Albire dinti raspuns medic

Stomatologie
Intrebare postata de Jamillutza cu 13 ani in urma

Buna,

as dori sa stiu niste procedee de albire a dintilor care se pot face acasa..
am observat ca periajul cu sare grunjoasa curata cat de cat dintii..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

ALA (acum 13 ani)

CURA CU ULEI

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALA (acum 13 ani)

Cura cu ulei: Timp de 2 saptamani dureaza.
In fiecare dimineata, pe stomacul gol si inainte de periajul dintilor, se ia in gura o lingura - doua de ulei de floarea soarelui si se clateste gura a.i. sa nu se inghita nici macar o picatura (deoarece dimineata, gura este plina de enzime si uleiul absoarbe toxinele), timp de cca 15-20 min (ca si cum ar fi mestecat uleiul).
La final, scuipati acest ulei in vasul de toaleta ac***a grija sa curatati vasul de wc dupa aceasta. Ca indiciu ca uleiul a absorbit toate toxinele: uleiul trebuie sa fie alb si mat. Periati cu grija gura, dintii, pt a fi curatata complet.
Aceasta cura are mai multe beneficii:
-albirea dintilor;
-detoxifierea organismului;
-recapatarea unui tonus exceptional peste zi;
-respiratie proaspata.

Succes si nu va descumpaniti ca nu reusiti sa ''mestecati'' uleiul cca 20 de minute, indarjiti-va sa puteti, dupa 2-3 zile va va fi f usor si, dupa ce veti vedea si rezultatele, veti fi f incantati! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

Te poti duce la un cabinet stomatologic sa-i soliciti unui tehnician dentar sa-ti faca niste gutiere (mulaje dupa dintii tai, ca o proteza a dintilor). Apoi poti solicita unui medic stomatolog sa iti recomande un gel de albire a dintilor din comert. La sfaturile dentistului vei pune gelul in gutiera o anumita perioada de timp...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jamillutza (acum 13 ani)

wow..sa mestec ulei..hmm..asta chiar nu am auzit=o pana acum..

gel de albire pus in gutiera? suna bine.. tu ai folosit?
e scump? are si aspecte negative?

merci pt raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

1. A nu se face confuzie intre curatarea dintilor si albirea lor. Sint doua chestiuni total diferite. Curatarea se refera la indepartarea placii/tartrului iar albirea se refera la deschiderea nuantei naturale a dintilor.

2. Variante de albit pt acasa:
- metoda moderna: gel de albire pus in gutiera. A se folosi inainte de albire o pasta desensibilizanta, altfel pot aparea dureri destul de greu de suportat. Uneori, chiar si asa pot aparea dureri, ceea ce recomanda evident intreruperea/aminarea tratamentului de albire.
- bicarbonat de sodiu cu apa oxigenata (periaj)... aceasta e metoda veche (traditionala)

3. Substantele care albesc dintii sint pe baza de peroxizi. Uleiul nu intra in aceasta categorie.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Stomatologie.

loredana_dana (acum 13 ani)

Beyond-e-bright-
aici ai putea gasi raspunsul e un accelerator de albire beyond pentru acasa in schimb nu are aceleasi efecte ca cel facut in cabinetul stomatologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iulian (acum 13 ani)

Sa lamurim mai bine chestiunile.
Dintii dumneavoastra ar putea avea nevoie de albire din doua cauze:
1. Culoarea lor naturala este alta decat alb (un usor galbui, galben etc) - acestea sunt pete intrinseci.
2. Peste culoarea lor naturala, care poate a fost odata un alb placut, s-au depus pete, tartru si placa datorita unei igiene orale imperfecte.

In cazul 1 aveti nevoie de o albire profesionala facuta la medicul stomatolog.
In cazul 2 nu aveti nevoie de o albire in prima faza ci doar de 3 pasi: detartraj cu ultrasunete supragingival si subgingival (eventual cel subgingival manual), periaj profesional, airflow (jet de apa cu bicarbonat care ar un rol foarte important in redarea culorii naturale, asa cum spunea anterior si domnul medic).

In orice caz va recomand sa incepeti cu pasul 2, poate veti fi mult mai multumita doar cu pasul 2.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana (acum 13 ani)

cat tim e normal periajul dintiilor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

3 minute.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jamillutza (acum 13 ani)

imi puteti spune d-na doctor va rog daca exista contraindicatii pentru albirea dintilor folosind gel de albire pus in gutiera, daca devin cumva dintii mai predispusi la carii..
si as vrea sa stiu si cam cat costa o astfel de albire

multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Gingivita e o contraindicatie pina la tratarea si vindecarea ei. Nu se face albire pe gingie inflamata.
Trebuie tinut cont de faptul ca plombele nu se albesc, si, daca exista plombe in zona vizibila, acestea vor trebui inlocuite, iar re-albirea va trebui facuta periodic.
Despre costuri intrebati la cabinetul unde sinteti pacient(a).

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela akbary (acum 13 ani)

cu bicarbonat de sodiu pui pe periuta =albi ca zapada

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 13 ani)

Am auzit ca se poate utiliza o data pe saptamana gelul obtinut din bicarbonat de sodiu amestecat cu sucul dintr-o jumatate de lamaie. Eu am folosit si un gel pe baza de peroxid

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Acidul citric din lamiie e un acid puternic, care poate duce la demineralizarea smaltului si subtierea lui in timp (lucru de evitat).
Bauturile acidulate sint recomandate a se bea cu paiul exact din acelasi motiv: pt a evita contactul direct cu dintii.
Deci lamiie pt albirea dintilor, categoric NU.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinescu p (acum 13 ani)

Foarte convingatoare raspusrile Dr.Grosu.Cum prevenim formarea tartrului in afara de spalatul pe dinti cu mult laudatele paste de dinti??Sarea fina dauneaza daca ne frecam pe dinti??Bicarbonatul de sodiu+apa oxigenata previne sau indeparteaza tartrul??Multumesc de raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Nicoleta Grosu MDr. Nicoleta Grosu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este mai importanta o tehnica de periaj CORECTA decit ce pasta folosim in prevenirea formarii tartrului. Plus mijoace de igienizare suplimentare: ata dentara (pt zonele in care periuta nu ajunge: intre dinti), apa de gura.

Greu de spus in ce masura dauneaza sarea: nu as recomanda folosirea ei frecventa, cita vreme exista variate feluri de paste de dinti special destinate acestui scop.

Bicarbonatul si apa oxigenata nu au nici un efect asupra tartrului dentar. Se folosesc doar pt albirea dintilor.

www.drgrosu.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 13 ani)

totusi cu bicarbonatul de sodiu folosit zilnic cade tartrul. E verificat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Flavia (acum 10 ani)

Buna ziua. uleiul indeparteaza tartrul? ma intereseaza cum as putea indeparta tartrul acasa prin metode la indemana oricui.. cat timp se recomanda folosirea bicarbonatului si al apei oxigenate , pt albire? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 9 ani)

Pt detartrare folosită personal incercati pasta de dinti de la white glo după nici o sapt de folosire simntiti in gura bucatele de tartru cum se desprind de pe dinti,nu de mult a ajuns in ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea Nicoara (acum 9 ani)

In procesul asta de albire, conteaza si ce consumi. De exemplu, daca bei cafea, o sa fie greu sa iti albesti dinti. Eu cand m-am hotarat sa schimb pasta de dinti, am fost la doctor sa imi zice ce sa folosesc pentru albirea dintilor dar si pentru o protectie buna. Doctorul stomatolog mi-a recomandat sa caut o pasta de dinti fara flour cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) de la Thursday Plantation. Dupa ceva timp de utilizare a pastei de dinti naturale, vreau sa zic ca m-am indragostit de ea, si e singura pasta pe care o sa mai folosesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2