Cum pot scapa de durere de gat ? raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de alex_alecs cu 12 ani in urma

Buna ziua, de v o cativa ani am diferite probleme, care se agraveaza de la an la an. In urma cu v o 5 ani am avut o raceala mai serioasa, mi s au imflamat amegdalele, a fost necesara spitalizarea unde am urmat un tratament de Penicilina V injectabil,cam 5 zile( nu am terminat tratamentul),gatul si a revenit si am refuzat continuarea tratamentului. De atunci au inceput problemele, la fiecare curent mi se umfla gatul, am dureri in cutia toracica, transpiratii din senin, respiratie greoaie, uneori dureri in zona inimii, iar cea mai mare problema e ca mi se " strange " scuipat ( flegma galbena ) in gat, pe care trebuie sa o scuip. Ce pot face ? VA CER AJUTOR ! Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Pena (acum 12 ani)

Ar fi foarte bine daca ai merge la un laborator de analize sa ti se faca un exudat faringian. Asta inseamna sa ti se ia din gat o proba a secretiei si sa i se faca analiza/antibiograma. La analize iese ce tip de infectie ai in gat, la ce antibiotic cedeaza, la care antibiotic nu,...Analiza se ia dimineata, fara sa te fi spalat pe dinti, fara sa fi mancat, baut. Se poate sa ai in gat streptococul betahemolitic care determina dureri, inflamatii, duce la dureri articulare si chiar probleme cu inima. Se spune despre acest streptococ ca ''''''''linge articulatiile si musca inima''''''''. S-ar putea sa iei antibiotice nepotrivite la care sa nu cedeze ci, dimpotriva, sa devina mai rezistent. Numai aceasta analiza iti indica tratamentul corect. Medicul de familie iti poate da trimitere sau poti merge fara trimitere, caz in care platesti. Nu costa mult, in jur de 30 lei. Inca un lucru, inainte de analiza, nu trebuie sa fi luat antibiotic. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Problema d-vs, cel mai probabil, este de competenţa ORL (sinuzită cronică, faringită cronică), de aceea este recomandat consultul unui medic ORL -ist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

alex_alecs (acum 12 ani)

Am fost la diferite clinici de orl, am facut exudat faringial , a iesit streptococ negativ. Le am repetat de mai multe ori si la fel . Am facut mai multe radiografii pulmonare, la diferite spitale, au iesit toate in regula. Problema e ca nu cedeaza durerea in interiorul pieptului, iar cea mai deranjanta este cu scuipatul, mi se formeaza flegma galbena in gat si trebuie sa o elimin prin scuipat, altfel nu mai pot respira si asta e destul de des .. odata la 30 de min.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florin (acum 10 ani)

esti fumator?daca da cum au iesit radio la plamani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florinel (acum 2 ani)

ati scapat de problema cu scuipatul si de durerea in piept,inampin si eu aceleasi probleme si as vrea sa va cer cateva sfaturi,cum as putea sa vb cu dvs,tel meu este 0787668855 sau mail florinel767@ adresa_web_filtrata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cezar ady (acum 12 ani)

salut aceasi problema o am si eu ,daca vrei sa vb ia id meu cezar_ady85.ca sa putem discuta mai multe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Romeo (acum 10 ani)

Sanatate ... Am si eu niste probleme cu gatul....cum pot sa ma tratez...am dureri mari in gat si simt cate o data ca mi se ia aeru ceva de genu sper sa intelegeti .... Ce trebuie sa fac ??? Va rog ajutati-ma id meu de messenger este [email protected] ...astept un rasp ceva... Sanatate multa si multe multumirii....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexaLup (acum 7 ani)

E bine sa incercati sa preveniti inflamatiile daca aveti gitul sensibil Mie imi ajuta ***. Sunt foarte multumita de ele. Iau cite 1 past la fieca 2-3 ore si am scapat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuliana (acum un an)

Bună seara îmi puteți scrie ce pastila pt inflamație va rog...am și eu flegma în gat de câteva zile..mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: