Varicela

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de chytz cu 14 ani in urma

Dupa cat timp poti iesi afara daca ai avut varsat de vant?Eu am stat 2 saptamani in casa.Mi-au trecut toate simptomele urate.Bubitele de pe fata si din cap au disparut.Au ramas pe corp doar cojitele care ar trebui sa cada.Am auzit diferite perioade dupa care pot iesi afara.Pana la urma dupa cat timp pot iesi afara?Multumesc frumos...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (33)

Maria C (acum 14 ani)

Intre 14 - 21 de zile trebuie sa stai in casa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 9 ani)

nu-i adevarat ! daca ai varicela trebuie sa stai in casa 2 saptamani =14 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vio (acum 13 ani)

pot sa ies cu fetita afara daca are varicela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 10 ani)

nu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

clAu (acum 13 ani)

pot sa ies cu capu pe fereastra daca am varicela de 6 zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 9 ani)

da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danielush (acum 13 ani)

am varicela de 8 zile si stau in casa de 1 saptamana ....peste 2 zile sunt nevoita sa ies ...e ceva uregent..bubitele au prins coaja si unele au disparut dar...au inceput sa ma manance acum un pic mi`e tare frica sa nu reapara din nou ..ce ziceti sa fac este bine sa ies din casa ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geanina (acum 12 ani)

dupa cate zile se pote iesi din casa dupa varicela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gizella (acum 12 ani)

eu cred ca dupa 5 zile dupa ce se usca bubitele poti iesi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea medic bucurestean (acum 12 ani)

Nu avem voie sa iesim din casa (bubele se vor ascunde sub piele si veti muri )nu aveti voie sa luati nici un medicament ,nu tratati febra cat de mare ar fi pan ain 39daca e 39ducetiva la spital cele sub 39 ajuta corpul sa lupte cu pojarul nu faceti baie nu mancatoi acru nu statiin frig.
Boala se face odata pe viata dar se poate lua si la cei dragi din jur.Brebuie sa stai in casa timp de 21 de zile daca aveti grav daca nu doua saptamania(14zile)Atentie!nu lasati bebelusi sa stea langa cei ce au raceala!Atentie o sa va creasca pe limba in gat si in cap,Beti multe ,foarte multe lichide fara acid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jeje (acum 11 ani)

maa lasii dreaaqq ce doctor esti tu maa??? mie mi au spus 2 doctori sa iau pastile de febra mi au dat si tot felul de unguente si dumneata spui ca mor:)))))))))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sorin (acum 10 ani)

ba boule/vaco ma f*t pe ai tai morti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 12 ani)

Am varsat de 5 zile ... o forma ciudata .. deoarece nu mi-au iesit decat cate bubitze pe burta si pe spate , iar pe fatza decat 2 . Acum mi sau usat .. au prins coaja ... Pot iesi afara????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 12 ani)

eu am varsat de 9 zile am stat numai an casa oare iar mainr trebuie sa es afara pt ca trebuie sa merg la munca o sa pacesc cva ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabryel (acum 11 ani)

pai cam 2 saptamani pana dispar din cap de pe maini de pe fata sa ramana doar semnele de la bubite apoi poti iesi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

steluta (acum 10 ani)

stau la casa si as vrea sa stiu daca pot iesi ìn curte daca am varicela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Hanu Doina (acum 10 ani)

Baietelu meu are varicela de 6 zile,nu iau iesti foarte multe pe corp,si au început sa se usuce,asta înseamnă ca pote ieși afara după 14 zile si nu trebuie sa stea neaparat 21 de zile in casa.Ii este greu sa stea in casa pt ca noi suntem in Norvegia si îl atrage zăpadă care este.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 10 ani)

Deci..am 25 ani,am varicela de 14 zile zi am fost la Sp.Victor Babes la o saptamana de cand a aparut prima bubita,doctora mi-a dat tratament cu Aciclovir pastile,claritine si un unguent,din seara cand am inceput sa le iau nu m-am mai scarpinat absolut deloc,solutii exista trb doar sa mergi la doctorul potrivit..si se pare ca nu am murit..app..se poate face baie,ideea e sa faci dus fara sa freci bubitele,iar de iesit afara nu ai voie sa iesi fiindca esti contagios nu fiindca ai sa mori!sanatate tuturor!si nu ezitati sa mergeti la un medic specialist de preferat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

in timp ce ti se usca cojile poti iesi afara sau dupa cat timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr pamanteanu (acum 10 ani)

nu poti iesii afara decat dupa 6 luni de izolare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2