Nervi la stomac sau stres? raspuns medic

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de Andreea43 cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Am o problema care nu imi da pace. Am avut gastrita acum ceva timp, am tratat-o si apoi am reusit sa o tin sub control printr-o alimentatie sanatoasa evitand toate cele care imi faceau rau. In ultima perioada am niste stari ceva mai ciudate si nu stiu daca este tot gastrita care imi face probleme sau e o stare de stres acumulat cu timpul...
Mi se intampla (in fiecare zi in ultima saptamana) sa ma trezesc dimineata foarte ok. Apoi, in 15-20 de minute simt cum mi se strange stomacul, ca si cum o stare de panica ma cuprinde. Incep sa transpir, simt ca nu mai e aer in camera si spatele ma arde. Uneori am frisoane. Apare apoi starea de voma ca in cazul gastritei, insa nu am varsat decat bila de cateva ori. Starea ma tine cateva ore. Ma chinui sa mananc ceva, pentru ca ma chinuie si o foame groaznica (care nu e cea mai grozava in combinatie cu faptulc a imi vine sa vars si de la paine goala).

Dupa amiaza deja sunt ok, seara mananc normal. Am avut o perioada mai dificila in ultimele luni si ma gandesc sa nu fie acesta motivul stresului. Stiu ca ar trebui sa cer sfatul unui specialist, insa m-am saturat sa ma plimb prin spitale, sa dau peste acelasi dezinteres, alte medicamente... Mai ales ca nu am mai luat decat pastile pe baza de plante sau ceaiuri. Ultimul "tratament" a fost cu redigest si apoi 2 saptamani de macerat la rece cu obligeana, acestea fiind pentru gastrite, ulcer etc.

As vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin stari asemanatoare, arsurile de spate ma pun pe ganduri in mod special. Cum as putea stopa starea asta de anxietate - mie asa imi pare ca este...

Multumesc frumos pentru timpul acordat.
A.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (31)

Psh Ioana Panculescu (acum 12 ani)

incepe o psihoterapie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,
Stimata doamna, in cazul in care se dovedeste a fi o cauza fiziologica, mai ales de gen gastrita sau ulcer, va pot informa ca de curand descoperirile de pe taramul medicinei indica faptul ca aceste boli sunt cauzate de o bacterie de care puteti scapa cu un antibiotic specific. Descoperire pentru care a fost acordat premiul nobel acum cativa ani.
In alta ordine de idei, daca pe langa toate acestea starea de anxietate si mai ales durata despre care precizati va face sa va ganditi la o traire de ordin psihologic, ac***a in vedere ca ati traversat de curand o perioada dificila, ar fi indicat sa va prezentati la un psihoterapeut pentru a gasi solutia pentru o stare viitoare de bine.
Va urez mult succes. O seara buna.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stresul si sindromul de oboseala cronica.

Andreea43 (acum 12 ani)

Va multumesc frumos pentru raspuns. Presupun ca va referiti la helicobacter pylori. Am facut analize (de sange) acum ceva timp si nu aveam aceasta bacterie, credeti ca se poate sa fi aparut intre timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ca psihoterapeut am cunostinte din domeniile conexe, insa la intrebarea dumneavoastra legata de un anumit tip de bacterie va poate raspunde doar un specialist in acel domeniu deoarece un asemenea raspuns imi depaseste competentele.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,
daca se exclud cauze fiziologice, care ar putea fi evidentiate la medic, pare ca suferiti de o tulburare psihosomatica bazata pe modul in care Dvs faceti fata cerintelor zilnice ale anumitor situatii.
Asadar daca este vorba de unele situatii stresante in care va gasiti aveti nevoie de a invata cum sa le faceti fata.Acest lucru se poate face cu ajutorul unui psihoterapeut.
Mult succes!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Andreea,

E bine ca iti pui intrebari in ceea ce te priveste , numai ca nu este deajuns, trebuie sa si faci ceva pt tine.
Spui ca ,, am avut o perioada mai dificila in ultimele luni si ma gandesc sa nu fie acesta motivul stresului. stiu ca ar trebui sa cer sfatul unui specialist,,
Deja stii ce ai de facut , numai ca trebuie sa iti asculti sufletul.

Da, de cele mai multe ori, gastrita are si o cauza emotionala, adica stari de stres la care nu ai stiut cum sa te rapotezi , sa actionezi, emotii reprimate , neincredere, frustrare, furie, etc.

Iti recomand sa cauti un psihoterapeut cu experienta din orasul tau si sa incepi o terapie individuala care te va ajuta sa intelegi cum sa gestionezi starile de discomfort interior, sa te intelegi mai bine.

Succes,

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea43 (acum 12 ani)

Va multumesc frumos pentru raspunsuri... din pacate sunt intr-un cerc vicios stupid si nu prea am cum sa ajung la un terapeut... in momentul in care voi putea sa ajung, starea mea va fi deja buna. Offf!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Florentina Bocai MPsihoterapeut Florentina Bocai este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca situatia financiara nu iti permite, iti recomand sa apelezi la un psiholog dintr-o policlinica de stat, mergand cu trimitere de la medicul de familie .

Cand vei intelege ca a sosit momentul sa faci ceva pt tine, sa te schimbi , vei ajunge.

numai bine,

 Psihoterapeut  Florentina BOCAI
  www.florentinabocai.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgeta (acum 10 luni)

Bună ziua am ceva de genul asta dar la mine este ca am și arsuri dar și un gol în stomac și vine cu frica în tot corpul și un nod în gat am de 1 săptămâna și nu știu ce am mam forțat acum 1 sap sa vomit ca îmi rămăsese ceva pe gat și mam forțat și de atunci nu îmi mai revin ma ia ma lasă dar vine din stomac și se lasă pe picioare frica mare parca nu mai șanț eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crainic crina (acum 11 ani)

am gastrita de 4 ani in combinatie cu nervi la stomac simt o apasare pe stomac care imi provoaca un discnfort urat zilnic am fost si la doctori psihologi miau dat medicamente dar tot asa ma simt ce ma sfatuiti sa fac.Pentru doamna doctor Florentina Bocai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea43 (acum 11 ani)

Crina,
Cam tot atatia ani au trecut de cand am inceput sa am si eu problemele acestea. Din fericire am reusit sa trec peste, desi atunci cand am momente de suparare, de nervi, simt cum imi revin starile. De aici si nevoia permanenta de a-mi pastra starea de liniste, de bine.
Odata cu recomandarile domnilor doctori, am tot cautat si cai alternative de a-mi "repara" stomacul, partea fiziologica. Mi-a fost recomandat un tratament naturist. Eram intr-o stare atat de disperata atunci, incat m-as fi putut agata de orice imi dadea seperanta ca aveam sa fiu bine, sa scap de starile de rau.
Obligeana m-a ajutat. Mi-am preparat singura maceratul la rece. Mi-a luat cam 2 saptamani sa ma simt mai bine si apoi, in timp am reusit sa nu mai am stari de rau.
Am schimbat vreo 2 joburi fugind astfel de stres si caut sa am cat mai multa liniste... Trebuie sa ne ajutam cumva pe noi printr-o gandire pozitiva.

Obligeana se gaseste la plafar. Mai multe despre planta asta, radacina de fapt, gasesti aici: http://www.formula-as.ro/2009/857/medicina-naturii-44/obligeana-10786

Iti doresc multa sanatate si sa-mi lasi un semn ca esti bine cat de curand!
Andreea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gastrita ma omoara (acum 11 ani)

Buna tuturor,in aceeasi problema ma aflu de 8 luni gastrita, am eradicat cat dfe cat problema pylori,mananc doar la regim dar de 2 luni am intrat in problema cu stari de panica,locuiesc in londra muncesc privat si cand trebuie sa iau joburi importante ma trezesc in jurul orei 2 noaptea din cauza stomacului care se baloneaza cu dureri,nu mai am somn si intru intr-o panica , mi se usuca gura oricat lichid as bea, stari de greata mi se inmoaie colona vertebrala si nu mai am vlaga in mine sii tremur ,ma simt terminat, a doua zi sunt leguma incapabil de nimic si mi se deregleaza stomacul 3 zile in care nu mot manca mare lucru,ma termina situatiile astea,.,.,tare m-as bucura sa aud rezolvari pt problemele astea (in decursul acestor 8 luni perioada cu gastrita m-am simtit extrem de rau nenumarate stari de lesin ,cum ma urc la volan cum mi se inmoaie coloana si tremur ,cred ca e psihic ceva pt ca in primele luni mi-aa fost foarte rau iar de fiecare data cand trebuie sa condduc mult imi vin gandurile cat de rau mia fost si ultimile dati si automat intru in aceeasi stare,,,,si multe alte stari de rau provocate de gastrita,.,. )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gastrita ma omoara (acum 11 ani)

Buna tuturor,in aceeasi problema ma aflu de 8 luni gastrita, am eradicat cat dfe cat problema pylori,mananc doar la regim dar de 2 luni am intrat in problema cu stari de panica,locuiesc in londra muncesc privat si cand trebuie sa iau joburi importante ma trezesc in jurul orei 2 noaptea din cauza stomacului care se baloneaza cu dureri,nu mai am somn si intru intr-o panica , mi se usuca gura oricat lichid as bea, stari de greata mi se inmoaie colona vertebrala si nu mai am vlaga in mine sii tremur ,ma simt terminat, a doua zi sunt leguma incapabil de nimic si mi se deregleaza stomacul 3 zile in care nu mot manca mare lucru,ma termina situatiile astea,.,.,tare m-as bucura sa aud rezolvari pt problemele astea (in decursul acestor 8 luni perioada cu gastrita m-am simtit extrem de rau nenumarate stari de lesin ,cum ma urc la volan cum mi se inmoaie coloana si tremur ,cred ca e psihic ceva pt ca in primele luni mi-aa fost foarte rau iar de fiecare data cand trebuie sa condduc mult imi vin gandurile cat de rau mia fost si ultimile dati si automat intru in aceeasi stare,,,,si multe alte stari de rau provocate de gastrita,.,. )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOSIF GASTRITA (acum 11 ani)

Buna tuturor,in aceeasi problema ma aflu de 8 luni gastrita, am eradicat cat dfe cat problema pylori,mananc doar la regim dar de 2 luni am intrat in problema cu stari de panica,locuiesc in londra muncesc privat si cand trebuie sa iau joburi importante ma trezesc in jurul orei 2 noaptea din cauza stomacului care se baloneaza cu dureri,nu mai am somn si intru intr-o panica , mi se usuca gura oricat lichid as bea, stari de greata mi se inmoaie colona vertebrala si nu mai am vlaga in mine sii tremur ,ma simt terminat, a doua zi sunt leguma incapabil de nimic si mi se deregleaza stomacul 3 zile in care nu mot manca mare lucru,ma termina situatiile astea,.,.,tare m-as bucura sa aud rezolvari pt problemele astea (in decursul acestor 8 luni perioada cu gastrita m-am simtit extrem de rau nenumarate stari de lesin ,cum ma urc la volan cum mi se inmoaie coloana si tremur ,cred ca e psihic ceva pt ca in primele luni mi-aa fost foarte rau iar de fiecare data cand trebuie sa condduc mult imi vin gandurile cat de rau mia fost si ultimile dati si automat intru in aceeasi stare,,,,si multe alte stari de rau provocate de gastrita,.,. )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11549188265 (acum 5 ani)

Ai rezolvat prb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu (acum 11 ani)

Am avut si eu asemenea probleme si am umblat la o gramada de medici,pina in ziua cind am luat otableta de PERITOL de 4mg.Poti sa incerci daca vrei costa pina in 5 ron.Eu m-am simtit foarte bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dodo (acum 10 ani)

Am shi eucv similar se manifesta la stoac,este o stare de panica continua aproape care la cel mai mic inpediment se transforma intr,o frica incontrolabila panica etc ce parere aveti se trateaza sa o sa stau toata viata cu senzatia asta cumplita?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

va recomand sunatoarea ceai sau tinctura rezultate iumitoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florea.constantin (acum 9 ani)

am.o.usturime.in.tot.stomacul.stari.greata.voma.insomnie.transpiratie.ma.arde.pe.spate.si.am.si.o.depresie.de.13.ani.nustiu.ce.sa.mai.fac.ma.simt.foarte.ciudat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 8 ani)

Hei!!! Nu stiu ce sa fac... De ceva timp simt bataile inimii in burta,ma sperie si stiu sigur ca nu sunt insarcinata oare ce sa fie???? Va rog ajutati.ma cu in raspuns. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2