Vreau sa imi ajut sotul raspuns medic

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de carista cu 13 ani in urma

Sotul meu este foarte obosit cand vine de la servici, era foarte activ, acum nu mai face nimic, sta in pat si se uita la TV. Mai grav este faptul ca nu il mai multumeste nimic,vorbeste urat cu cei din jur, este pesimist, vede numai partea negativa a tuturor lucrurilor, orice ii propun nu i se pare o.k., totul in jur il nemultumeste:casa, familia, serviciul,prietenii,rudele, vecinii,vorbeste foarte urat despre toti. I-am propus sa iesim , sa cautam un tratament naturist, sa mergem la psiholog, nu vreti sa stiti ce mi-a raspuns...Oricum, pentru ca nu vrea sa coopereze, cum pot sa il ajut? Mentionez ca are si simptome fizice:dureri de cap, stomac, intercostale, eczeme-alergie, dureri in gat,etc. Multumesc pentru orice raspuns.Ina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

elena, Iasi (acum 13 ani)

Poate are pe altcineva si de aici starea de irascibilitate. Asa fac unii barbati cand au sau le face ochi dulci alta. Nu le mai place nimic acasa, totul le pute, LE TUNA SI LE FULGERA MEREU.. E doar o idee. Sa stii ca-i foarte greu sa ajuti pe cineva care nu vrea sa fie ajutat. Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

louis (acum 13 ani)

Habar nu ai ce vorbesti! Poate omul are un sindrom depresiv. De ce oare pentru orice femeile acuza? E o intrebare la care ar trebui sa reflectati1 Voi alegeti barbatii, daca nu-i alegeti bine este problema voastra.
O zi buna si...poate te mai gandesti cand vorbesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

louis (acum 13 ani)

Mesajul meu anterior era pt. Elena din Iasi. In ceea ce priveste problema sotului cred ca abordarea ta este corecta. Daca te iubeste va intelege pana la urma ca vrei sa-l ajuti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marin (acum 11 ani)

Nu-i corect, la mine e aceeasi problema, dar eu ma stradui sa ma calmez. Deja de un an si jumate viata mea se limiteaza cu: plecarea dimineata la serviciu, dupa 8 ore plecarea acasa si etc. In acest timp ma straduiam sa fiu calm si sa nu fiu pesimist dar nu am reusit. Dupa ce sotia sa angajat si are deja un salariu mai mare decit mine, cind vine de la serviciu deci ridica tonul la mine se leaga de orice maruntis, pe mine insa mai mult ma aprinde asta. Deci pentru cei care no prins firul... Eu sunt o persoana flegmatica dar in caz ca cineva spune ca eu rau am facut indiferent daca 1+1=2, eu ma inervez. Mai sunt si exceptii daca cineva iubeste gluma eu incerc sa expun toata furia intr-o gluma... merci pentru atentie!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna Ina,

tu spui ca vrei sa-ti ajuti sotul.. el a cerut asta? vrea sa fie " ajutat? " sau e nevoia ta de a oferi ajutor?

stii ce il nemultumeste? ti-a spus? poate ca nici el nu stie.

cu tine cum se comporta? care e atitudinea lui fata de tine?

poate aceste intrebari te ajuta sa gasesti niste raspunsuri. daca o persoana nu vrea sa fie ajutata, nimeni nu-l poate ajuta! important e ce vrea el ( posibil ca nici el sa nu stie exact ce vrea, ce-l nemultumeste etc)

discuta cu el deschis! (sper ca si el sa fie la fel de deschis! )
sper sa reusesti

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stresul si sindromul de oboseala cronica.

carista (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri. Asa e, nu vrea sa fie ajutat , nu stie nici el ce il nemultumeste. Daca il intreb zice ca totul din jur. Vrea doar sa fie lasat in pace, asta si fac, dar ii sare tandara din nimic. Nu zic ca nu ar avea pe cineva, dar nu cred. Vreau macar sa constientizeze starea in care este, daca tot nu pot sa o scot din ea. Este super nemultumit de tot si de toti, nimeni nu face bine ceea ce face.Discut deschis cu el ,dar nu coopereaza. Ma ironizeaza,zice ca fac pe desteapta,sa-mi vad de ale mele. A trecut printr-o perioada dificila, s-a desfiintat firma la care lucra si abia acum o luna s-a angajat din nou. A fost ingrozitor pt el sa ramana la 40 de ani fara servici. Am fost si voi fi mereu alaturi de el. Are si perioade bune si dragute dar din ce in ce mai rare...Stiu ca nu trebuie sa ii raspund la rautati tot cu rautati si ironii. Incerc sa ma o atitudine pozitive, sa il las in pace cand il apuca si apoi sa fiu draguta cu el cand ii trece, ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, dar mi-e groaznic de greu...Trebuie sa stiu ce atitudine sa am eu, daca si asa nu pot sa il ajut.Pe mine ma ajuta si ca ma pot descarca aici, nu am cui sa ii spun. Multumesc din nou.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

X (acum 2 ani)

nu stiu daca mai este de actualitate problema. Faptul ca are o noua slujba, cu alte cerinte si care solicita un efort mare il istoveste. In plus, are o mare teama de esec si traieste frica de a nu tine pasul cu cei din noua echipa. Ii este rusine sa lase pe cei din jur sa vada ce frici are si incearca , dar nu e capabil sa gestioneze situatia. poate si ficatul si colecistul sunt afectate de efortul imens. este un deficit energetic pe meridiuanul ficatului care tine de o scadre considerabila a stimei de sine. Apelati ;la un medic homeopat pentru tratament, se va rezolva in decurs de 1-2 luni. Am identificat aceste simtome la o persoana foarte apropiata si pana la urma s-a remediat complet. Doar tratament naturist , Anxin de la PlantExtrakt si paducel picatyuri pentru palpitatii si stari de neliniste. Plus remediul homeopat stabilit prin amaliza amanuntita de catre medicul homeopat. Sanatate si multa rabdare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu stiu precis ce il determina pe sotul tau sa se comporte asa, insa dupa parerea mea sunt 2 explicatii. Fie a trecut printr-un soc cu pierderea serviciului si eventual printr-o depresie care l-a marcat, fie s-a simtit frustrat si complexat fata de tine pt ca el nu lucra si tu da (presupun ca lucrezi). Barbatii sunt orgoliosi pe de o parte (nu accepta ca au probleme decat foaaaaarte greu) si pe de alta depresia la ei se manifesta diferit fata de noi, femeile. Noi suntem triste, melancolice, ei sunt nervosi.
Din propria mea experienta, asa micuta cum e, vreau sa iti spun ca atunci cand il vad in aceasta stare (nemultumit, nervos, etc) am tendinta de a-i reprosa si a-l intreba ce e cu el. Ii spun ca nu are motiv sa fie asa, ca de ce nu imi zice ce are etc. Vreau sa iti spun ca nu reusesc decat sa il intarat mai mult. Am constatat ca solutiile sunt 2: fie il las in pace si ii trece singur, fie ma comport ca si cum nimic nu ar fi si incerc sa il binedispun fara sa intind coarda. Il mai iau peste picior fara sa exagerez etc. Ma comport natural. Aceasta ultima varianta este cea mai buna, daca poti (ca nu e usor...). Ingrijeste-te, da-ti cu parfum, fii vesela si naturala si in teorie ar trebui sa il tragi si pe el dupa tine, adica sa se amelioreze. In prealabil, poarta cu el o discutie in care spune-i ca nu iti place situatia, ca nu esti obligata sa stai langa un om in permanenta nemultumit, ca nu are de ce sa fie asa, altii sunt in situatii mult mai rele si nu fac asa, ca tu esti dispusa sa il asculti si sa il sustii, dar ca si el trebuie sa iti spuna ce are si sa se si ajute singur. Nu te arata "lesinata" dupa el, ci mai degraba cu capul pe umeri. Pe urma nu ii mai reprosa nimic si comporta-te cum ti-am zis.
Daca nu merge in cateva saptamani, atunci e ceva mai nasol si trebuie sa vezi ce se intampla.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rudolf (acum 13 ani)

Mă numesc Magyara Rudolf Leonard, am 24 de ani şi bani prea puţini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratării afecţiunilor de care sufăr. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, în mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adăpost de noapte din Sibiu şi nu pot munci pentru că medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufăr de ciroză hepatică, ulcer, leucemie şi scolioză toracică şi am nevoie, lunar, de
medicamente în valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici. Mă adresez oamenilor cu suflet şi credinţă în Dumnezeu să mă ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, mă pot ajuta cu mici donaţii în contul deschis la BCR :
RO36RNCB0231088855520001 (lei). Vă rog ajutaţi-mă! dacă nu, pot să mor!
E-mail: [email protected] Telefon: 0757205495 Vă mulţu mesc anticipat.
Boală, disperare, durere, neajutorare şi câte sinonime ar putea descrie
situaţia acestui om. În jurul nostru în fiecare zi mor oameni. Mor sau trăiesc
cu o frică teribilă de moarte din cauza indiferenţei noastre. În fiecare zi
semenii noştri duc poveri grele în sufletele lor. Cine dintre noi este gata să
întindă o mână de ajutor??? Nu pot să ajut acest om financiar, dar vreau prin
acest anunţ să sesizez pe cei care nu stau cu mâna întinsă şi pot să pună ceva
deoparte ca să contribuie la această nevoie. Dumnezeu spune că: religiunea
curată şi neîntinată înaintea Lui constă în cercetarea văduvelor şi orfanilor
în necazurile lor. (Iacov 1). Tu ce faci în acest sens. Contribuie şi tu la
salvarea lui Rudolf. Am aflat despre situaţia lui de la el, când a lăsat
mesajul de mai sus într-un comentariu pe acest blog. 0757205495

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 13 ani)

Luis draga! De cand lumea si pamantul, o alta femeie a fost motiv de cearta, nemultumire, irascibilitate...si asa mai departe. Inainte de ai aduce acuzatii Elenei, mai bine ai casca ochii mai bine si ai privi in jur, ca nici tu si nici noi , nu am inventat lumea si nici cerul cu stelele. Si e mai bine sa iei in calcul lucrurile "obisnuite si banale" decat sa incepi cu nu stiu ce probleme psihice. Iar tu Carista, stai mai relaxata, vorba d-nei Luli. Arata-te tu un factor de echilibru. O fi trecand si el prin criza varstei de mijloc. Acum incepe sa se faca bilantul realizarilor in viata....si unde mai pui problema cu locul de munca,,,,asta este ! Mai fa-i cate un "dus" rece, poate isi revine! ...si totusi.....cauta femeia!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinus (acum 13 ani)

Ce pot sa-ti spun decat ca ..o sa-i treaca... O sa razi daca o sa spun si eu ce a zis consilierul presedential cu ceaiul lui de paducel...incearca sa-i dai ceai de sunatoare un timp. Nici nu trebuie sa-i spui, nu are nici un gust. Te binedispune intr-un mod subtil, vezi viata mai roz dintr-o data. Apoi, incearca sa nu faci din tantar armasar. Barbatii au un stil inconfundabil de copilaros. E ca atunci cand un copil mic cade si se loveste. Daca te panichezi si dai importanta, urla din toti plamanii, daca razi si spui hai, sus, nu-ti ies matele pe acolo, rad si uita ca s-au lovit. E verificata si multiverificata treaba.
Iesi in oras, aranjeaza-te inainte sa pleci, da-te cu parfum...mai ales daca il inviti si nu vrea sa mearga. Daca te intreba pentru cine te aranjezi, spune-i ca pentru tine ca femeie, ca nu vrei sa te molipsesti de starea lui, e de ajuns unul intr-o casa, ce, vrei sa ne taiem venele in tandem??
Fa-l sa rada. Fa-l gelos. Fa-l sa tipe. Impaca-l. Lasa-i o trusa de pictat pe un birou, poate suna stupid, dar o mazgaleala buna te scoate din multe stari...Orice poti face sa-l scoti din lesineala in care e , fa-o! Stimuleaza-l.. Nu cred ca are alta femeie...E doar un copil mic bosumflat...Adu-i o acadea intr-o zi, o sa vezi ca o sa se bucure!
Numai bine! Si te rog, nu te neglija din cauza starii lui, fii cocheta si proaspata! Mai ales ca acum vine toamna, ploua...Imi vine si mie sa-mi tai venele, care m-am nascut fericita si razand....deci....Nu-ti face probleme...o sa treca.o data cu criza, cu iarna....A, era sa uit, probabil ca nici chef de facut dragoste n-are. Lasa-l, nu-l stresa, desi cred ca ti-e greu si din cauza asta..fii doar sexi fara sa fii ostentativa, prin casa. o sa-i vina si lui poftele odata cu cheful de viata. mi-am stresat si eu iubitul o data si mi-a spus ca l-am facut sa se simta impotent....doar pt ca era stresat, nu ca as fi spus eu ceva. Deci e destul de complicat...Dar esti femeie, o sa fie bine, poti face orice iti propui!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 13 ani)

da si eu cred ca toata treaba asta e pe baza de stress.si eu cu sotul meu trec printr-o asemenea problema .Dar el insa a recunoscut ca este foarte stresat si ca are nevoie de ajutor.el se ocupa cu masini.Le aduce din Germania.Pleaca in fiecare sapt>Si aseara a spus ca nu mai poate,nu stie ce sa faca sa nu se mai gandeasca la masini,orice incearca sa faca altveva tot la aia se gandeste.Nici eu nu stiu ,a zis ca sa ii caut ceva medicamente sa se relaxeze,fiindca creierul lui nu se odihneste.E nervos ,agitat,irirtat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 11 ani)

Sotul meu este si el stresat ,de seviciu ,de problemele mele,dar probabil cel mai mult de faptul ca nu raman insarcinata,imi tot scoate ochii cu asta,nu mereu dar suficient,cat sa ma enerveze,NU prea ne am inteles de la inceput cu banii,este un om foarte inchistat ,foarte greu colaboreaza,comunicam greu,inca mai cer bani la mama cand nu am pt un fleac,eu nu lucrez tot timpul.,Imi fac anumite mofturi singura,sunt mai mereu singura,dar nu singuratatea ma deranjeaza ci faptul ca mereu trebuie sa i dau socoteala cu banii,sa i cer bani,ii dau si restul la bani,el zice ca de ce sa i dau,dar eu stiu ca e zgarcit.Trebuie sa i dau si mamei niste bani in fiecare luna,probleme de ale mele,din ce castig nu mai raman cu nimic aproape.Nu banii ma deranjeaza ci atitudinea,daca as avea nu i as mai cere.Femeile nu au voie sa se vaite,nu au nevoie de comunicare,nu au de fapt nevoie de nimic,o sa ajungem niste stanci de piatra si cam atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 10 ani)

Nu cred ca este indicat sa-i dai un astfel de raspuns unei femei care cauta o solutie si nu un raspuns. Penibil.

Ina, fruntea sus fii alaturi de sotul tau poate trece printr-o perioada mai dificila si nu stie cum sa vorbeasca despre asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 10 ani)

buna ziua.ca sa nu va retin mult fac apel la oameni in a ne ajuta cu ce pot.trecem printrun impas si avem nevoie de voi oamenii care mai au credinta in Dumnezeu.mama e decedata de 6 ani,tata nea dat afara din casa cu 2 fetite destul de mici.sotul a ramas fara servici acum 2 luni,mai munceste prin sat dar cat sa avem o mancare in casa.va rog ajutati-ne cu ce puteti.daca mai exista Mos Craciun si doreste sa ne ajute,il rugam din tot sufletul sa o faca.orice ne e de mare ajutor,alimente,hainite,incaltaminte orice.acum in cel mai rau caz avem mare nevoie de alimente pentru sarbatori.nu avem curent acasa,ni l-au taiat,nici calculator,scriu de la o vecina.va rugam acum in pragul sarbatorilor sa ne ajutati sa trecem peste aceasta situatie.Dumnezeu sa va dea sanatate si cele mai frumoase sarbatori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronica (acum 9 ani)

Multa lume considera in mod eronat ca astfel de comportamente sunt mofturi si ca trec de la sine. De cele mai multe ori, insa, nu este asa. Ar putea fi vorba despre o depresie, care netratata nu face decat sa se agraveze. Poate pierderea locului de munca a declansat asta, sau poate altceva, sau poate chiar mai multe imbinate. Important este sa intelegem ca depresia nu trece de la sine, ea este o afectiune a partii noastre sentimentale si la fel cum luam pastile atunci cand suntem raciti ca sa ne tratam, trebuie sa tratam si depresia. O sedinta de terapie la un psiholog bun poate fi de mare ajutor. De asemenea, exista linii telefonice, asa-numitele centre helpline, care ofera consiliere telefonica si poate ca acolo un specialist iti poate spune mai multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: