Droguri raspuns medic

Dependenta de medicamente
Intrebare postata de otylaki cu 12 ani in urma

Buna ziua. in trecut prietenul meu a avut o perioada in care era ''''oarecum'''' dependent de anumite droguri ''''usoare'''' zice el. cu proprie vointa s-a vindecat fara a apela la clinici si medici,a stat pt un timp la o manastire. recent am gasit heroina ascunsa printre lucrurile lui si ac***a o discutie mi-a spus ca datorita stresului a folosit de 4-5 ori heroina intr-un interval de doua,trei luni, si ca stie ca a gresit insa dupa discutia avuta promite sa nu mai repete greseala,atat pt el cat si pt mine. si cum nu am nimic altceva decat o promisiune si informatii obtinute de pe internet intrebarea mea este : cat de grava este folosirea heroinei ocazional si daca ajunge o hotarare ca sa il impiedice sa foloseasca iar.care este gradul de dependenta? mi-a spus ca nu s-a injectat niciodata si ca ''''trage pe nas'''' . cat de mare e dorinta de a procura acest drog si daca monentan ar fi corect din partea mea sa ii arat suport si dragoste sau ar trebui sa ma despart de el pt o scurta perioada pt al face sa inteleaga consecinta si gravitatea actiunilor lui?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Psiholog Liliana Puchea MPsiholog Liliana Puchea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua
Chiar si ocazional apelul la orice fel de droguri este grav deoarece reprezinta premisele unei dependente De fapt asa incepe cind persoana are senzatia ca poate renunta oricind la ele Important este ca exista ceva mai presus de controlul constient ce face ca in anumite conditii de stres, suparare, etc persoana sa apeleze la drog si nu la altceva
De aceea este indicat ca dependenta sa se trateze prin psihoterapie si tratament medicamentos

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dependenta de medicamente.

Christa (acum 12 ani)

Buna...eu la fel trec printr-o poveste asemanatoare..prietenul meu fumeaza iarba de cativa ani...eu l-am cunoscut acum 2 ani aproape...la inceputul relatiei parca o facea mai rar...din cate stiu eu...insa de la o vreme incoace o face foarte des, chiar daca ma minte, sunt sigura ca nu a renuntat...nu situ cum sa il ajut, am incercat sa stau cu el de vorba, i-am explicat ca nu este Ok insa in zadar...doar ma minte...problema aceasta ne-a afectat relatia foarte tare...nu mi-as fi imaginat ca din frumoasa poveste de dragoste ce am avut-o odata totul s-a transformat intr-un cosmar, in certuri zilnice, in neintelegere si lipsa de comunicare...ne iubim mult, insa de multe ori doresc sa rup relatia pt ca singura care are de suferit sunt eu...intrebarea mea este aceeasi...are nevoie de psihoterapie?Precizez faptul ca el de bunavoie nu ar apela la un psihoterapeut...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

cu siguranta despartirea de tine ii va aduce o stare de depresie si mai mare si il va impinge din nou catre acest drog. heroina provoaca dependenta fizica si pshicica inca de la primele doze, capacitatea de a da dependenta a acesteia este extrem de mare, mai mare decat la orice alta substanta, cu toate acestea este un lucru bun ca nu o foloseste si injectabil.
tratamentul intradevar impune psihoterapie si medicamente, si este de recomandat acest lucru in locul unor simple promisiuni care pot fi oricand surclasate de dependenta.
mai multe informatii despre heroina puteti gasi si pe acest site, urmand linkul:
//sfatulmedicului.ro/Morfinomimetice--Euforice-si-stupefiante/heroina_4268

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Din pacate, sunt absolut convinsa ca faptul ca ar fi luat de cateva ori este o minciuna, fiind vorba de heroina. Daca era vorba despre un drog mai usor (marijuana, canabis, hasis, chiar unele etnobotanice etc), era poate plauzibil, insa heroina luata ocazional nu exista. Este clar dependent si necesita internare urgenta la dezintoxicare. Daca doriti sa ramaneti cu el, o despartire temporara ar face numai rau. Dar ganditi-va SERIOS daca doriti sa ramaneti alaturi de un astfel de om, daca aveti puterea sa mai aveti incredere il el si daca nu il veti banui toata viata (pe buna dreptate) de consum in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

otylaki (acum 12 ani)

m-am intrebat si eu acelasi lucru insa oscilez intre hotarari si nu stiu ce sa fac... e o situatie dificila pt ca e un om minunat. suntem impreuna de aproape 2 ani si niciodata nu ne-am certat si nu m-a suparat vreodata si inainte de a descoperi ca ia iar droguri aveam siguranta ca vom fi impreuna si ne vom casatori. si cum incredere nu mai am in el si nu stiu cum sa procedez si daca plec si se agraveaza situatia lui si daca face vreo p***ae si o sa il am pe constiinta sau daca plec si nu mai gasesc un om cu care sa ma potrivesc asa si ce as face daca raman si ma amagesc si o sa ma minta iarasi si o sa treaca timpul si o sa regret ca nu am plecat acum.... in teorie e usor insa in practica este extraordinar de dificil. si sa il conving sa se interneze si sa faca trament psihologic nu ne permitem si chiar daca am face un imprumut si s-ar interna si-ar pierde serviciul si pe criza asta e atat de greu sa iti gasesti loc de munca... dupa cum vezi ma aflu intr-o rascruce de drumuri si nu stiu care e calea corecta...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Din pacate eu nu am incredere in relatiile in care "nu ne certam niciodata", nu cred ca sunt relatii sanatoase cele in care nu exista urma de diferend. V-ati gandit ca el nu v-a suparatniciodata tocmai pentru ca se simtea cu musca pe caciula? Si pentru ca stia ca daca se va comporta astfel, scad sansele sa va despartiti de el cand ii aflati marele secret?
In alta ordine de idei, nu puteti sta cu un om din mila sau pt ca va e teama ca il veti avea pe constiinta. E o p***ae sa stai cu un om care ameninta, de exemplu, ca se sinucide daca il parasesti. Pana la urma daca o face, este decizia sa si isi asuma toate responsabilitatile, asa cum prietenul dvs si-a asumat tot ce decurge din conditia de toxicoman. Si-a asumat si posibila pierdere a dvs, a serviciului, a familiei, a propriei sanatati si demnitati. Cred ca sanatatea este mai importanta decat banii. Heroina este cel mai puternic drog. Probabil a trecut prin toate celelalte ca sa ajunga la el. Deci bani are ca sa cumpere droguri. Acum ca sa nu va piarda si ca sa nu SE piarda, trebuie sa aiba bani si pentru dezintoxicare.
Ganditi-va la cum ar fi viata alaturi de un toxicoman. Cum sa facti un copil cu el, stiind ca poate iesi cu grave probleme? Stiind ca poate va da banii pe heroina in loc sa ia lapte sau pampersi? Ca intr-o zi va face un overdose si... Luati o decizie, oricare, cat mai repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omu (acum 12 ani)

Calea corecta e cea in care il ajuti.Important este daca,lucreaza?Face scoala?Mentine relatiile cu persoanele apropiate in afara de tine?Se comporta ciudat si tie rusine de el?

Raspunde la intrebarile astea si ai sa stii raspunsul.ajuta-l,apoi,esti sigura ca e heroina?poate e doar ketamina ceea ce este mai in siguranta decat o ceasca de cafea.

Daca chiar e heroina,trebuie sa vezi,cum va influenteaza viata.Daca are nevoie de ajutor ia si sa il dai ,nu il lasa,nu il "da in gat" ,o puteti rezolva amandoi.

De la consumator la depravat e drum lung.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

racovita geanina (acum 11 ani)

buna seara
va rog spuneti-mi si mie unde pot gasi in Bucuresti o clinica de dezintoxicare?
ma intereseaza adresa si nr de tel
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yuri boyka (acum 9 ani)

pt tine racovita geanina sa imi scrii pe mailu asta [email protected] voi da o solutie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: