Stafilococul auriu

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de mombubu cu 13 ani in urma

Buna ziua,
acum o luna de zile am fost diagonosticata cu staf.auriu cat si si fiul meu in varsta de 1.5 luni.Dferenta intre noi doi este ca la fiul meu s-a localizat in gat iar la mine in nas.
Toata lumea (medici) ne numeste "purtatori sanatosi" iar eu una, nu sunt de acord cu acest lucru.
Tratamentul cu antibiotice pt fiul meu consider ca este prea puternic si efectiv as disruge tot sistemul imunitar al copilului"construit" pana acum iar ca alternativa as opta pt o medicatie homeopata.
Credeti ca sunt sanse rele de sterilizare totala a acestei bacterii???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

erlazar (acum 13 ani)

buna ziua
tratament naturist pentru stafilococ - miere de Manuka, gasiti pe bioremed.ro (magazin on-line)
dar, atentie, nu se recomanda la copii sub 1 an si jumatate! acolo am vazu ca sunt foarte multe informatii despre aceasta miere-minune, noi am cautat mult timp un tratament naturist pentru Helicobacter (ulcer la stomac) si matusa mea a luat miere de Manuka si are rezultate f bune. are recomandare si pentru stafilococul auriu; sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Homeopatia nu combate microbii ci intareste sistemul imunitar iar microbii acestia nu sunt cauza bolii ci urmarea ei.
Ei apar in sange de la sine atunci cand acesta este toxifiat si acid. Intr-un sange sanatos nu este posibil sa tineti nici un microb in viata, idem cu microbii din apa cu sapun.

Deci un tratamente homeopat va elimina slabiciunile prezente iar microbul - oricum s-ar numi el - dispare ca urmare a schimbarii sangelui in bine.

Este bine ca ganditi asa pt. copil insa pt. dumneavoastra ganditi foarte gresit, caci nu va va ajuta nici un tratament antibiotic caci intreaga lume medicala mai citita stie ca INCA NU EXISTA NICI UN ANTIBIOTIC EFECTIV contra la stafilococul auriu !

In Germania mor oficial in spitale 50.000 de pacientie de la acest stafilococ in ciuda ultimilor antibiotice (de fapt mor de la antibiotice, asa ca nu s anu va fie frica de el)

Ati inteles ?
Ati face o mare p***ae sa luati antibiotice declarate ca ineficiente la acest microb. Acest stafiloco e are insa un mare respect de ceaiuriöe si remediile homeopate care curata sangele caci atunci nu mai poate trai intr-un sange mai curat.

In plus trebuie sa stiti ca probele sunt infectate foarte des in laboratoate de la alti pacienti, si analizele
nu sunt sigure in afara daca intradevar simtiti ceva simptome.
Daca sunteti sanatosi atunci nu vad rostul de a face ceva, cu atat mai putin la ceva absolut inutil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 13 ani)

Buna ziua,

In primul rand tin a va multumi pt promititudinea dvs de a-mi scrie cateva sfaturi.

Medicul pediatru al fiului meu, mi-a recomandat sa iau antibiotice , mai exact Biseptol ( dupa antibograma), pilule de la care a inceput sa-mi fie rau, lucru necrezut de el....Am intrerupt medicatia si deocamdata nu iau nimic, nici macar alte pastile recomandate de d -lui.

Tot el mi-a spus ca acest "intrus" poate sa plece in timp din organismul fiului meu si tot asa de bine poate sa fie colocatar cu el ceva vreme, fara a urma un tratament cu antibiotice sau un altfel de tratament . Personal, pe mine una , ma nelinisteste faptul ca ar putea ca intr-o buna zi sa se activeze si sa-i faca vreun rau, asta stiu din ce am mai citit. Acum nu gandesc ca soacra cu drobul de sare, ci gandesc realist si obiectiv aceasta problema.

Am inteles ca dvs nu sustineti un tratament dar va intreb, daca socrii meu si eu avem acest stafilococ in nas, este posibil ca fiul meu care are microbul doar in gat, sa se localizeze si la el si in nas?

O alta intrebare ar fi: Cum procedez cad va pleca la gradinita? Acolo nimeni nu-l primeste cu toate analizele in regula si mai ales cu acest microb.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mariana (acum 9 ani)

Buna ziua,stiu ca raspund cu intirziere la apelul dumneavoastra, dar abia azi am dat de mesajul vostru. Stafilococul auriu este distrus de argintul coloidal. Asigurati-va ça cumparati un argint coloidal de calitate. Pentru nas si git se foloseste argint coloidal in spray. Este f folosit in USA si puteti gasi multe informatii si marturii pe net, in engleza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

4536767 (acum 4 ani)

Am fost depistat si eu cu acest stafilococ luat din spital !! IMI PUTETI DA MAI MULTE DETALII , VA ROG , LEGAT de acest tratament cu argint coloidal eventual in privat ???? MULTUMESC !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11543874485 (acum 5 ani)

Buna Dana

As vrea sa te intreb daca a reusit sa scape baietelul tau de Stafilococul auriu.
Am o fetita de 5 luni si a fost depistata cu aceeasi problema.

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: