupa asa lovitura chiar ma bucur ca m-am lovit mi-a venit mintea la cap..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

In concluzie, ca medic,sfatul ar fi: " loviti-va la cap.......nu-i nimic, nu va face-ti griji..........va vine mintea la cap ". Interesanta [ periculoasa ] opinie..............Ce-ar fi sa te lasi de glume ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana (acum 13 ani)

De regula loviturile la cap sint monitorizate pina la 2 ani de la producere, apoi numai daca apar simptome.Nu cred ca este cazul sa te ingijorezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: