Stafilococ auriu la bebelusi raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de mihaella29 cu 13 ani in urma

Se poate scapa de acest stafilococ? Sau ramanem cu el toata viata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Pentru Mihaela , Bună ziua ,
Stafilococul este un microb care face parte din grupa celor existenţi peste tot şi oriunde (pe suprafaţa corpului , pe lenjerie , pe jucării ,pe mese pe spaţiul de joacă etc
Nu totdeauna atacă ci deobicei când oranismul este mai slăbit, bolnav sau cu o stare de imunitate scăzută ,devine virulent provocând boala. Atunci trebue tratat conform antibiogramei.
Rolul nostru este de a-l îndepărta permanent şi ţine la distanţă, prim măsuri de igienă individuală continuă. şi a mediului ambiant .
Cu sănătate Dr Emil Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

Simona Marian (acum 13 ani)

Se poate trata un stafilococ auriu nazal al baietelului meu cu fucidin;medicul de familie mi-a recomandat Bactroban,intrucat acesta nu se mai gaseste in farmacii mi-a fost recomandat Fucidin;in prospetul acestuia nu se recomanda aplicarea acestuia pe mucoase....ce sa mai inteleg?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Trebuie sa intelegeti doar declaratia fabricantului care ste scrisa negru pe alb. Nu toti medicii au timp sa studieze hartiile insotitoare si nu putine sunt greselile facute. Este absolut imposibil ca un medic sa cunoasca pe de rost toate indrumarile scrise pe hartia insotitoare de la atatea medicamente, iar de timpul necesar citirii acestora cred ca nu trebuie sa mai pomenim.

Este responsabilitatea pacientului sa verifice daca indicatiile fabricantului pt. un anumit medicament sunt respectate, caci nu medicii sunt cei care au testat medicamentul si ei nici nu fac vreo statistica.
De aceea se da hartia insotitoare la pacienti, pt. ca acestia sa poata citi si verifica singuri.
Folosirea unui medicament contra indicatiilor fabricantului poate conduce la diverse probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IOANA MIOANA este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Are dreptate dl.dr. Otesteanu. Portajul nazal de stafilococ auriu se trateaza doar daca existe simptome de boala; 90% dintre copii sunt purtatori si dupa sterilizare apare frecvent reinfectarea datorita ubicuitatii acestui germen. Daca vreti tratament local, se folosesc preparate din gama colirurilor-topice oftalmologice, care au in ele fluorchinolone, nu se dau preparate pt. uz cutanat.
Sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zjyghczk (acum 10 ani)

vaccinul de la cantacuzino l-am facut de 2 ori, rezultat 0 din pacate
Bactroban Crema 15g am eu,noua, e de departe cea mai buna crema ptr stafilococ, uitati-va pe forumurile straine sa vedeti
cine are nevoie de crema, poate sa ma contacteze la 0723 200 324

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: