Chimioterapia pentru cancerul pulmonar dauneaza sau ajuta? raspuns medic

Tratamente cancer
Intrebare postata de User cu 10 ani in urma

Tatal meu de 60 ani a fost operat acum o luna jumate de tumora plamanul stang, are ciroza hepatica, pancreatita cronica. As dori sa stiu daca chimioterapia ii afecteaza si mai mult sanatatea. Inca nu a inceput sa faca chimioterapie. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Ramona Ionescu MDr. Ramona Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Chimioterapia are si efecte adverse care ii pot modifica starea de sanatate, dar pacientul odata cu tratamentul citostatic primeste si tratament suportiv. Cu toate acestea pot aparea modificari ale starii generale (greata, oboseala), modificari ale hemoleucogramei (scaderea leucocitelor, trombocitelor, hemoglobinei), cresteri ale probelor hepatice, cresteri ale probelor renale etc. Pentru fiecare efect advers pacientul primeste tratament ajutator. Acest mesaj nu trebuie sa va sperie. Pacientul trebuie sa isi asume aceste efecte adverse pentru a putea preveni recidiva sau pentru a stopa boala din evolutie, in functie de caz. Va sfatuiesc sa efectuati un consult oncologie medicala si medicul va stabili tratamentul potrivit in functie de starea clinica a pacientului si stadiul bolii ( sunt necesare: buletinul histopatologic, CT torace, CT/ RMN abdomen, CT/RMN cerebral). Aceste investigatii se pot face la Centrul OncoFort, call center: 021-323.00.00(02).

Medic specialist radioterapie

Centrul OncoFort

Str. Traian Popovici (fosta Unitatii) Nr. 79-91, Sector 3, Bucuresti

Telefon: 021.323.00.00

www.oncofort.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tratamente cancer.

User (acum 10 ani)

Mama mea are 45 de ani si in urma cu 3 saptamani a fost diagnosticata cu pleurezie neoplazica dreapta, metastaza de adenocarcinom, nu-mi venea sa cred, refuzam asta. Initial a mers la un spital de pneum. unde i-a spus ca are apa la plamni, i-au administrat 2 sapt antibiotice, insa nu si-au facut efectul. A venit la Bucuresti unde i s-au facut punctie, biopsie si tomograf, diagnosticul fiind cel mentionat...i-au facut tomograf pana la brau. Pana acum nu sunt alte organe afectate. Ieri a fost la ginecologie pt investigatii, biopsie, insa mai dureaza pana vor veni rezultatele. la Inst. de pneumologie nu au gasit punctul de plecare, de aceea au trimis-o si la ginecologie. In rezultatul tomografului scrie ca nu se poate afirma existenta unei formatiuni tumorale in plamani, dar nici nu se poate exclude acest lucru. La biopsie si punctie au iesit celule canceroase, adenocarcinom. Metastaza nu inseamna ca sunt afectate si alte organe? Doctorii refuza sa o opereze pe motivul ca celulele sunt imprastiate din cauza apei, iar dr. oncolog spune ca pt a urma tratamentul cu citostatice trebuie sa se opreasca apa si sa treaca o luna de la talcaj (i s-a intodus talc dupa ce i s-a facut drenaj pt a scoate apa), insa apa revine. Am mers si la alte spitale pt a reface analizele si a face testul IHC. Acum trebuie sa astepte rezultatele pt ca nimeni nu-i face nimic, iar timpul este pretios pt ea. Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu orice informatie, sfat, ce trebuie sa mai fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Ionescu MDr. Ramona Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Din pacate, pana nu apar rezultatele analizelor si a sti punctul de plecare, nu prea aveti ce face. Citostaticele difera in functie de localizarea bolii si de histologia acesteia. Daca nu s-au efectuat deja, ar fi bine sa se recolteze si markeri tumorali: CEA, CA 19-9, CA 15-3, CA 125, CYFRA 1, NSE si sa efectueze si mamografie bilateral. Puteti sa efectuati aceste investigatii si consultul oncologic si in cadrul clinicii OncoFort, call center: 021-323.00.00(02).

Medic specialist radioterapie

Centrul OncoFort

Str. Traian Popovici (fosta Unitatii) Nr. 79-91, Sector 3, Bucuresti

Telefon: 021.323.00.00

www.oncofort.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

User (acum 10 ani)

Am un nodul activ, de 1-1,5 cm la plamani. Se spune "moderat activ metabolic". Il pot trata numai prin radioterapie. Nu am suportat chimioterapia injectabila si cu pastile. Am facut o cadere majora, era sa fiu moarta. Totul s-a manifestat prin voma si diaree timp de mai multe zile. S-au luptat pentru refacerea florei intestinale si recuperare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Ionescu MDr. Ramona Ionescu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Nu precizati daca nodulul pulmonar a fost biopsiat sau nu, dar banuiesc ca a fost, din moment ce ati facut chimioterapie. Fiind un nodul mic primul pas este interventia chirurgicala (daca este situat intr-un loc accesibil). De aceea, va recomand sa efectuati cat mai repede un consult la un medic specializat in chirurgie toracica. Interventia chirurgicala ar avea rol dublu: terapeutic si diagnostic. Daca interventia nu se poate efectua si daca este vorba de un carcinom (din nou spun ca nu ati precizat daca se cunoaste histologia nodulului) atunci se poate efectua radioterapie. De asemenea, daca interventia se poate efectua, cu rezultatul histopatologic postoperator trebuie sa efectuati un consult la un medic radioterapeut si, in functie de datele histopatologice (ex: margini de rezectie, invazia tesuturilor din jur etc) poate fi nevoie de radioterapie. Puteti beneficia de consultatii si in cadrul clinicii OncoFort, call center: 021-323.00.00(02).

Medic specialist radioterapie

Centrul OncoFort

Str. Traian Popovici (fosta Unitatii) Nr. 79-91, Sector 3, Bucuresti

Telefon: 021.323.00.00

www.oncofort.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: