Tratament acupunctura + produse naturiste

Spondilita anchilozanta
Intrebare postata de annnac cu 11 ani in urma

Buna ziua. Am 27 de ani si in urma cu 3 ani am fost diagnosticata cu SA, antigenul HLA B 27 prezent. In acesti 3 ani am urmat mai multe tratamente, atat medicamentoase (Arcoxia, Celebrex, Movalis, Diclofenac, Sulfasalazin N) cat si fizio si kineto (din 6 in 6 luni).
Am incercat si cate o mini vacanta la Techirghiol si Baile Herculane (bai de namol, bai sulfuroase - aerul, apa, soarele si odihna fac minuni). Bineinteles ca nu m-am vindecat cu aceste bai, dar m-am simtit foarte bine dupa aceea.
Medicamentele incerc sa le reduc, pentru ca de renuntat la ele nu cred ca poate fi vorba. Momentan iau Sulfasalazin N de 4 saptamani si ma simt destul de bine. Acum 3 ani cand am fost diagnosticata am incercat sa iau sulfasalazina si am renuntat dupa 3 sapt, deoarece reactiile adverse erau pronuntate si am considerat ca nu merita.
In urma cu 6 saptamani au inceput iar durerile si de data asta nu s-au oprit nici cu Movalis, nici cu fizioterapie/kineto, asa ca medicul mi-a recomandat sa incerc din nou cu sulfasalazina. Momentan imi este bine, nu mai am dureri, ma pot odihni noaptea si am mobilitatea buna.
De 5 zile am inceputsi o serie de 10 sedinte de acupunctura si nu stiu daca este efectul sulfasalazinei sau al acupuncturii, dar imi este bine. Doctorul care imi face tratamentul la acupunctura mi-a spus ca daca mai fac inca 2 serii a cate 10 sedinte la interval de 2-3 saptamani intre ele, este foarte posibil ca boala sa se retraga (inflamatia de la nivelul articulatiilor sacroiliece), iar daca pe viitor, fac la 6 luni cate 10 sedinte, pot renunta la medicamente si pot avea o viata normala, fara dureri.
Eu as vrea sa incerc si acest lucru, in speranta ca boala este la inceput, iar in viitorul apropiat as vrea sa am si eu un bebelus, si sincer imi este teama pentru ca nu sunt de acord cu medicamantele pe timpul sarcinii.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste rezultatele acupuncturii in aceasta boala si daca mai stiti si alte remedii naturale.

Multumesc, Ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Ilias Vlad Teodor MDr. Ilias Vlad Teodor este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna seara,

Din pacate nu exista nici un studiu care sa dovedeasca ca acupunctura ar in cetini progresia bolii.
In acelasi timp, fiind o boala cronica si fara tratament curativ pana la ora actuala, acupunctuta se poate folosi ca si tratament adjuvant; de baza ramane kinetoterapia si tratamentul antiinflamator.
Sulfasalazina este eficienta doar pentru afectarea periferica a articulatiilor ( genunchi, maini, coate, umeri picioare ) ; sacroileita si afectarea coloanei vertebrale raspund la tartamentu cu antiinflamatoare nesteroidiene, fiziokinetoterapie si in ultima instanta se face apel la tratamentul biologic.

Cu stima

www.reumatologiebucuresti.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Spondilita anchilozanta.

Florin (acum 8 ani)

Din pacate este o boala groaznica. Imi vine sa plang când ma gândesc ca sufar de aceasta boala. Nu am fost diagnosticat oficial cu aceasta boala pentru ca inca nu am efectuat toate analizele care remarca boala insa din toata simptomatica sunt sigur ca m-am pricopsit cu boala asta. HL AB27 pozitiv, VSH 40, dureri groaznice in toate oasele de 14 ani, anchilozare zona cervicala, coloana vertebrala, etc...Am 37 de ani si pana acum 2 ani duceam o viata cat se poate de normala. Sunt o fire petrecareata si toti prietenii asa ma stiu. De doi ani nu ma mai recunosc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11590250304 (acum 3 ani)

Aceleași simptome le am și eu. Plus HLAB27 Pozitiv. Am 4 ani de când umblu pe la doctori și fără nici un rezultat. Acum iau sufasalazin dar nici o schimbare, de la atâtea pastile mi am stricat si stomacul. Dacă ai găsit vre un remediu aștept răspuns. O zi bună și multă sănătate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11539402680 (acum 5 ani)

Ceea ce ai scris tu aici, pe noi cei care trecem prin aceiasi situație ne ajuta fffoarte mult, pt că tind sa cred că nu există doctori care să știe să trateze aceasta afecțiune. Doar încearcă diversi antiinflamatori și antibiotice , însă fără rezultat. Am ajuns la concluzia că plătim degeaba contributiile la sănătate ...sunt varză

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11590250304 (acum 3 ani)

Eu le am testat cam pe toate. Cele mai periculoase au fost Doreta si Naproxen. Dacă te duci la zece medici toți îți dau câte o rețetă diferită față de celălalt. Iar Doreta este periculoasa conținând tramadol. Unul din medici mi a spus că Doreta este puiul morfinei. Iar eu luam doreta, naproxen, urimil si proenzi artrostop. Rezultat stări de amețeală puternice, atacuri de panică senzație de sufocare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11590250304 (acum 3 ani)

Eu le am testat cam pe toate. Cele mai periculoase au fost Doreta si Naproxen. Dacă te duci la zece medici toți îți dau câte o rețetă diferită față de celălalt. Iar Doreta este periculoasa conținând tramadol. Unul din medici mi a spus că Doreta este puiul morfinei. Iar eu luam doreta, naproxen, urimil si proenzi artrostop. Rezultat stări de amețeală puternice, atacuri de panică senzație de sufocare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: