Mana dreapta amortita raspuns medic

Stresul si sindromul de oboseala cronica
Intrebare postata de mariana807 cu 14 ani in urma

De ceva timp imi simt mana dreapta amortita. Aceasta se intampla oricand in timpul zilei dar de cele mai multe ori cand sant in fata calculatorului si tin mouse-ul mai mult in mana . Am luat de ceva vreme medicamentul Piracetam la indicatia unui ORL-ist si parca am impresia ca aceste simptome au aparut de cand am luat medicamentul.Ciudatenia mare este ca imi amorteste mana si in perioade in care nu iau medicamentul .Nu am probleme cu tensiunea, inima , credeti ca poate fi o pozitie incorecta la calculator, desi nu petrec mai mult de 2-3 ore zilnic in fata acestuia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (41)

Psih. Anisia Popa MPsih. Anisia Popa este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Din relatarea facuta, inteleg ca in absenta unei afectiuni fizice determinata de o boala, este posibil ca amorteala sa fie determinata de o pozitie incorecta la calculator sau neadaptarea inaltimii dintre masa si scaun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stresul si sindromul de oboseala cronica.

Vlad (acum 10 ani)

Buna ziua. Am facut o infectie urinara, mi s-a spus ca am Orhita, am luat niste tratament cu un antibiotic numit Cuminol. Dupa 3 zile de antibiotic am inceput sa am furnicaturi la buricul degetelor, dupa care am simtit o amorteala a mainii drepte.
Mi s-au prescris niste vitamine, neuromultivit, nu mi-au mai amortit degetele asa tare dar mana este inca sp***a fata de stanga, amortelile revin poate de 2 ori pe zi. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
A mai avut cineva simptome asemanatoare? Stiti cat ar putea sa dureze efectele adverse de la antibiotic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

birgauan vasile (acum 14 ani)

mie-mi amorteste mana stanga,uneori si dreapta.in urma testului RMN s-a stabilit ca din cauza coloanei--spondiloza cervicala-- id.tm.tm88 si cu ce pot te mai sfatuiesc,caci eu de cativa ani am aceste probl.similare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camy_camy201 (acum 12 ani)

mie imi amorteste mana dreapta in somn si cand ma trezesc nu o mai pot misca,oare ce am ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popa feliciana (acum 11 ani)

eu ma confrunt de 1an jumate cu aceiasi problema am fost si am facut multe controluri si nimic si vreau sa precizez ca locuiesc in germania si aici sunt medici specializati si nu mi gasesc nimic daca reusesti sa dai de leac sa mi lasi si mie te rog scris ...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1493185922 (acum 6 ani)

Si eu am aceeasi problema. Momentan ma tratez cu Lyrica, cu un antiinflamator (pe care-l suportati: Ketonal sau Curcumin 95 c3 complex. Pe acesta din urma nu l-am luat. E natural.) si Alanerv. Starile s-au ameliorat. Sa vedem dupa tratament cum e situatia. E vorba de un nerv deranjat care creeaza asemenea stari. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

patts (acum 12 ani)

eu simt cum nu am forta in mana dreapta si cand merg nu stiu cum sa o tin, e un sentiment ff ciudat.. poate suna banal dar mie mi''e frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 12 ani)

mi s-a intamplat de multe ori sa ma trezesc cu mana dreapta sa n-o mai simt,nu stau pe ea..efectiv parca nu-mi mai circula sangele,nu-mi explic,dati-mi un raspuns va rog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 12 ani)

si mie mi-a amortit azi mana dreapta de la cot in jos si mi s-a racit fata de mana stanga. probleme cu inima nu am. sper sa fie de la spondiloza cervicala. aaaaaa....... si inca ceva ... s-a innourat. poate de acolo

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia dobre (acum 11 ani)

imi este p***a amortita la mina dreapta si ma doare continu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 11 ani)

si eu trec prin aceeasi chestie..numai ca la mine este vorba de mana stanga..am avut atacuri de panica si inca mai am...si tot timpu am impresia ca mi se intampla ceva rau ca imi amoarte mana stanga ca ma doare..desi chiar ma doare cineva mi-a zis ca e de la reumatism..desii am 23 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 11 ani)

Aceeasi senzatie o am si eu...atacuri de panica si amrteli mana dreapta si piciorul drept! te-ai tratat in vreun fel? ai scpat de problema asta ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad (acum 10 ani)

SAlut. Am facut o infectie urinara, mi s-a spus ca am Orhita, am luat niste tratament cu un antibiotic numit Cuminol. Dupa 3 zile de antibiotic am inceput sa am furnicaturi la buricul degetelor, dupa care am simtit o amorteala a mainii drepte.
Mi s-au prescris niste vitamine, neuromultivit, nu mi-au mai amortit degetele asa tare dar mana este inca sp***a fata de stanga, amortelile revin poate de 2 ori pe zi. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
A mai avut cineva simptome asemanatoare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana807 (acum 11 ani)

De fapt amorteala mainii drepte se datora unei spondiloze cervicale netratata la timp . acum deja e mai bine,dupa tratamente cu antiinflamatoare si fizioterapie.Deci, aveti grija!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta ionel-braila (acum 11 ani)

si mie mi-a amortit mana dreapta si ma cam sperie chestia asta. mi-e frica de o paralizie. asa a patit o vecina. eu am reumatism si discartroza cervicala. oare sa fie de la aceasta boala si din cauza vremii? e a doua oara cand imi amorteste mana dreapat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 11 ani)

Imi armoteste mana Dreapta sa fie oare DIN causa munci ca lucreaz in -15 grade zilnic 8 öre Si foarte mare stresu aicea
Nu is in romania nu pot sa merg aicea la un control Pt ca nu am acte si nici adresa de 3saptamani imi amorteste si DIN ce in ce mai tare een ceva grav sau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arhimania (acum 11 ani)

www.arhimania.ro Comunitatea studentilor arhitecti, designeri si urbanisti din Romania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

[email protected] (acum 11 ani)

da de ceva vreme , mana dreapta amorteste, dar numai noaptea ,cu inima nu am probleme,dar sigur este de la spondiloza cervicala, dar am facut fizioterapie si tratament antiinflamator,acum 5 luni, doar dupa 6 luni mai ai voie la fizoiterapie,sanatate va doresc,si hai sa fim mai curati sufleteste,sa l invitam pe dumnezeu in viata noastra, ptr ca doar el, ne va vindeca de orice boala .. carmen ploiesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 10 ani)

si mie imi amorteste mana dreapta dar n am fost la medic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 11 ani)

nu stiu de la ce dar imi amorteste mana dreapta foarte des , si cand folosesc tacam de bucatarie orice , in orice moment al zile , cu tensiunea stiu k aveam probleme de mica . nu stiu ce sa mai fac .-

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3