Transpiratie emotionala ? raspuns medic

Transpiratia
Intrebare postata de Poneybow cu 11 ani in urma

Transpir : cand fac ceva gresit, cand este mai mult de 1 om in preajma mea, cand sunt la servici, am transpirat iarna cand eram la servici cu geamurile deschise, cand sunt in preajma unui baiat pe care il plac. Acasa nu prea transpir, transpir la lucru dupa 3-4 ore de la folosirea deodorantului, bluza incepe sa prinda miros urat, ma spal rapid, aplic deodorant, dupa 3-4 ore aceasi poveste. Folosesc produse de la dermatologi, ma spal cu gel pentru transpiratie, parca transpiratia e redusa, dar mirosul nu. Cateodata nici nu simt ca transpir,dar se simte miros de transpiratie. Stau retrasa, deja colegii m-au etichetat ca pe o persoana timida, retrasa, pana si ciudata mi-au zis ca sunt dar nu intr-un sens rautacios. Deh..ce sa fac? Cred ca nici nu exista remediu pentru asa ceva, poate doar chirurgical

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Poneybow (acum 11 ani)

De un an incerc sa evit orice implica iesirea in public(din cauza trasnpiratiei) , m-a facut sa-mi fie greu sa socializez, de aia mi-e groaza de un grup de oameni mai mare de 2 persoane. E o problema emotionala sau e si problema fizica? Sigur a inceput ca si o problema fizica, anul trecut inca puteam lucra 24 de ore si nu simteam nevoia sa-mi schimb bluza... desi eram stresata la locul de munca. Daca citeste cineva , scuze de postul lung

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Poneybow a scris: "E o problema emotionala...?

Raspuns: In mod evident, DA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

- Bromidrosifobia are ca obiect specific mirosul natural al corpului uman. Poate fi incadrata intr-o fobie mai generala, sociofobia, care invalideaza social si profesional prin comportamentul de evitare a mirosurilor neplacute ale persoanelor cu care calatorim, lucram sau colaboram, care duce la izolare sociala datorita conduitei de aparare.
- Bromidrosifobia poate fi asociata cu nevroza obsesiv-compulsiva pentru mentinerea curateniei propriului corp prin ritualuri de spalare.
- Dar, bromidrosifobia poate sta si la baza alegerii unor profesii, de exemplu parfumier.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Transpiratia excesiva se numeste hiperhidroza care poate fi secundara altor boli ( tulburari metabolice- diabet, hipetiroidism, hipoglicemiaetc;cauze neurologice, stari febrile, utilizarea de medicamente) sau idiopatica - fara o anumita cauza. Hiperhidroza emotionala afecteaza palmele, talpile si axilele.
Tratamentul reprezinta uneori o provocare: de la unguente cu diferit substante ( acid boric, anticolinergice) , agenti de uscare, toxina botulinica, la interventii chirurgicale( liposuctii subcutanate) . Bromhidroza se refera la mirosul transpiratiei.
Va recomans sa consultati medicul dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: