Transpiratia imi transforma viata intr-un calvar

Transpiratia
Intrebare postata de Diana.E cu 11 ani in urma

ARE CINEVA IDEE CE SE INTAMPLA CU MINE? Imi postez aici povestea, in caz ca cineva are sa imi ofere vreun sfat care imi poate fi folositor,pentru ca pana acum nu am intalnit pe nimeni care sa ma inteleaga si sa imi trateze problema cu seriozitate. Ca sa zic cat de grava e problema,spun ca, fiecare activitate pe care o fac in viata de zi cu zi..cum ar fi : cumpararea hainelor, machiajul zilnic , momentul din zi in care sa ies afara, cam 90% din activitatile pe care le face o adolescenta de 18 ani le fac numai cu gandul la transpiratie. Cum o sa imi ascund pata care imi apare la subrat..care la un moment dat,nu mai poate fi ascunsa , cu ce bluza sa ies vara afara sa nu mi se vada transpiratia groaznica de pe spate sau abdomen.Uneori refuz sa imi usuc parul dupa dus.. pentru ca stiu ca in urma acesteia,spatele,subratul,picioarele si in special fata,o sa imi fie pline de sudoare.Transpiratia imi incurca activitatile zilnice. De cat sa stiu ca ies afara, si lumea o sa imi priveasca tricoul ud la spate, sudoarea care mi se scurge de pe fata, mana uda care o sa imi alunece si o sa lase semne de sudoare pe bara din autobuz, pe banii care ii iau in mana sau orice alt lucru,prefer sa stau in casa... Toate aceste lucruri ar parea normale (intr-o zi caniculara de vara ) , daca nu v-as spune ca .. in momentul in care eu imi sterg transpiratia de pe fata cu un servetel , afara sunt 18 grade , eu sunt imbracata cu un tricou larg dintr-un material care nu se observa cand e ud..pe care il port vara la 45 grade,iar persoana de langa mine are geaca de primavara pe ea, si ii este cat de cat racoare. Nasul imi transpira constant si cand imi este frig, am picaturi mici de transpiratie pe el. Incaltamintea mi se strica dupa aproximativ 5 purtari (in sensul ca talpa opincutei,sandalei,tenesului sau orice ar fi isi schimba culoarea si se murdareste dupa urma cum imi transpira picioarele), vara,piciorul imi aluneca din papuci/sandale.Toti cei din jurul meu asteapta cu nerabdare sa vina vara,sa isi piarda timpul cu prietenii pe afara, sa stea la soare si eu ma gandesc la vara cu groaza,cel mai mare cosmar al meu , cand o sa pasesc pe usa casei si o sa transpir ca un cal.E foarte complicat. Sunt invidioasa pe fetele care pot purta fond de ten fara probleme,care pot purta bluze si tricouri normale,ma simt in permanenta frustrata,deprimata ,plang deseori ca nu ma pot bucura de simplele lucruri din viata de adolescent. Transpir in special in conditii de stres , in momentul in care simt presiuni asupra mea , m-am inchis foarte mult in mine, nu pot socializa usor, am devenit foarte emotiva, ma enervez usor ...tind sa cred ca transpiratia poate fi din cauza emotivitatii mele...nu imi place sa povestesc oamenilor despre mine, evit situatiile in care sunt in centrul atentiei..pentru ca in acel moment fata mi se inroseste si se umple de transpiratie. Medicul de familie mi-a zis ca e din cauza varstei , ca pot avea dereglari hormonale,si parintii mei il cred,dar cum pot crede eu asta , cand, la cati adolescenti de varsta mea vad, nimeni nu e ca mine. Alte persoane spun ca e pe fond de stres. dau importanta fiecarui lucru marunt pe care il fac si sunt stresata...asa se explica transpiratia faciala..si cea a mainilor..dar fata imi e uda si cand merg singura pe strada, pe 15 grade. Daca sunt relaxata si linistita...fara lucruri care sa imi provoace emotii puternice..pot sta si la 35 grade fara probleme. /// In aceste episoade de transpiratie, simt cum intreg corpul mi se incalzeste,ma simt ca un calorifer ,imi arde fata, mi-e foarte cald..desi am mainile gheata. In urma cu 7-8 ani eram o fata total diferita de cea pe care am descries-o mai sus. Nu stiu daca problema mea e medicala--hiperhidroza-- , sau e doar pe plan psihic, obsesia transpiratiei , faptul ca am devenit inchisa,emotiva,de parca am venit din salbaticie..si toate acestea ar avea sens daca transpiratia nu ar fi prezenta si in momente total lipsite de stres si emotii puternice. Intrebare:Pot suferi de anxietate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

petrica_0601 (acum 11 ani)

draga mea ,nu este un raspuns care te poate ajuta ,este un raspuns prin care te pot anunta ca si eu am un baiat de 19 ani cu aceiasi problema am incercat toate solutiile pana acum ,totusi as vrea sa discutam mai multe in particular ,in care sa iti pot spune ce sa nu incerci din toate solutiile si poate impreuna vom reusi sa rezolvam lucru acesta !!! vreau sa spun ca ceea ce suferi tu este identic cu boala baiatului meu care are sentimentul ca e singurul de pe planeta care sufera de transpiratie ( simptomele sunt aceleasi)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana.E (acum 11 ani)

Eu incerc sa-mi dau seama care este cauza si care este efectul dintre emotivitate puternica (sau stres,lipsa de incredere in sine,etc.) si transpiratia excesiva ,pentru ca sunt sigura ca este o legatura intre ele. Daca nu este problema medicala (si sper din suflet sa nu fie) o sa incerc sa lucrez cu mine...sa evadez din sfera asta, in care m-am inchis..... Sunt o fire vesela,imi place sa rad,sa ma distrez cu prietenii (in momentul de fata,cat imi permite problema mea..pentru ca e o problema)...sa intru in discutii contradictorii,sa imi sustin punctul de vedere cu incredere, sa fiu o persoana deschisa ... Nici nu ma gandesc ca o sa suport transpiratia asta toata viata. Trebuie sa fie o solutie. Refuz sa cred ca o sa fiu o persoana pudica , inchisa . Toti membrii din familia mea ma stiu drept zuza familiei...dar de fapt nu ma mai cunoaste nimeni . In ziua de azi toti sunt atat de preocupati de propria persoana incat nici nu observa ce se intampla in jurul lor. Nu stiu ce s-a intamplat cu mine...din ce cauza am ajuns asa. Sunt la varsta intrebarilor (cum spune o profesoara) , am atat de multe intrebari, si cand gasesc raspunsul,se schimba intrebarea. Sau poate chiar asa sunt eu: inchisa,retrasa.. nu stiu cum sa ma mai apar de cei din jurul meu .Poate nici eu nu ma mai cunosc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana.E (acum 11 ani)

Baiatul dumneavoastra are si probleme cu emotivitatea puternica? Intampina piedici in a socializa cu cei din jur ..sau e doar transpiratia excesiva in conditii in care din alta persoana nu ar iesi un strop de apa? Pentru ca eu nici nu stiu de unde Dumnezeu iese atata transpiratie din mine..ca apa beau doar cand imi aduc aminte... adica foarte putina.. Sunt zile in care nu beau o cana de apa ... de cele mai multe ori ma fortez sa beau. Dar pentru nasul,talpile si palmele mereu umede,corpul meu mereu gaseste apa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

buna (acum 11 ani)

astfel de boli nu pot fi vindecate medicina clasica, care nici nu stie nimic de ele si chiar daca ar stii nu exista medicamente pt. asa ceva. Nici "specialistii" nu pot face nimic si in caz ca fac, in general o suprima, ceea ce poate duce la boli si mai grave. Insa astfel de boli pot fi vindecate des de homeopatie, insa numai de un medic homeopat adevarat si bun, caci multi medici care se pretind homeopati sunt doar niste amatori in homeopatie. Medici homeopati adevarati sunt numai 5-7 in Romania.
In homeopatie se cunosc astfel de boli cat si remedii care le vindeca. Orice boala are o componenta sufleteasca/psihica, deci fara psihic nu prea exista nimic.Imi puteti scrie un email la zan ebu ne pe yahoo (scris legat).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrica_0601 (acum 11 ani)

problema trebuie s-o tratezi foarte ,foarte serios,copilul meu a pierdut liceul din cauza acestei probleme,nu mai iese din casa de 2 ani de zile ,sa stii ca rezolvarea e doar in mintea voastra,am ajuns la psihiatri renumiti si toti i-au spus acelasi lucru ,pastilele te pot ajuta dar creierul rezolva totul!la fel ca si tine era sufletul clasei ,cel mai bun elev,a intrat primul in liceu si se anunta a deveni un crai !in clasa a IX-aa inceput declinul( nu a suferit nici o deceptie sentimentala),cand era ascultat sau avea lucrari( deci stari de tensiune) incepea sa transpire ,palme ,axile,talpi ,a inceput sa evite imbracamintea pe care se observa transpiratia,apoi a inceput sa evite orele cand stia ca poate fi ascultat ,apoi ii era teama sa mai mearga la scoala,incet incet totul s-a transformat intr-un tavalug,cu cat transpira cu atat mai tare se stresa,si tranpiratia era din ce in ce mai abundenta ,fata piele fund ,a inceput sa evite cercurile de prieteni 9 nu putea sa dea noroc cu baietii pt ca era fleasca pe maini,astfel ca in clasa a XII-aa renuntat laorice conyact cu lumea de afara ( traieste intr-o sfera a lui ,in camera lui ,unde se simte in siguranta si nu transpira)neexistand emotii nu exista nici transpiratie dar asta inseamna izolare ,anxietate,am incercat endocrinologic,am incercat cu toxina botulinica ,am incercat cu pastile pt anxietate ( dar astea nu rezolvau transpiratia ,chiar daca ai curaj in minte datorita pastilelor faptul ca nu trece transpiratia ,chiar si cea normala ,ca de ,mai trebuie sa si transpiram ,asta il faceau sa creada ca nu se rezolva niciodata!)tratament homeopat nu am incercat ,poate fi o solutie ,dar efectiv s-a saturat de doctori si pastile !!!eeeee,dar ti-am trimis un mesaj in particular ,daca vrei sa raspunzi putem vb telefonic si sa schimba anumite ideei ,el refuza sa vb de problema lui ,si crede ca nimeni nu sufera de ce are el!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

? (acum 11 ani)

Nici un om se poate vindeca singur cu mintea lui de asa ceva, psihologii la care ati fost au nevoie insasi de un psihaitru ! Insa ce este adevarat este ca psihicul/sufletul induce boli si cu siguranta si o astfel de boala. Cauza ei la nivel psihologic/sufletesc se vede deja din cele 2 relatari descrise si este numitorul comun al acestor doua cazuri: dorinta de a fi primul si frica de a esua. De regula parintii sunt cei care inoculeaza in copii de mici inca aceasta ambitie prosteasca. Tot ce este exagerat duce la boala mai devreme sau mai tarziu. Copii se apara inconstient prin producerea la tot felul de boli printre care poate si una ca aceasta. Un medic homeopat adevarat poate recunoaste astfel de cauze si remediul este ales nu dupa simptom, care nici nu prea conteaza ci tocmai dupa starea emotionala/conflictul interior care a dus la astfel de simptome. Orice alta abordare, pur fizica sau pur psihologica sunt gresite deoarece in primul caz cauza nu este la nivel fizic si in al doilea caz boala duce la o dereglare in suflet, adica in corpul eteric si este nevoie deci de remedii eterice pt. vindcearea sufletului care la randul lui vindeca trupul. Psihicul apartine de suflet si nu se poate nici trata si nici vindeca singur.
Eu nu stau sa citesc de regula posturile din nou, cine imi scrie email bine, cine nu, e treaba lui cum se descurca singur. z ane b une

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana.E (acum 11 ani)

mda.. sa stii ca parintii mei m-au cam ridicat in slavi cand eram mica... si acum dupa ce am citit ce ai scris mi-am dat seama ca m-au ridicat prea sus, si cand am cazut de acolo, am cazut de nici nu mai stiu ce e cu mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petrica_0601 (acum 11 ani)

pai am trimis mail

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sorina Mihail (acum 11 ani)

Va recomand tuturor deodorantul Sanctum din gama dr. Hulda Clark. Este facut din plante si este 100% natural, fara alti conservanti in compozitie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

__________________________________________

Diana.E a scris: ".. EU ... TRANSPIR CA UN CAL ... in
momentul in care SIMT presiuni asupra mea ... SIMT
cum intreg corpul mi se incalzeste, ma SIMT ca un
cal[...]"
_______________________________________

:) Diana , EU as incerca direct calaritul terapeutic
( -> v. terapia cu cai). Ce zici? Ti-ar placea si tie?
l
l / Return To... /___________________________
l
v
http://www.youtube.com/watch?v=2rALVgdoMHk

____________________________________/ .. Innocence.

:) ------> Hi, Diana!..
l
l /____________/ ... Come here.. Indrazneste..
v
V
http://www.youtube.com/watch?v=8IlFTAe8A9I

___________________________________/ Vino aici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

____________________________

Diana.E: ".. o adolescenta de 18 ani
/.../
Eu .. Sunt la varsta intrebarilor
... am atat de multe intrebari ..."
________________________

Un om merge spre cunoaştere
( sau:
INVATAREA EMOTIONALA ;)
în
acelaşi fel
în
care merge spre război :
cu teamă , cu RESPECT,
cu atenţie şi cu încredere
desăvârşită.

:) -> INTREBARILE ne des-
chid mintea, ochii şi INIMA.
l
V
Cu ajutorul lor învăţăm... in-
trăm în contact cu ceilalţi şi
devenim creativi... O între-
bare nepusă este O UŞĂ..
:l
.. nedeschisă. Acum, aici:
TU ce faci, ce (mai) zici?!

:) ----> DA, chiar TU!.. .
l
l /__________________
l
v
Dar , daca nu risti nimic...
Nu ai nimic. Nu esti nimic.
Asadar si prin urmare:

:) -------> Diana, TU ( te..
.. RISTI?!..
l
l [ DA / NU ?! ]
l
l /__________________
l
V
http://www.youtube.com/watch?v=7zBpLwLeKTo

:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

_____________________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=s12ZE9fbF04

__________________________
"Indrazniti, Eu sunt; nu va temeti!"
:)
l /__________________________/ Hi!.. Vino..
V

http://www.youtube.com/watch?v=8IlFTAe8A9I

.. "acum-aici".. ->/_____________________/ ... ->
____________/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

_________________________________________

:) -> Adevarul (sau: Realitatea) este rareori romantic(a)
l
l /_______________________________________
v
:)) -> AICI, ACUM: nu facem altceva, decat sa repro-
ducem ori sa simulam (inform.) situatii/ relatii inter-
personale reale , cu SCOPUL de a descoperi - in
cadrul intalnirii "Eu-Tu" - ca este posibil sa gasim
noi comportamente (creative) care sa ne permita
sa facem fata cu succes unor situatii similare din
viata cotidiana, concreta.
;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

_____________________________________

:) ---------> Contrar a ceea ce noi credem, psiho-
l TERAPIA
l nu consta in gasirea unei solutii la o problema.
l
l /____________________________________
v

:)) --> SCHIMBAREA TERAPEUTICA se obtine
cel mai adesea printr-un alt fel de "a vedea" lu-
crurile, o alta organizare interna(o noua Gestalt
;)
cand devenim constienti ca proiectam O FRICA
dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent
care este diferit.

:) ------> SCHIMBAREA nu este neaparat dificilă,
l dureroasă sau lungă. Acordând o atentie diferi-
l tă vietii si experientelor noastre, NOI ALEGERI
l si NOI RESURSE pot să apară.
l
l /____________________________________
v

;) -> Insa, ceea ce este greu nu-ti face neaparat..
l .. rau.
l /____________________________________
v

:)) ---------------> Si.. nimeni nu spune ca omida
l considera placuta transformarea ei in fluture.
l
l /____________________________________
v

http://www.youtube.com/watch?v=7bhVi9myS78

;) /_______________
_/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

:) Hi, Diana!..

. -> SALVAREA sta in increderea in dorinta..
l
l [ si mi-ar placea sa intreb daca TU chiar
l iti doresti
l - cu adevarat - sa beneficiezi de ajutor ]
l
l /______________________________
v

;) .. si in a profita de ceea ce este la inde-
l mana:
l "AICI-si-ACUM"
l
l /___________________________
v

:) ---> ACUM pare sa fie o perioada..
l .. la fel de..
;) -------> .. profitabila ca oricare alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

__________________________________________
[ Practic , daca ceva functioneaza inseamna ca e ade-
varat, real. ]

:) AICI nu exista greseli, ci doar oportunitati de a invata.
l
l /_______________________________________
v

;) --> A INVATA inseamna a descoperi ca ceva este..
.. POSIBIL.
Or,
--> daca un anumit comportament ( nu doar prompt..
:))
... ci si adecvat ), pe care il descoperim ACUM, e si
functional AICI, exista sanse reale ca acel compor-
tament sa functioneze oriunde veti merge inainte.
:)

-> In schimb, daca - dintr-un motiv sau altul - ceva..
... nu merge AICI, exista ( cel mai probabil ) toate
sansele ca el sa mearga in realitate mai departe..
- la fel -
.. ca si pana ACUM. Tocmai de aceea am si zis:
:))
l /______________________________
v

:) ---> ACUM pare sa fie o perioada..
- la fel de -
;) -------> .. profitabila ca oricare alta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

P.S.:

Cu alte cuvinte, e ceva de felul cum mi-a fost dat
sa-l aud glasuind deunazi pe un "clasic in viata",
care zicea asa: "Daca intr-o zi n-am avut niciun
ban, a doua zi am avut dublu."

Si, intrucat am observat ca traia din plin profun-
zimea acestei reflectii personale, l-am lasat sa-
si savureze momentul de inspiratie ... iesita se
pare din putul gandirii.
( am plecat fara sa-i spun ca, de fapt, 2 x 0 = 0
:)
( De altfel , cica : "Cea mai mare cruzime e să
strici nebunului mândria nebuniei sale şi pros-
tului bucuria p***aei sale."
:l
____________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=Y9jL9LhxdIg
____________________________________
Ramaneti cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

petruta (acum 10 ani)

buna diana ! si eu sufar de aceiasi problema ca si tine , am 32 de ani si am fost prima data in italia la doctor in legatura cu problemele astea ... din pacate nu exista nici un tratament eficient in a ameliora simptomele si nici atat pentru a trata aceasta ,, boala ,, . ma regasesc destul de mult in ceea ce ai scris si la mine primele simptome au fost in perioada adolescentei . eu am incercat si reusesc cat de cat sa fac ca aceasta problema sa devina o parte din mine , chiar daca e groaznic sa supravietuiesti cu mainile si picioarele vesnic umede , umflate si murdare daca nu ai la indemana posibilitatea de a te baga sub apa rece .....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 10 ani)

Buna,sper sa va fiu de ajutor,eu am facut o serie de analize sa descopar cauza acestor transpiratii si nu am gasit nimic,problema este psihologica,chiar daca nu o constietizezi,am reusit sa controlez aceste crize cu med. Remotiv,pe baza de sunatoare si acum sunt mult mai bine,se bea unul dimineata timp de trei luni,doua saptamani pauza si apoi se poate relua,regleaza sisitemul neurovegetativ responsabil cu emotiile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Geo (acum 8 ani)

Buna ma regăsesc total in tot ce ai povestit :( si de multe ori spun ca cedez psihic ..nici eu nu mai stiu ce sa mai fac..ai rezolvat ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2