Stiti de mierea de Manuka, cel mai puternic antibiotic natural? raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de alexlyn cu 14 ani in urma

Un tratament naturist deosebit de eficient pentru infectii cu steptococi, stafilococi si alte bacterii este mierea de Manuka, din Noua Zeelanda. Este cel mai puternic antibiotic natural cunoscut si s-au facut studii clinice legate de eficienta ei in ultimii 15 ani la Universitatea din Waikato.

S-a creat si un sistem de evaluare a calitatilor sale numit UMF ( Unique Manuka Factor). Pentru a folosi mierea de Manuka in tratament trebuie sa aiba un UMF de cel putin 10. La noi o gasiti la www.manuka.ro cu toate detaliile de tratament- multa sanatate la toata lumea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (58)

Ioan Dumitrescu MIoan Dumitrescu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

E o treaba serioasa cu mierea .
Sunt de acord cu asta .
Esti invitat aici
http://acpunctura.forumgratuit.ro/forum.htm
Te rog sa scrii despre studii stiintifice .
Te sustin .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

constantin (acum 14 ani)

unde as putea gasi mere de manuku va rog ajutatima am nevoie de el urgent pentru tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 11 ani)

MIERE Manuka-UMF+25, din Australia, cel mai bun antibiotic natural, cu rezultate recunoscute in lume in prevenirea si combaterea mai multor afectiuni, intareste sistemul imunitar, stoc limitat, pret 33EUR/buc
Telefon: 0745.665.503 Judet: BUCURESTI
e-mail: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

constantin (acum 14 ani)

va rog contactatine pe id-ul iosif.mihaescu va multumim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexlyn (acum 14 ani)

miere cu UMF 15+ poate fi gasita la www.manuka.ro .Tocmai m-am uitat si pe alte site-uri gasiti numai cu factor UMF mai mic. Pentru tratament trebuie sa fie de la UMF 10 in sus.

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 14 ani)

crema pe baza de miere manuka este buna pt.pitiriazis sau alte boli de piele fungice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana (acum 14 ani)

este foarte eficienta pentru acest gen de boli. Incearca Meloderm 100% - care este miere de manuka sterilizata si este chiar mai buna. Se gaseste pe manuka.ro sau manukahoney.co.uk, fiind mai ieftina direct din anglia, chiar daca se mai aduaga si transportul. De aici (manuka.ro) e, insa, mai comod de comandat, vine curierul direct la adresa pe care o dai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexlyn (acum 14 ani)

da, gasiti tot la www.manuka.ro Creme intensiva de tratament cu miere de Manuka UMF 18, foarte eficienta pentru psoriazis si alte boli de piele. Pe perioada tratamentului extern se recomanda si tratament intern cu miere de Manuka.

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

gasiti si pe www.bioremed.ro miere cu diverse UMF si Meloderm - eu am vb cu persoana care mi-a rapsuns la telefon si am aflat multe lucruri interesante despre aces fel de miere si modul de utilizare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexlyn (acum 13 ani)

m-am uitat si eu pe site-ul pe care il recomandati bioremed- si intr-adevar au multe feluri de miere de Manuka.

Am observat insa ca nu toata mierea pe care o au este certificata UMF, si in cazul acesta nu poate fi folosita pentru tratament- nu e nici o garantie a calitatii. Chiar daca firma spune ca e activa 20 sau 30, nu are licenta si atunci nu este indicat sa fie folosita pentru tratament. Mierea de Manuka Wellbeing e trecuta pe site cu factor UMF, dar nu are - borcanul de 25+ de 500g e 240RON- nu face din pacate nici 5 ron .....

Trebuie neaparat ca mierea sa fie de la o firma cu licenta- pe eticheta trebuie sa scrie UMF si numarul de licenta al firmei exportatoare. Acesta poate fi verificat pe site-ul Activa Manuka Honey Association http://www.umf.org.nz/Licensees.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

arla (acum 13 ani)

de ynde pot sa cumpar

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta (acum 13 ani)

poate sa-mi spuna cineva o sursa sigura de unde sa cumpar aceasta miere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexlyn (acum 13 ani)

gasiti mierea de Manuka UMF 15 pana la UMF 25 la www.manuka.ro. Este o sursa sigura, ei cu asta se ocupa.

multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MiereManuka.com (acum 13 ani)

Am observat ca sunt multe persoane care cauta acest produs. Va anuntam ca incepand cu 15 august 2010 gasiti miere Manuka premium si pe website-ul nostru www.mieremanuka.com.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

auramtg (acum 13 ani)

Mierea de manuka UMF 15+ a fost EXCEPTIONALA pentru fiul meu de 4 ani, care a "scapat" de stafilococul auriu intr-o luna si jumatate. Am urmat tratamentul conform indicatiilor de pe manuka.ro.
De acum o recomand tuturor cunoscutilor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erlazar (acum 13 ani)

buna ziua, ceea ce vreau sa spun este ca matusa mea care a avea Helicobacterul (si ulcer) a inceput sa ia miere de Manuka, a avut rezultate inca din prima saptamana de utilizare si dupa inca o luna a observat o ameliorare si in analize.
cat priveste acest site bioremed.ro, am fost si eu curios in legatura cu mierea fara UMF, desppre care se spune care este activa 25+ - 35+ si am primit de la ei un raspuns forward in engleza chiar din Noua Zeelanda, de la un producator cerificat (cu numar de licenta inregistrat pe http://umf.org.nz/Licensees.html., care spunea ca explicatia pentru utilizarea sau neutilizarea cuvantului UMF este data de apartenenta la Asociatia Mierii de Manuka Activa (asociatia producatorilor de miere de Manuka din NZ) - si anume: aceasta asociatia a protejat denumirea comerciala UMF si ca urmare dreptul de a folosi sintagma UMF apartine doar asociatiei si membrilor ei (contra cost, desigur). ca urmare, producatorii care nu fac parte din asociatie (din ratiuni de ordin material, pentru a nu plati taxe) nu au dreptul sa foloseasca cuvantul UMF. este cazul Wellbeeing si Nelson. mierea lor insa este testata in laboratoare si ei pot prezenta documente care atesta ca mierea este testata si are factor UMF, ca urmare are putere antibacteriana. si intr-adevar, pe multe site-uri din Marea Briatnie si Noua Zeelanda, Wellbeing si Nelson se c***a la fel ca orice miere de manuka. pe de alta parte, din aceleasi ratiuni comerciale, este de inteles ca membrii acestei asociatii sa-si protejeze apartenenta si sa sustina ca mierea producatorilor care nu apartin asociatiei nu este certificata UMF, deci nu e buna caliativ, caci nu contine UMF. din aceleasi motive, prof. Peter Molan (cel care a descoperit si cercetat calitatile antibacteriene ale mierii de Manuka si a inventat termenul UMF - Unique Manuka Factor, fara a putea spune de fapt in ce consta acest element dpv chimic) nu este de acord cu folosirea termenului MGO in loc de UMF, MGO fiind de fapt elementul chimic care da caliatea antibacteriana a mierii si care a fost identificat in 2008 de prof. Thomas Henle de la Universitatea Tehnica din Dresda, Institutul de Chimie Alimentara (MGO = Methylglyoxal) - pe eticheta produselor, de exemplu, MGO 100 reprezinta 100 mg de Methylglyoxal per kilogram.

In concluzie, dupa ce am citit cam tot ce exista pe google ref. la aceasta miere (fiind sceptic din fire, mai ales cu produsele scumpe) si din experienta matusii mele, pot spune ca isi merita banii, caci este un adevarat medicament.
pe de alta parte, mai pot spune ca nu am gasit nicaieri scris ca mierea pe care nu scrie UMF nu a avut eficienta in tratament, mai mult, se pare ca nu exista nici o diferenta intre mierea pe care scrie UMF si mierea pe care scrie Active 25+ sau 30+. poate doar de pret, caci sunt site-uri care c***a mai scump mierea pe care scrie UMF; ce am mai constatat, de asemenea, este parerea multor persoane, care consuma sau c***a acest produs, ca mierea cu UMF mare, gen 25+ sau 30+ este "inventata" din ratiuni de ordin comercial si de satisfacere a nevoii clientilor de a sti ca mai mult inseamna mai bun; nu e nici o dovada ca mierea cu UMF 25 sau 30 sau mai mare este mai eficienta in tratament ca mierea cu UMF 15 sau 16 sau 18.

sanatate maxima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexlyn (acum 13 ani)

excelent comentariu..si eu am incercat sa aflu cat mai multe despre mierea de Manuka, intrucat imi place sa cumpar in cunostinta de cauza si sa nu platesc in plus daca nu este necesar.

As avea o singura recomandare pentru cei ce folosesc mierea pentru tratament. In Noua Zeelanda este bine cunoscut faptul ca se exporta de 2 ori mai multa miere de Manuka decat se produce...deci trageti concluziile de rigoare..au fost nenumarate scandaluri pe aceasta tema...

De aceea as recomanda pentru tratament numai miere cu UMF, caci macar exista un control si o garantie a calitatii. Mierea de Manuka care este doar Activa nu ofera nici o garantie- daca nu e certificata Activa 15 sau 20 dupa standarde UMF, atunci dupa ce standarde este....trebuie sa stiti toate detaliile..

Mierea activa de Manuka este un produs premium si cererea pe plan international este din ce in ce mai mare, de aceea si preturile cresc pe an ce trece. Deci este in interesul producatorilor sa o certifice astfel incat sa o poata vinde la un pret cat mai bun. Unde sunt oportunitati de castig este si risc mare de frauda...de aceea cel mai bine este sa incercati sa cumparati produsul original, chiar daca e putin mai scump.

Si as recomanda sa cumparati din Romania de la firme care isi prezinta pe site toate detaliile de inregistrare la Registrul Comertului, etc, nu de la firme fantoma...care nu au nici un nume/ sediu...

Ca sanatatea e mai importanta decat toate...multa sanatate tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 12 ani)

mie nu mi se pare autorizat site-ul....vrei sa ne prostesti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

erlazar (acum 12 ani)

ce intelegeti prin faptul ca site-ul nu vi se pare autorizat? si despre care dintre ele vorbiti, ca sunt mai multe care c***a aceasta miere?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorian (acum 12 ani)

atentie !!! mierea de manuca este miere de " Romania " adica miere caramelizata si colorata :))) toata lumea se vindeca EFECTUL PLACEBO :)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 3