Streptococ

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de ovi_dica cu 14 ani in urma

Buna ziua. in urma cu 2 ani am fost gasit cu stafilococ in gat,iar acum o luna mi-a gasit streptococ.am luat tratament ospen una la 12 ore, dar mie imi vine mereu sa scuip si imi vine mereu o flegma in gat care o scuip de culoare alba si e lipicioasa..iar pe langa asta am avut niste dureri de rinichi si ma ustura cand urinam.am luat ciprinol si mi-a trecut,dar acum ma ia febra cam in fiecare zi si transpir des..si am niste dureri musculare... si mi-a iesit si o pata mica pe penis....poate sa fie de la streptococ? are ceva daca fac sport deoarece sunt sportiv de performanta?! Va multumescc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

raluca (acum 14 ani)

Citat:
buna ziua. in urma cu 2 ani am fost gasit cu stafilococ in gat,iar acum o luna mi-a gasit streptococ.am luat tratament ospen una la 12 ore, dar mie imi vine mereu sa scuip si imi vine mereu o flegma in gat care o scuip de culoare alba si e lipicioasa..iar pe langa asta am avut niste dureri de rinichi si ma ustura cand urinam.am luat ciprinol si mi-a trecut,dar acum ma ia febra cam in fiecare zi si transpir des..si am niste dureri musculare... si mi-a iesit si o pata mica pe penis....poate sa fie de la streptococ? are ceva daca fac sport deoarece sunt sportiv de performanta?! Va multumescc

Buna,
Ar fi bine sa mergi sa mai faci un exudat, poate acest virus a fost imun la medicamentul ospen, poate acum iti da un alt tratament sa-ti treaca. Nu-i indicat sa stai asa sau sa iei pastile dupa ureche pentru ca nu-ti va trece. Ar fi bine sa-ti faci si urocultura sa vezi daca nu cumva ai vre-o infectie urinara. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena593114434 (acum 14 ani)

Va recomand sa faceti un exudat faringian cu antibiograma tintita si ulterior sa luati un antibiotic care sa se preteze germenului identificat. Pentru infectia urinara va recoman sa faceti o urocultura sau sa faceti si un consult la un medic internist ca nu cumva sa aveti o infectie in zona genitala care sa se manifeste ca o infectie urinara sau "nisip la rinichi", care sa aiba aceeasi simptomatologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 14 ani)

in prezentarea dvs la stafilococul coagulazo negativ se recomanda indepartarea corpurilor straine.,intra in aceiasi categorie si lucrarile dentare (a mea este din paliag).am facut antibiograma si am terminat antibioticele dar tot ma mai deranjeaja in gat o senzatie de flegma foarte vascoasa.multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Minodora (acum 14 ani)

buna ziua,
de cativa ani am stafilococ auriu si mi-a fost descoperit in urma exudatelor nazal si faringian! Am facut tratamente cu diferite antibiotice si tot degeaba! de fiecare data acest stafilococ era rezistent la alt antibiotic. lunar merg si la cosmetica pentru a tine sub control acneea provacata de microb. nu mai stiu cum sa procedez. nu vad o solutie sa iau mereu antibiotic si sa-mi scada imunitatea! as dori un sfat de la d-voastra.
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 14 ani)

De cand eram mic am avut probleme cu infectia amigdalitelor..poate si din cauza ca faceam sport iarna in aer liber. acum 2 ani am fost operat pt prima oara prin cauterizarea amigdalitelor,insa a mai fost nevoie si de o a2a interventie si e posibil sa fie nevoie si de a 3.in ultima perioada si in clipa de fata am dureri in gat(dar mai mult in partea dreapta) si ma doare la inghitire.stiind ca doctorul mi-a recomandat ospen in perioada cand mergeam la control,in clipa de fata am inceput sa iau din nou ospen.am ganglionii gatului destul de marisori si tari,si in acelasi timp ma ustura cand urinez.m-am saturat de toate simptomele astea,vreau sa scap sa nu mai am niciodata.da-ti-mi sfaturi,solutii,orice.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 14 ani)

fa-ti exudat faringian si nazal, urocultura si sumar de urina, si tot setul de analize d sange si coprocultura dupa care du-tela un dermatolog specialezat si in venerice si eventual du-te si la cantacuzino sa iti faca o antibiograma pt autovaccin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rebecca (acum 14 ani)

Pt tratarea Stafilococului Auriu -injectarea locala luarea de antibiotic inauntru Doxiciline si folosirea de Diferin crema.
Staful este rezistent la antibiotic de aceea procesul poate fi de durata dar se poate vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

membru226860 (acum 11 ani)

Buna ziua.Am o problema ce dureaza cam de circa 6 luni.Am lucrat la o sala de bingo ca sef de sala si vorbeam 12 ore pe zi la microfon.Am avut probleme mari cu vocea iar acum dupa o vreme mai pot lega cateva cuvinte.Mai mereu am acumulata saliva in gat.Am fost pana in preent la vreo 8 medici orlisti fara rezultat,am luat tot felul de medicamente si nu imi trece flecma asta de nici o culoare.Imi puteti sa un sfat,v-as fi recunoscator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PETER (acum 11 ani)

eu am avut ceva asemanator...se numeste sindrom cutaneo mucos,totul a plecat de la netratare amigdalelor,apoi infectia a continuat si a inceput o eruptie purolenta pe piele si in zona intima.am fost internat pentru ca nu imi gasea diagnosticul.imi ziceau doctorii ca era o boala foarte rara ca o studiasera in facultate dar ca nu vazusera niciodata pana la mine.in final imi amintesc ca a trebuit sa fac timp de 6 luni moldamin o data pe saptamana.aveam aslo marit.acum dupa 30 de ani de atunci continui sa scuip.sper sa te ajute cu ceva comentariul meu.iti doresc sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

peter (acum 11 ani)

eu am avut ceva asemanator...se numeste sindrom cutaneo mucos,totul a plecat de la netratare amigdalelor,apoi infectia a continuat si a inceput o eruptie purolenta pe piele si in zona intima.am fost internat pentru ca nu imi gasea diagnosticul.imi ziceau doctorii ca era o boala foarte rara ca o studiasera in facultate dar ca nu vazusera niciodata pana la mine.in final imi amintesc ca a trebuit sa fac timp de 6 luni moldamin o data pe saptamana.aveam aslo marit.acum dupa 30 de ani de atunci continui sa scuip.sper sa te ajute cu ceva comentariul meu.iti doresc sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dany (acum 9 ani)

Buna am si eu o problema deci imi vine sa scup tot timpul si am ceva puroi in gat si am si cu amigdalitele umflate si cand inghit scupat ma inec si in mancare am fost la medici tot imi da antibiotic dar numi trece Sunt de 3 saptani Asa poste e de la sport??? Fac judo oare ce mi-a trebuiuu Ori ce sfat primesc va multimesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: