Aslo marit raspuns medic

Streptococi, stafilococi si alte bacterii
Intrebare postata de extremefly cu 12 ani in urma

Buna ziua, mi-am facut analizele de sange si mi-a iesit Aslo 400, acum 2 ani de zile imi iesise aslo 250 si nu am facut decat in tratament cu ospen atunci la inceput fiindca mi se parea destul de mic sa fac moldamin(desi mi-l daduse sa-l fac), de atunci si pana acum nu mi-am mai facut analizele decat zilele trecute cand mi-a iesit 400, restul analizelor mi-au iesit bune (fibinogen seric 240, vsh mi-a iesit normal)... de ce doar 400 mi-a iesit ca nu inteleg...nu trebuia sa fie mai mare daca nu l-am tratat atatia ani...are ceva ? ce ar trebui sa fac acum? multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Fibrinogenul este in adevar normal (24o mg % ) dar ASLO 400 este crescut ceeace inseamna ca focarul de infectie ( probabil amigdalian ) este cronic cantonat in criptele amigdaliene si necesita o asanare , fie prin amigdalectomie ( dupa ce va vede ORL-istul ) fie prin moldamina .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Streptococi, stafilococi si alte bacterii.

extremefly (acum 12 ani)

Si inca ceva, am inceput sa simt si niste dureri din cand in cand la inchieturi...asta are ceva? sau este vreo complicatie...multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Aceste dureri articulare intareste afirmatia mea anterioara asupra unei infectii de focar cronic cu prnderea ariculatiilor. Deci o forma de reumatism infectios. Prezentati-va la medicul de familie care trebuie sa va recomande completarea analizelor in acest sens ( VSH : Fibrinogen ; Proteina C reactiva ;Hemoleucograma etc)
Si instituirea unei noui scheme de tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

extremefly (acum 12 ani)

si cam ce tratament se face pt acest reumatism articular? adica tot injectii ... sau pastile? cam cat dureaza fiindca asa vrea sa stiu cat de cat de acum fiindca medicul meu este in concediu acum si vine tocmai dupa sarbatori...va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Numai medicul reumatolog ,impreuna cu medicul d-tale de familie ( pe baza examenului clinic si tuturor analizelor + Electrocardiograma + unconsult ORL ) pot stabili felul si componenta tratamentului , deoarece va fi de durata . Sigur o parte va fi si injectabil . Nu este tardiv , dupa sarbatori. Sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

extremefly (acum 12 ani)

am inteles, si o ultima intrebare daca se poate va rog, am cam slabit si am si niste cearcane, cateodata sunt prea accentuate...poate fi din aceasta cauza cumva ? va multumesc mult pt raspunsuri si sa aveti sarbatori fericite !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Orice infectie de focar din or ganism poate dedermina si asemenea simptome, ca si o anemie , indispozitie etc . toate aspectele se normalizeaza dupa inceperaea unui tratament corespunzator. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: