Stafilococ coagulazo pozitiv raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de Monica Gabriela116760 cu 13 ani in urma

Buna ziua,as dori sa stiu daca acest stafilococ este acelasi cu stafilococul auriu si daca poate fi cauza infectarii datorita prezentei acelor de tantal in organism?
Mentionez ca am fost operata de plamani si sutura s-a realizat cu ace de tantal.Unul chiar s-a desprins si mi s-a spus ca exista riscul sa ma trezesc cu el in gura?Pot fi acele de tantal o cauza a infectarii cu acest stafilococ?Si urocultura mi-a iesit destul de p***a,prezent escheria coli.

Va multumesc anticipat,Monica P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua! Da, stafilococul auriu este coagulazo-pozitiv, dar acele respective daca ar fi fost infectate, ati avea simptome de boala: febra mare, tuse, stare de rau. Acul il puteti elimina daca ajunge in apropierea unei bronhii, prin tuse.Stafilococul poate coloniza pielea, perineul, nasul, faringele, fara sa fie probleme. Daca este in interiorul corpului apar probleme.
Tratati infectia urinara conform antibiogramei, 7 zile sau minim 3-4 zile dupa ce nu mai aveti simptome(urinari frecvente, dureroase). Puteti folosi ca adjuvant uricol forte care inhiba aderarea bacteriilor, in special E.Coli, de caile urinare.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

Monica Gabriela116760 (acum 13 ani)

Va multumesc frumos,dar cum as putea sa stiu daca este prezent in organism sau nu?Febra, tuse nu am doar o usoara stare de somnolenta, ameteli,in schimb unghiile nu au o culoare tocmai normala,sunt cam galbene(varful unghiei) si cu striatii transversale, si mi-a cazut parul f.mult.Am eliminat din cand in cand puroi si secretii nazale purulente, plus o secretie vaginala alba.La plamani am facut control si totul este bine.Am observat in schimb ca ma infectez foarte usor.Ultima oara cand mi-am facut manichiura am fost aproape de panaritiu,lucru care altadata nu se intampla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Somnolenta si culoarea/striatiile unghiilor nu au legatura cu stafilococul.
Panaritiul apare de la stafilococul care patrunde printr-o mica intepatura de pe piele, in pieli. Nu e grav, se vindeca fara antibiotic, se dreneaza puroiul local si se pune compresa cu rivanol.
Aveti grija unde faceti manechiura, puteti contacta diverse virusuri prin intepaturi. Faceti niste probe hepatice- transaminaze, AgHBs, Ac antiHVC, uneori hepatita cronica da somnolenta.
In infectii respiratorii/sinuzita puteti avea secretii purulente, dar acestea trec cand organismul invinge infectia prin forte proprii sau dupa antibiotic si nu mereu e vorba de stafilococ. Sa nu mai aveti stafilococ pe piele nu se poate.
Secretia vaginala alba e data probabil de candida. Folositi ovule cu macmiror de exemplu, dupa spalaturi cu apa bicarbonatata care schimba pH-ul local.
Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Gabriela116760 (acum 13 ani)

Va multumesc foarte mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Gabriela116760 (acum 13 ani)

Dna doctor, va rog sa ma scuzati ca revin din nou dar as vrea sa va intreb daca markerul AFP = 3.52 , mai este necesar sa-mi fac analizele pt. depistarea hepatitei?
Mi-am facut analizele de curand si au iesit in limite normale cu exceptia:
- neutrofile=44.6%
- limfocite =43.5%
- monocite=9.50%
- VSH=5 mm,
Culoarea si deteriorarea unghiilor pot fii o cauza a tulburarilor digestive?

Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Analizele arata ca ati avut recent o viroza usoara.
AFP nu e marker de hepatita, trebuie sa faceti AgHBs si Ac anti VHC pentru a afla daca aveti hepatita B sau C. Transaminazele pot fii crescute sau normale in hepatita cronica.
Unghiile se modifica in deficitele de vitamine sau in folosirea indelungata a ojei/lacului.
Multa sanatate si scuze de intarzierea cu care am raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Gabriela116760 (acum 13 ani)

Va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Buna ziua...
Am un baietel de 2 luni care are stafilococ coagulazo pozitiv-staphyloococcus aureus.Am depistat acum o sapt.cand i-au aparut niste bubite purulente la organele genitale,multe la numar,am fost la clinica i-am facut analiza si surpriza ,stafilococ auriu...a luat ospamox si l-am dat cu Triderm crema.
Intrebarea ar fi:cum putem scapa de el?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Gabriela116760 (acum 13 ani)

Din cate stiu eu nu se scapa de el,toata lumea il are ,diferenta este ca la unii se manifesta la altii nu.De ex. eu il am la nivelul gatului si dr. ORL-ist mi-a spus ca nu imi da altceva decat dezinfectante pt. ca antibioticul il poate suprainfecta..Cititi si din sfaturile pe care le-am primit eu de la d-na dr. si in rest va doresc sanatate si multa rabdare.
Sper ca v-am fost de folos si daca mai aveti intrebari.............

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

Multumesc frumos de rasp...problema e ca la baietelul meu s-a manifestat la inceput la fundulet ,ieri mi-am dat seama ca are ceva bubite pe capusor(nu stiu sigur daca sunt purulente,o sa vedem cand mergem la doctor)...insa sincer as vrea sa scapam cumva de stafilococul asta pt. ca poate avea urmari urate.Multa sanatate si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Gabriela116760 (acum 13 ani)

Cu placere.Parerea mea este sa mai repetati analiza si la un alt cabinet medical.Mi- aduc aminte ca si fetita mea cand era foarte mica facea astfel de bubite de la caldura sau de la faptul ca o imbracam prea gros.Cu unguente se rezolva problema.Dupa ce a mai crescut chiar nu am mai avut probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalina (acum 13 ani)

Buna seara, doamna doctor Arsene. Vin cu o intrebare. Acum 3 luni am suferit o interventie chirugicala...flegmon fesier, de la o injectie facuta probabil in mod gresit acum foarte multi ani...mai facusem un soi de flegmon chiar dupa cateva luni, maxim un an de la injectie, dar l-am stors singurica, semanand mai mult a furuncul... nu cred ca am scos si radacina sau "camasa" flegmonului, astfel reaparand acum 3 luni, si neputand scapa decat cu acea interventie chirugicala. Cicatricea se prezinta bine, mai e coloratura maronie dar se deschide din ce in ce mai mult...se vindeca. Nu asta ar fi problema...ci faptul ca am inteles ca flegmonul ar fi putut fi urmarea unui sistem imunitar scazut sau chiar a prezentei stafilococului. De aceea, prin martie, pentru ca tot imi simteam organismul slabit, si aveam o stare in general p***a, cu raceli repetate etc samd... am decis sa fac niste analize.

Am o usoara anemie...hemoglobina fiind de 12, 3, fibrinogenul e de 354 din 415 cat e maxim [sa fie cam mare?], iar glicemia 100 din 115... calciu si magneziu pentru prima data in viata mea sunt normale... [am luat vitamine dupa interventia chirugicala sperand sa grabesc restabilirea imunitatii], iar ASLO la fel...de obicei era mare la mine [ am fost suspecta cand eram mica de un soi de reumatism cardio articular dar cica il tratasem prin "cure" repetate aerosoli si namol la mare.... Pana aici ok.... am cerut sa aflu si daca am streptococi sau stafilococi...si mi s-a facut exudat faringian... rezultat: stafilococ coagulazo-pozitiv -absent, streptococ beta-hemolitic-absent. Analizele sunt din 17 martie 2011.

De ce totusi, acum 1 luna jumatate am facut o afta de toata "frumusetea", care a necesitat solutii aplicate local, caci mi se umflase si falca, reusisem sa scap...dar de 1 saptamana -apr2 - am limba alba, f incarcata, dureroasa, cu crapaturi, si cerul gurii uscat...?De asemenea, un fel de bubite, nu chiar cosuri, dar nici cu lichid, simple bubite rosiatice sau albicioase spre roz, micute, pe tample si mai nou si pe obrazi, nu extrem de vizibile, dar care sunt acolo si mi fac pielea uscata mai dispar de pe tample dar nu total, repar.... ?

Ma gandesc ca e cam clar ca am candidoza, de la cate antibiotice am tot luat cu interventia chirurgicala si inainte chiar, si odata la o raceala puternica..., pentru ca observ ca e intinsa si vaginal, nu am mancarimi, dar un lichid albicios gros exista... sa fie de la ea si aceste bubite...[am cateva si pe piept...] sau e un stafilococ totusi prezent? Se mai poate detecta prezenta de stafilococi si streptococi si in alt mod decat prin exudat??? Alergica nu am prea fost in viata mea la nimic... sa fie o candidoza urata care imi da de furca? Mentionez si oboseala, iritabilitate, cateodata digestie lenta sau arareori fiere incarcata si greata. Nu pot sa ma laud ca ma hidratez corect...nici pe departe, deci nu ajut nici eu organismul. Mentionez ca odata la cateva luni ma doare ingrozitor urechea dreapta, si amigdala dreapta se umfla... de obicei se dovedeste a fi raceala, dar totusi nu cred ca am otita...am auzit ca aceasta candidoza se poate instala si in canalul auditiv...chiar zilele trecute m-a luat din nou raceala, dar doar cu amigdale umflate, fara secretii din nas. Vreau doar sa stiu daca e vba de o infectie cu un stafilococ sau sa fie vba de candidoza si poate paraziti intestinali...caci sunt sigura ca am :(

Daca se poate sa imi dati un raspuns, va raman pe deplin recunoscatoare.
O seara frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua!
Din descriere seamana cu o candidoza aparuta prin perturbarea florei normale microbiene, ar trebui sa faceti o analiza a secretiei vaginale si sa luati un antimicotic si probiotice.
Pe piele exista stafilococul epidermidis de obicei, dar si cel auriu uneori, manifestarile pot aparea daca se inflameaza radacina unui fir de par, exista igiena deficitara sau extrema opusa cu spalare insistenta si reducerea florei pielii. Nu mai "stoarceti" singura furunculele, poate ajunge secretia in sange si sa aveti complicatii(endocardita, septicemie).
Nu e grav ceea ce aveti, sunt probleme trecatoare, corectati dezechilibrul florei si va veti vindeca.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Catalin (acum 12 ani)

Buna ziua! De ceva vreme am limba alba, in special dimineata, cu afta, cu cerul gurii iritat cu mici broboane, mi-am facut exudat faringian-absent streptococ beta hemolitic; absent stafilococ coagulazo pozitiv, mentionez ca am fost sa imi ia si probe uretrale dar doctorul mi-a spus ca nu este nimic vizibil si ca nu are dc sa ma chinuie sa imi bage pe canal, daca era infectie era si vizibil. Si destul de des am saliva in gura parca este ''''''''clabuc/spuma de albus de ou''''''''..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 12 ani)

Buna seara!De un an si jumatate am tot avut probleme,prima data crezand ca este ceva candidoza,am luat flucovim ,dadea sa dispara da revenea,mentionez ca si prietena are aceleasi probleme.
Aveam dureri prin stomac,organe,nu stiu,de spate,la spate e ca un fel de amorteala care te apasa si in final te omoara de durere,am facut si gastrita,desi eu nu am problem e cu alimentatia de fel..de cateva luni au inceput sa trosneasca(puste) toate incheieturile ,intr-un mod chiar exagerat pot sa zic,chiar dimineata ma doare incheietura de la clavicula..
Cateodata simt durere in vene(sau asa am impresia)toate oasele mi-au devenit foarte sensibile,afte peste afte in gura,parca si gingiile sunt bolnave..nu stiu ce sa mai fac..am fost am facut tot felul de controale,intr-un final am fost depistat cu stafilococ coagulazo pozitiv-stafilococ auriu,ma pus doctorul sa iau oxacilina 1 la 6 ore 10 zile,am facut iara secretie uretrala si tot l-am depistat,tin sa precizez ca am urinari frecvente,dureroare cateodata,chiar erectie dureroasa,parca ma mananca incet chestia asta,nu stiu ce sa mai fac,ma deprima la maxim!tin sa precizez ca si jos pe penis apar cateodata cateva bubite,le tratez cu nidoflor,dar tot reapar dupa un anumit timp una cate una ,se inmultesc.
Amortesc foarte repede,exagerat de repede,la picioare cateodata simt parca calc pe os direct,il simt amortit,si carnea parca...nu e,dar nu tot timpul,oricum in special spatele ma omoara de durere,radiografie am facut cu plamanii nu am probleme,daca m-ati putea ajuta,va rog frumos,v-as fi tare recunoscator!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soraya (acum 11 ani)

buna ziua ! va rog frumos sa-mi spuneti si mie cat de grav este acest staphylococcus coagulazo-pozitiv la un copil de 1 an? as vrea sa stiu daca se poate vindeca ? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica Gabriela116760 (acum 11 ani)

Toata lumea il are, este adevarat ca nu la toata lumea se manifesta .Cel mai bine este sa intrebati medicul fiind vorba de un copil asa de mic.Si da se poate vindeca cu un tratament corect dupa depistarea cauzei.Va doresc multa sanatate si dvs si celui mic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soraya (acum 11 ani)

multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

soraya (acum 11 ani)

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

buna ziua , imi cer scz am o intrebare acum 2 ani mni am facut un tatuaj pe gat , nu am avut probleme deloc.. dupa un an prin toamna m a zgariat pe gat pe tatuaj o cracuta de atunci au venit problemele... incepuse sa ma usture zona( sau mici arsuri) , in iarna m i s a contractat muschiul gatului foarte rau toata lumea zicandu mi ca am torticolis am zis ok!... in primavara -vara mi amfacut analize si exudat faringial si mi a iesit stafilococ hemolitic auriu in gat ..am luat un tratament o salp antibiotic si mi se mai ameliorasestarea... dar a loat o dela 0 iar .. acum atrecut un an.. am fost internata si nu putem sa i dam de cap.. vreau sa stiu dupa sintomele urmatoare daca stafilococul e in organism mai ales local lagat ,,.. mici frisoane noaptea
- muschii delagat contractati cu dureri
- ganglioni inflamati (mari , mici ca unbob de orez)
dureri de cap , stari de voma
- m a prins pemana si madoare pe nervi
- stare f p***a ( de raceala )
ce pot face ????? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2