Sunt obosită încât nu mai fac nimic prin casă raspuns medic

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de Anorisa cu 13 ani in urma

Stau la tara si nu muncesc exagerat,astazi am iesit afara sa ma bucur de o ninsoare perfecta insa cum umblam prin curte am avut parte de o slabiciune asociata cu stari de voma si neputinta de a ajunge in casa,intr-un final ajunsa istovita in casa, am vrut sa-mi dispara greata si am baut 3 cani de limonada acra si lamaia ramasa supa prepararea acesteia,acu ma simt debusolata,am cateva zile nu ma simt deloc bine,saptama trecuta pe langa faptul ca am avut tratament pentru o infectie a tractului urinar am avut si o raceala urata cu stat la pat in urma careia mai am tuse si lipsa de foame,ma ingrijoreaza faptul ca astazi m-am pus in zapada sa ma odihnesc ca sa pot ajunge in casa,am in istoricul medical probleme de anemie,anxietate,reumatologice insa incep sa devin o fata de 26 ani care nu mai poate face nimic,simtindu-ma mereu ca o baba,fara vlaga,va rog ajutati-ma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (72)

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Se pare ca este vorba, din ce spuneti, ca aveti unele probleme medicale (fiziologice), care se pot rezolva medicametos dar si unele probleme emotionale (psihologice), care se pot rezolva prin psihoterapie.Incercati sa faceti o lista a problemelor si sa va stabiliti obiectivele la care doriti sa ajungeti apoi vorbim.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stresul si sindromul de oboseala cronica.

angelica (acum 13 ani)

ce sa fac sa ma angras?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

o listă a problemelor?ar fi cam lungă dar o să încep cu ce mă deranjează mai des:
-dureri de cap intermitente ca niște înțepături ce apar zilnic am observat mai dese când nu mănânc sau când am examene când mă stresez să-mi iasă ceva bine
-amețeli cam dese în ultimul timp asociate cu stări de vomă,senzația de bolovan în stomac
-oboseală foarte intensă,mă simt foarte slabită cu dureri musculare ca o febră musculară de parcă aș fi făcut exerciții fizice în exces,deși de 2săptămâni stau mai mult în pat,dormind peste 9ore in cursul nopții și ziua 2-3ore,nu lucrez,nu execut munci extenuante,dar mă simt în ultimul hal,am mai avut perioade de astea când am lucrat în Spania ce au dus la pierderea serviciului și nu-mi plăcea să mai intru în contact cu cei din societate ceea ce este foarte evident și acu,am atacuri de panică mereu mai ales când merg în week-end la ore,iau Xanax pentru a-mi controla palpitațiile și celelalte trăiri,uneori închipuiri,îndoieli despre colegi și necunoscuți
Înainte aveam și probleme că eram prea slabă pentru înălțimea mea,de cîteva luni m-am mai îngrășat însă dacă nu mănânc jumătate de zi sau o zi întreagă,slăbesc văzând cu ochii și îmi simt oasele,
Îmi doresc să nu mă mai simt așa de slăbită să pot să am activități casnice și în societate,să nu mai am frica de oameni că m-ar putea bârfi sau vorbi sau să comploteze impotriva mea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
am citit lista de probleme si as mai dori sa va intreb care este inaltimea si greutatea dvs, ce inseamna inchipuiri, daca auziti voci sau vedeti ceva ce nu se intampla in realitate?
As mai dori sa stiu daca ati fost la un medic de familie si ce parere are el, daca ati fost internata pentru vreo afectiune? Cine v-a prescris xanax?
Deasemenea va rog sa efectuati o lista cu activitatile pe care le aveti zilnic.Si care va produc placere?
PS. E necesar sa raspundeti la intrebari.

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

Am1.80 si momentan cam în jur de 66kg,închipuirile țin de temerile mele,din cauza înălțimii plus a unor probleme în adolescență eram poreclită și acu când ies în societate dacă cineva își îndreaptă privirea spre mine din greșeală sau fără să vrea,încep să cred că aceasta gândește rău de mine sau să-mi vină în minte cuvinte rele la adresa mea,să nu mă fac de rușine,la școală mă abțin să vorbesc deschis cu profii,simțindu-mă dezorientată,mereu încerc să fug și să evit să ies,devin foarte nervoasă și nu numai în aceste momente și mă mai îngrijorează și tremuratul mâinilor mai ales cea stângă.Medicul de familie mi-a prescris xanax,însă de celelalte probleme nu am spus,pentru că au apărut de vreo 3săptămâni,mă simt foarte stânjenită,nu-mi place să am discuții deschise,am fost internată acu vreo 10ani pentru o răceală.
Mă trezesc pe la 7:30-08:00 merg afară la sector prin curte,apoi intru foarte extenuată în casă,deși nu fac multe care să mă istovească,de vreo două săptămâni nu prea fac nimic,doar strâng prin casă foarte rar,stau întinsă când mă simt rău,când mă ridic din pat mereu văd alb și amețesc,de învățat nu pot,nu mă pot concentra,sâmbăta și duminica merg la facultate trezindu-mă la 5pentru a face navetă până la școală ,întorcându-mă seara târziu acasă,în rest doar mă uit la televizor,nici pe net nu mai stau,în ultimul timp am observat că sunt foarte conservatoare în ce privesc nepoții mei înainte mă jucam îi iubeam acu nu pot face asta,evit,deși îmi dau seama că nu fac bine,prietenele mi-au spus că din cauza ultimei relații eșuate,nu pot trece peste și m-am schimbat foarte tare,asta spunându-mi toată lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

dar nu stiam cum adica *** pe yahoo si email,v-am dat add pe mess dar nu prea am inteles ce ati vrut sa spune-ti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
intelelg ca aveti urmatoarele probleme:
-slabiciune fizica
-dureri de cap
-ameteli
-oboseala
-lipsa concentrarii
-anxietate
-palpitatii
-suspiciuni fata de ceilalti
Aceste probleme s-au intensificat in urma cu trei saptamani cand s-a terminat si ultima dvs relatie, asa este?
Problemele de mai sus sunt caracteristice depresiei, insotita de fobie sociala si unele atacuri de panica.
Desi poate suna grav aveti nevoie practic de disparitia simptomelor mentionate mai sus.
Acest lucru se poate realiza printr-o psihoterapie.
Daca nu puteti apela la un psihoterapeut o sa incercam sa facem ceva pin intermediul acestui forum.
Mai intai as dori sa imi spuneti mai multe despre relatia dvs.

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

Da însă am avut și înainte nenumărate episoade de astea,în Spania am luat TOPOMAX și nu mai știu exact ce alte medicamente,stiu ca mereu faceam tratament de cateva zile apoi iar la control si iar imi erau recomandate diagnosticul de anxietate mi-a fost pus acu 4-5 ani,mereu am avut o reținere și parcă o rușine să vorbesc cu cei din jur,până și acu mă simt parcă aș face ceva rău vorbind cu dumneavoastra,va fur din timpul dumneavoastra și nu cred ca este bine,însă vă mulțumesc din tot sufletul că mi-ați răspuns.
Relația mea a fost ciudată,îl știam de ani de zile din primele ieșiri la disco fără să fi avut ceva cu el,mereu avea grijă să nu intru în vorbă cu cine nu trebuie sau să nu fac p***ai,însă cred ca a fost o greșeală să încep o relație sentimentală cu el,deși știam că îi plac relațiile amestecate,nu era fidel,avea probleme cu bautura și nu avea chef de nici un viitor de familie,însă m-am riscat dar știam că mă va înșela sau că nu va fi sincer.Am început relația prin 2009 ianuarie,la sfârșit de februarie am plecat în Spania,venind prin august înapoi relația fiind strânsă prin intermediul telefonului însă după2săptămâni am văzut mesaje de la fosta lui ce îl agasau să termine cu mine(fosta este o veche prietena de a fratelui meu pe care parintii mei nu au acceptat-o fiind cu ani mai mare,lumea mi-a zis atunci ca o face sa se razbune),în seara respectivă ducându-se la ea,am avut zile cam grele,o perioadă beam,plângeam mereu,iar deși îl uram pentru ce mi-a făcut am crezut că vom mai avea o șansă,deci relatia noastra a fost de 2luni impreuna apoi 4luni despartiti si apoi 2saptamani si se dusese la fosta,dupa care ma cauta si mereu imi iesea in cale,urmand un an de zile in care ma intalneam cu el doar pentru relatii sexuale,traiam cu impresia ca se va schimba,isi va cere iertare si se va linisti,insa ultima data cand am fost cu el a fost prin iunie2010,de atunci am plecat si de cand m-am intors il evit,desi el e cu alta de atunci si eu habar nu aveam,mereu de ma vede merge cu masina in urma mea si se uita insistent la mine,insa de curand cineva mi-a zis ca ea este gravida,fapt care m-a socat,el mi-a zis ca nu poate avea copii,am o intrebare ce mi-o pun eu dc nu am ramas insarcinata cu el?Încerc sa il uit,nu mai vreau o relatie cu el,insa vreau sa trec peste , sa pot iesi cu capul sus si fara sa-mi pese ca=mi apare din nou in cale,ma simt de parca mar barfi toata lumea desi mai toti ma sustin.
Țin să vă mulțumesc din sufletul că v-ați făcut timp să-mi răspunde-ți și vă doresc numai bine,sănătate și succes și vă mulțumesc pentru atenția dumneavoastra.
Cu mult respect

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

cum adica,
faceti ceva rau ca vorbim, spuneti-mi mai multe despre asta.

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

Nu este ceva doar ca mi se mai intampla,sa-mi fie rusine sa comunic cu ceilalti,cateodata daca am de sunat pe cineva,un coleg sau de dat un email cuiva mai important pur si simplu ma blochez si nu mai vreau,ca de exemplu :am avut un examen unde am fost lasati sa copiem insa eu nu puteam,ma gandeam ca daca ma prinde pe mine,daca se uita la mine atunci,daca....multi de daca si nu am putut copia desi colegii m-au indemnat,eram paralizata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

va propun sa intrati pe forum azi la ora 20 sa comunicam

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

ok,așa o sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

se pare ca pe acest forum chiar se comunica,si din cate observ este cineva care chiar isi da interesu sa ajute,ma bucur sa vad ca mai exista si asemenea oameni.BAFTA LA TOATA LUMEA,si eu am probleme cu stresu,dar incerc sai fac fata,numai k din cauza stresului is foarte sp***a si nu reusesc sa ma ingras am 1m56 si 39 de kg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

Buna seara,
da Nicoleta ai dreptate am scris dar drept sa spun nu ma asteptam sa mi se raspunda,exista oameni care merita tot respectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
multumesc pentru apreciere

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

Cu placere,o meritați

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

sa vedem despre ce este vorba,
ce parere aveti despre lista de probleme pe care am scris-o mai sus?

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anorisa (acum 13 ani)

-slabiciune fizica-da
-dureri de cap-da foarte dese zilnice
-ameteli-da
-oboseala-da
-lipsa concentrarii-da(citesc dar gandul mi-e in alte parti,parca as citi de pe pereti)
-anxietate-da
-palpitatii-zilnice si ma enervez foarte repede
-suspiciuni fata de ceilalti-mai tot timpul ,ma indoiesc pana si de familie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

spuneti-mi mai multe despre familie
mai puteti adauga ceva la liista?

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4