Sala + vitamine,proteine,creatina

Suplimente nutritive
Intrebare postata de blondu29 cu 9 ani in urma

Salut. Fac sala de 3 luni, iar un baiat de la sala, nu este chiar un instructor, el doar supravegheaza sala si mai stie cate ceva, ma tot sfatuieste sa iau vitamine+proteine+creatina. Acum nu stiu daca imi vrea binele sau nu, deoarece ma gandesc ca vrea si el sa faca c***a. El, impreuna cu mai multi prieteni de la sala, mi-au spus sa iau proteine+vitamine deoarece ma va ajuta. Am varsta de 17 ani, am 45kg si 1.67m, deci sunt mai mic si mai slab.. Ma gandesc ca la aceasta varsta, fiind inca in crestere, sa nu imi afecteze aceste vitamine+proteine. Va rog frumos, daca ma puteti ajuta deoarece nu stiu ce sa fac si nu vreau sa-mi distrug viitorul sau sa am alte probleme .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Nu-ti face griji, prietene, nu vei pati nimic, cunosc atatia baieti de varsta ta care iau toate astea, si nu au patit nimic.Ia-le fara prbleme, ca nu-ti fac rau, acestea te ajuta la acumularea mai buna de masa musculara, insa fara un regim potrivit, nu te vor ajuta prea mult, si bineinteles trebuie sa ai si un antrenament potrivit.Iti recomand sa consumi 2 grame de proteina/kilogram sau chiar 3g/kilogram, asta ar fi 90g de proteina sau 135, iti recomand undeva intre 100 si 130g pe zi.Tine cont si de odihna, cam 8-10 ore pe noapte, hidratarea undeva la 2.5-3l de apa mai ales in zilele cand mergi la sala.Suplimentele ti le alegi pt buzunarul tau, insa ar fi bine sa iei si de calitate, vorbeste cu baietii de acolo, vezi ce consuma si iei, si ce le-a dat rezultate, si cumpara-ti si tu.Deci inca o data, stai linistit, ca nu vei pati nimic rau, respecta dozele si celelalte reguli, si totul va fi bine.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blondu29 (acum 9 ani)

Alte pareri? Va rog frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Prietene, eu lucrez in domeniul asta de 12 ani, de cand m-am apucat, si eu zic ca stiu despre ce vorbesc, plus ca am ajutat tineri ca tine sa puna intr-un an in ur de 7-10 kg de masa musculara, in functie de geneticul fiecaruia.Iti spun clar si raspicat, ca aceste suplimente nu fac rau nimanui, NUMAI daca sunt luate cu RASPUNDERE si CALCULAT, deci nu ai de ce sa-ti faci griji.Daca vrei sa faci treaba, trebuie sa iei si dastea, ca nu e mare greutate, daca iti este frica, atunci eu nu te pot convinge mai mult de atat.Daca vrei intreaba pe cine vrei din domeniul fitness-ului si culturismului, toti iti vor zice sa iei suplimente si sa mananci bine.Bafta!

P.S. eu cand stateam mai prost cu banii, imi parea rau ca nu am bani pt mai multe suplimente, iar tu nu vrei sa iei nici macar elementarele pudre proteice, macar ia din alea, tot e mai bine decat fara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Prietene, eu lucrez in domeniul asta de 12 ani, de cand m-am apucat, si eu zic ca stiu despre ce vorbesc, plus ca am ajutat tineri ca tine sa puna intr-un an in ur de 7-10 kg de masa musculara, in functie de geneticul fiecaruia.Iti spun clar si raspicat, ca aceste suplimente nu fac rau nimanui, NUMAI daca sunt luate cu RASPUNDERE si CALCULAT, deci nu ai de ce sa-ti faci griji.Daca vrei sa faci treaba, trebuie sa iei si dastea, ca nu e mare greutate, daca iti este frica, atunci eu nu te pot convinge mai mult de atat.Daca vrei intreaba pe cine vrei din domeniul fitness-ului si culturismului, toti iti vor zice sa iei suplimente si sa mananci bine.Bafta!

P.S. eu cand stateam mai prost cu banii, imi parea rau ca nu am bani pt mai multe suplimente, iar tu nu vrei sa iei nici macar elementarele pudre proteice, macar ia din alea, tot e mai bine decat fara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: