Tratament pentru stafilococul auriu raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii Stafilococ auriu
Intrebare postata de susi cu 13 ani in urma

Am un baietel de 1an si jumatate care de la maternitate s-a infectat cu stafilococul auriu. Ochisorii ii sunt tot timpul plansi, are o secretie galbuie, i s-a facut drenaj pentru canalele lacrimogene de doua ori, a facut si tratament cu antibiotic Unasyn timp de 10 zile, insa problemele reapar dupa 1-2 saptamani. Intrebarea mea este cum se poate eradica acest stafilococ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Dr. Chicin Gratiana MDr. Chicin Gratiana este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ati facut antibiograma sa vedeti la ce este sensibil si s-a indicat antibioticul corespunzator?
Se poate incerca si cu vaccin stafilococic facut la Institutul Cantacuzino Bucuresti, doar ca sunt necesare injectii de doua ori pe saptamana, minim 10 administrari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

susi (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspuns,

am facut antibiograma in aprilie 2009 in urma careia a rezultat staphylococcus aureus coagulazo pozitiv, rezistent la penicilina, sensibil la alte antibiotice( ampicilina+sulbactam, oxacilina, gentamicina, ciprofloxacin,etc.). Noi suntem din Timisoara, daca s-ar putea face aici la Victor Babes face tratamentul, eventual recomanda un doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Sussi
La rugămintea d-vs, Vă recomand Cabinetul de oftalmologie Dr Munteanu pe strada N Iorga lângâ prefectură în Timisoara . Cu sănătate Rr Emil Oteşteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana_dana (acum 13 ani)

buna ziua , aceasta aproblema o puteti rezolva foarte usor cu ajutorul homeopatiei , medici homeopati gasiti si in buc. si in timisoara ca de ex. dr. ioan (buc) ileana randasu(buc)gheorghe jurj (tim)remediile homeopate neac***a efecte adverse pentru bebelus daca doriti amanunte contactati-ma [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 11 ani)

Trebuiau sa apara si excrocii cu homeopate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

se poate trata stafilococ cu moldamin???? astept un raspuns va rog...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

cu un 7 luni in urma am luat sifilis de la sotul meu am urmat tratamentul cu moldamin 3 sapt cate 2 injectii pe sapt moldamin 24000ml credeti ca m-am vindecat?as avea nevoie de un raspuns sigur nu am fost la analize ca nu sunt in tara .....ast un raspuns va rog multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

adriana daca nu refaci analizele nu iti poate garanta nimeni ca te-ai vindecat, depinde cum a raspuns organismult tau la tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Mirela ,
Stafilococul aureu patogen , nu reacţionează la Moldamin . mergeţi la laborator şi faceţi recoltare pentru examenul bacteriologic şi cultură pentru antibiogramă cu determinarea sensibilităţii la antibiotice .
Cu sănătate Dr. Emil otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana (acum 13 ani)

aceasi problema am avut-o si eu cu baietelul meu.dupa doua operatii deabia la trei ani i-a trecut cu tetraciclina sulfat unguent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Amelia (acum 10 ani)

Daca ai luat de la sotul tau, trebuia sa i-o tai!!!!

Tratament pentru stafilococ se face in mod natural cu Usnea Stop Aureus.
Gasiti la Cluj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Buna..Am 23 de ani si tokmai recent am aflat ca sunt infectata cu stafilococ auriu..cum ma pot trata?...am fost la medic si mi-am facut analize, iar acum iau ampicilina, dar nu ma ajuta...va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 13 ani)

Buna seara!
Prietenul meu este infectat cu stafilococ auriu.Are niste denivelari pe suprafata capului,care supureaza uneori.Simte dureri uneori cand acele denivelari se umfla.A fost la vreo 4 medici si toti i-au recomandat Roacutan.Am citit foarte mult despre acest medicament si parerile nu au fost foarte pozitive in legatura cu acesta.Eu personal nu cred ca ar trebui sa faca tratament un an de zile cu acest medicament.Va rog sa-mi spuneti daca ar mai exista si alte variante.De mentionat ca a tinut si un tratament cu Augumentin si nu a avut nici un efect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 13 ani)

Bună, tocmai am fost descoperita recent si eu cu această bacterie (stafilococul auriu), am fost la medic si am inteles ca trebuie sa fac un tratament injectabil, pe mine ma doare in zona pieptului si parca e si umflat, va rog imi puteti raspunde. Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erlazar (acum 13 ani)

buna ziua
pentru stafolococul auriu si nu numai, tratament naturist cu antibioticul natural continut in mierea de Manuka - eu am luat de pe bioremed.ro, pentru a tratata Helicobacterul matusii mele si a avu rezulttate f bune; este recomandat si pentru stafilococ, atentie insa nu la copii mai mici de 18 luni; mai este si o crema-tratament pentru uz extern, Meloderm, care contine miere de Manuka sterilizata, care are f multe indicatii. noi am fost f multumiti de eficienta tratamentului! sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

bebelusul meu de 2 luni este infestata cu stafilococul auriu cum o pot trata?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 10 ani)

Eu am tratat stafilococul auriu cu Cordyceps. Am luat 3 pastile pe zi timp de 6 luni. Desi simptomele au disparut relativ repede am continuat pana la 6 luni pentru eradicarea tuturor radacinilor de stafilococ. De 1 an nu mai am nici un simptom. Desi eram sceptic la inceput am cumparat Cordyceps de la www.iHerb.com (Fungiology, dar sunt si alte marci). Am iesit mai ieftin cumparand direct de la ei de pe site, din America decat daca le-as fi cumparat din tara. Am folosit codul CNF724 si mi-a scazut si 10 $ din suma totala. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 10 ani)

Salut Florin,am si eu o intrebare pt tine.De unde ai aflat de pastilele acestea?Eu as avea posibilitatea sa le cumpar direct din sua,dar as vrea sa stiu sigur ca sunt ok.Acolo pe prospect am vazut ca nu zice nimic.Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11585314921 (acum 4 ani)

Buna ziua! Sotul meu are stafilococul epidermis, a luat tratament cu antibiotic 20 zile dat de medic dupa ce i-a iesit antibiograma .Problema este urmatoarea,nici nu i-a trecut, dar de 1 luna este intr-o diaree continua.
Intrebarea mea este urmatoarea: Nu esxista nici un antibiotic injectabil pentru acesta bacterie,sa nu mai trebuiasca sa ia atata antibiotic ca si-a distrus stomacul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: