Ameteala dupa o lovitura la cap la un copil

Traumatism craniocerebral
Intrebare postata de membru221172 cu 11 ani in urma

Buna seara!
Cu o luna in urma baietelul meu de 5 ani a cazut pe spate si s-a lovit la cap in zona occipitala. Nu a lesinat si nu a vomitat dar pentru cateva momente nu a putut vedea. De atunci are momente peste zi cand se freaca la ochi si ameteste usor, apoi spune ca este obosit si trebuie sa se aseze. Dupa cateva minute isi revine. Pe de alta parte in general este mai obosit decat era inainte, de exemplu inainte de accident nu vroia seara sa mearga la culcare iar acum se duce singur sau daca mergem afara pe locul de joaca sau la plimbare cam dupa 1-2 ore spune ca nu mai poate si trebuie sa mergem acasa, se vede ca este usor ametit, iar inainte ar fi stat toata ziua afara. Acum o saptamana (la 24 de zile de la accident) am reusit sa facem un RMN la care ni s-a spus ca este totul in ordine. Nu cred ca starea asta are alte cauze pentru ca este asa de cand s-a lovit, inainte nu a avut nici o problema. ce am putea sa facem?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

membru221172 (acum 11 ani)

Imi cer mii de scuze, daca cineva ne-ar putea ajuta cu un raspuns, nu ne-ar ajuta ceva de genul ''mergi la neurolog''. Noi nu locuim in Romania si din pacate aici toate merg foarte greu. Si acest RMN l-am obtinut cu foarte multe insistente. Si nimeni nu imi da o explicatie ce este cu aceste simptome. Daca e posibil sa apara astfel de probleme in urma unei lovituri la cap, daca se pot trata, daca e posibil sa treaca de la sine si in cat timp...etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comotia cerebrala (acum 11 ani)

sfatulmedicului.ro/Traumatism-craniocerebral/leziunile-traumatice-craniocerebrale-comotia-cerebrala_334

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ionescu (acum 11 ani)

In orice tara se gasesc la anumite farmacii remedii homeopate. In general sunt ieftine, intre 2-8 euro un tub.
La copil ii trebuie remediul Natrium sulfuricum CH30 sau C30, depinde in ce tara sunteti, sufixul este ori C ori CH. Numarul insa e important.
Ii dati la copil sa suga cate 1-2 granule din aceste remediu, o doza zilnica timp de 4-5 zile si pe urma asteptati schimbarile. Se poate sa mai fie si alt remediu necesar (Arnica CH30), insa la urmarile loviturilor de cap acesta este unul din remediile principale si ajuta in 90% din cazuri. Este singura posibilitate de vindecare si cea mai eficeinta pt. ca medicina normala nu are nici o solutie in astfel de cazuri.
Faceti cum v-am spus si lasti-mi in plus aici si o adresa de email sau de messenger ca sa vorbim in caz ca acest remediu nu ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru221172 (acum 11 ani)

Multumesc mult pentru raspunsuri. Si eu ma gandeam la un remediu homeopat pentru ca am avut experiente bune cu tratamentele homeopate, dar tot cu medici din Romania. Chiar maine o sa comand la farmacie ce mi-ati recomandat. Noi locuim in Germania , din fericire nu am nevoie de reteta pentru medicamentele homeopate si pretul e asa cum ati spus dumneavoastra. Arnica i-am dat in ziua cand s-a lovit, din cate stiu se da o singura data, dar e posibil sa gresesc.Va las adresa mea de email [email protected] , m-as bucura sa putem comunica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 10 ani)

Buna ziua! Un prieten de-al meu a fost batut rau, cu pumnii in cap, aseara. Nu a lesinat, doar ca toata noaptea nu a putut dormi din cauza durerilor de cap. Acum durerea s-a instalat in zona cervicala, are ameteli. Ce trebuie facut in acest caz, ce medicamente, gheata, sau ce trebuie facut pentru a scapa de aceste dureri, pana ajunge la medic? va multumesc. astept urgent un raspuns din partea dvs!!!
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 10 ani)

Buna seara baietelul meu de 6 ani s-a ajucat in seara asta si din joaca a cazut pe o caltea cu gatul stramb si a lesinat si era teapan, l-am stropit cu apa rece si s-a trezit numai ca eu am tras o sperietura extrem de mare. Acum este ok l-am intrebat de trecut stie tot nu cred ca are ceva nu il doare nimic....dar eu sunt speriata si nu stiu ce sa fac. Puteti sa imi spuneti va rog ce sa fac sa ii fac un rmn? Sa ii fac radiografie la coloana, el spine ca l-a fulgerat ceva in spate....

Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: