Va rog frumos,daca se poate.......un raspuns

Sinuzita
Intrebare postata de gina2323 cu 12 ani in urma

Buna Seara dl.doctor!

Numele meu este Gina Tutunaru,am 25 de ani si locuiesc in Bucuresti.

Va rog sa ma scuzati ca va deranjez,dar am mare nevoie de sfaturile dvs. si de aceea am rugamintea sa-mi raspundeti la acest mesaj,daca se poate.

Am o problema de sanatate,destul de grava pentru mine ,deoarece incerc de 5 ani sa o rezolv si inca nu am reusit.
Incep prin a va spune ca este vorba despre o mucozitate pe care o am in permanenta in gat,o expectorez din 10 in 10 min.
Aceasta mucoasa este alba,spumoasa dar de cele mai multe ori este si verzuie-purulenta,in special atunci cand racesc.
Cum va spuneam,problema a aparut in urma cu 5 ani si inca de atunci am consultat numerosi medici,orl-isti in special dar nimeni nu m-a putut ajuta.
La primul control la orl,in urma cu 5 ani mi s-a spus ca este vorba despre o raceala mai puternica si mi s-a prescris antibiotic -amoxicilina si niste comprimate pe baza de plante.
Inca de atunci am fost la diverse spitale,printre care si Spitalul Institutul de fono-audiologie si chirurgie functionala o.r.l. prof. dr. DORIN HOCIOTA(fostul spital Panduri) ,spitalul Coltea,spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti(Municipal) si spitalul Elias ,iar la cel din urma m-am operat in iunie 2011 de deviatie de sept,sperand ca se va rezolva problema odata cu aceasta interventie chirurgicala.

Din pacate in urma operatiei nu am scapat de aceasta mucoasa persistenta din gat.Deasemenea am facut si Exudat Faringian dupa operatie,dar rezultatul a fost negativ,nu s-a dezvoltat nici o bacterie in timpul de incubatie(va rog sa ma scuzati daca nu ma exprim corect).

De-alungul timpului,am urmat diverse tratamente,numeroase comprimate pe baza de plante si spray-uri nazale,cum ar fi:eurespal cp,symphoral cp,augmentin 1,2 g. ;spray-uri:vibrocil(+picaturi),aqua,avamys,biorinil,vitamina a uleioasa,olynth,nasonex(ultimele doua mi-au fost recomandate dupa interventia chirurgicala).
Precizez ca am folosit si cate 2 bucati din aceste produse,multe comprimate pe care le-am luat in acesti ani,toate la recomandarea medicului.Nu am efectuat pana acum teste alergologice,dar precizez ca stranut foarte rar ,nu ma mananca nasul si nici nu-mi lacrimeaza ochii.Nu am avut niciodata aceste probleme.

Dupa operatie,dl.doctor vazand ca nu scap de aceasta mucoasa din gat,mi-a recomandat sa fac o endoscopie digestiva,suspectand un reflux gastroesofagian.

Acesta este rezultatul : nu s-a depistat la endoscopia digestiva(boala de reflux gastro-esofagian endoscopic NEGATIVA),dar la EPICRIZA din biletul de externare este scris urmatoarele:
"Pacienta ,fara APP semnificative,se interneaza ptr.investigarea unei simptomatologii persistente compatibile cu un posibil reflux gastro-esofagian.
Obiectiv si biologic-in limite normale.
Echografie abdominale-fara modificari patologice ale viscerelor examinate.
EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica,in special distal;stomac-fete si curburi libere;staza biliara in cantitate redusa;bulb,d2-aspect normal.Bio.prepiloric ptr.H.p.-absent."
RECOMANDARI:
1.regim igienico-dietetic:fara condimente,alcool,bauturi carbo-gazoase,mancaruri grase,prajeli;nu va consuma lichide in timpul mesei;mesele vor fi fractionate;nu va sta culcata cel putin 1,5 ore dupa ce mananca;va dormi cu capul mai sus decat restul corpului(pe 2 perne).
2.tratament cu Emanera 20 mg,1 cp/zi,cu 30 min. inainte de masa,timp de 2 saptamani.
3.monitorizare in reteaua MF.

Vreau sa va spun ca am respectat recomandarile medicului,dar nu s-a simtit nici o ameliorare.
Dl.Dr. ORL-ist spune ca este o problema cu acest reflux si ca,o parte din aceasta mucoasa provine de aici: "EDS-Esofag cu mucoasa hiperemica,in special distal".

De curand, am facut radiografie pulmonara si spirometrie si nu am nici o problema la plamani.Deasemenea am facut si o ecografie cardiaca si la fel,nu este de acolo problema mea.Toate aceste analize le-am facut la sfactul medicilor,incercand sa aflu cauza problemei mele.

Pe data de 30.11.2011 i-am spus medicului orl-ist sa-mi fac o radiografie SAF si mi-a spus ca mai bine fac o CT.
Asadar, am facut o EXAMINARE CT CEREBRAL(SINUSURI) FARA SUBSTANTA DE CONTRAST
REZULTAT:
Sinusurile maxilare,sfenoidale si celulele etmoidale au aspect CT normal.
Sinusurile frontale sunt aplazice.
Septul nazal este deviat in "S" si cornetele nazale sunt usor hipertrofiate,predominant de partea stanga.
Celulele mastoidiene sunt normale.
CONCLUZII:
Deviatia septului nazal in "S" si hipertrofia cornetelor nazale.

in urma CT dl dr.mi-a spus ca este clar ca nu am sinuzita..,sinusurile sunt foarte curate.. se vede perfect,dar in schimb este iritata mucoasa faringelui.., limba incarcata..

si acea secretie se formeaza pe mucoasa din rinofaringe si faringe

din data de 01.12.2011 urmez un regim foarte stict,nu am mai consumat urmatoarele produse alimentare care irita glandele salivare si sunt producatoare de mucus:
-produse lactate:laptele,smantana,untul,branza,cascaval,inghetata,iaurtul

-prajeli,grasimi,mezelurile,carneatocata,oua,icre,maioneza,cipsuri,pizza,orez,fulgi de cereale,malaiul,faina.

-muraturi,otet,bors
-dulciuri(de orice fel,in special ciocolata,cacao)

-condimente:piper,mustar,ardei iute,sare in cantitate mare,hrean,menta,scortisoara,boia,foi de dafin,

-legume:ceapa,usturoi,ridichi

-fructe citrice:portocale,lamai,mandarine,clementine,grep-fruit,banane verzi,masline verzi,prune,banane,struguri,mere,kiwi
-arahidele

acum doua zile mi-am luat de la plafar urmatoarele:
-REDIGEST
-ULEI DE CATINA
-ULEI VOLATIL DE ROZMARIN,EUCALIPT,BUSUIOC si fac aromaterapie cu ele,am cumparat si o candela pentru asta.
-CEAI DE ROZMARIN,EUCALIPT SI BUSUIOC cu care voi face inhalatii si gargara .
-PSYLLIUM TARATE(produs de Sano Vita)-folosesc 2 linguri intr-un pahar de apa si-l beau imediat.

deasemenea de o saptamana nu mai consum deloc carne,doar legume(in special salata verde)si fructe(pere,ananas,mango)

Va rog frumos sa-mi spuneti daca mai trebuie sa continui cu acest regim alimemtar,deoarece sunt 17 zile de cand il tin si nu se cunoaste nici o ameliorare,nu am scapat de aceasta secretie.

Credeti ca ma poate ajuta un alt tratament,sau va trebui sa ma obisnuiesc cu ideea ca nu se poate rezolva problema mea?

Va multumesc anticipat!
O seara buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Buna seara (acum 12 ani)

Imi pare rau, dar din experienta mea nu are cum sa va ajute nici un doctor ORL la aceasta problema. Va pierdeti doar timpul, ca si pana acum de fapt. Chestia cu deviatia de sept este simpla: deviatia de sept o aveati si inainte de aceasta afectiune caci nu este ceva sa apara peste noapte. Deci aveati deviatia de sept si inainte de a capata aceasta afectiune (acum 5 ani se pare). De ce nu te poate ajuta un medic ORL ? Pt. ca boala nu tine de ORL ci doar se manifesta acolo. Cauza este altundeva si nu se poate gasi cu aparatura si analize. Gatul este si el o parte dintr-un intreg si cine nu se ocupa cu intregul nu are cum sa gaseasca cauza si nici vindecarea la o parte izolata din el.
Astfel de afectiuni apar des dupa:
- tratamente cu antibiotice sau alte medicamente la gripe si raceli
- secretii vaginale suprimate cu tratamente medicamentoase
- boli venerice tratate cu medicamente
- alte cauze

Deci astfel de problme sunt provocate des chiar de alti doctori mai inainte care nu stiu si nu se gandesc la urmarile tratamentelor date.

Singura posibilitate de vindecare este sa schimbi medicina, sa lasi ORL-isti si alti medici "specialisti" care ocupa numai cu parti izolate din intregul numit Gina si sa apelezi la o medicina care ia consideratie tot omul, deci pe Gina de la cap la calcaie si anume la numai gatul.
Aceasta medicina este homeopatia. Mergi la un medic homeopat bun si nu ma inghitii medicamente daca nu vrei sa.ti agravezi boala, caci daca citesti pe hartia insitoare o sa vezi ca toate aduca daune sigure altundeva. Cu homeopatia trebuie sa ai si ceva rabdare, minuni nu exista mereu.
Ca medic homeopat bun gasesti pe Dr. Ileana Rindasu in Bucuresti, fa-ti un termin la ea. O gasesti pe google. Daca nu merge acolo mergi la Fundatia Similimum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina2323 (acum 12 ani)

Buna dimineata!
Va multumesc pentru raspuns.
Voi incerca si aceasta varianta.
O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 12 ani)

Mergeti la un medic alergolog si vedeti ce zice!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manuela Magdau MDr. Manuela Magdau este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

S-ar putea sa fie o problema de alergie, deci sunt de acord si eu ca trebuie consultat un alergolog. In orice caz nu trebuie facute tratmente antibiotice decat atunci cand secretiile sunt purulente. Este o rinofaringita cronica, poate si bronsita (desi de obicei bronsita este insotita si de tuse), dar vestea p***a este ca aceste simptome sunt persistente pt. ca boala este cronica. Se poate ameliora, dar pe termen lung, pot reapare oricand.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sinuzita.

maria (acum 12 ani)

M-am confruntat si eu cu problema pe care o ai tu.Dupa multa alergatura pe la diferite cabinete am gasit un medic orelist care mi-a spus simplu...candida. Iti recomand un vaccin produs de institul Cantacuzino,un regim alimentar alcalin, gargara cu bicarbonat de sodiu, propolis in forma bruta pentru supt.Imunostimulent cu candidina se numeste vaccinul.
Inainte de a lua orice tratament sau vaccin , nu uita sa consulti medicul de familie.
Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gina2323 (acum 12 ani)

va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
voi urma sfaturile dvs.
o zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VLAD (acum 11 ani)

Am ceva asemanator cred,spune-mi te rog frumos mai ai pb,daca nu cum ai rezolvat-o.Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristi (acum 10 ani)

gina pot sa iti dau un sfat si sa ne consultam si eu am problema asta de 2 ani...dar poate te ajuta un sfat pt ca si eu am incercat multe. cmghostbuster pe messenger. S-ar putea sa trebuiasca sa mergi si pe la parazitologie :-?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

costas (acum 10 ani)

regim alimentar alcalin,consum de tarate de ovaz psylium,apa plata fara dulce,cafea,alcool,carbogazos.
mucoasa este un efect al aciditatii alimentare excesive si ea se va elimina in timp cu o alimentatie naturala!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silviu (acum 10 ani)

Si eu ma confrunt cu aceasta problema de circa 3 ani . Am fost aproape la toti doctorii posibili si nu s-a schimbat nimic . Daca cineva a reusit sa rezolve problema rog sa postez prin ce modalitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rodica (acum 10 ani)

as vrea sa-ti dau orezolvare dar nici eu nu am gasit-o de 6 ani am aceiasi problema pe care nu am putut s-o rezolv nici cu ajutorul orelistilor,am crezut ca poate e sinuzita edmoidala si se dreneaza secretiile an gat dar anclin sa cred ca alta ar fi cauza si nu stiu ce tratamente sa mai ancerc.Va rugam dati-ne si alte sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xanthippa (acum 10 ani)

Poate fi o amigdalita, eventual criptica si evident cronica. Poate fi vorba de acel cazeum care se acumuleaza in criptele amigdalelor, de la resturile alimentare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita (acum 10 ani)

Cred ca ai dreptate, si eu am ajuns la aceeasi concluzie desi nimeni nu vrea sa ma creada.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 8 ani)

Aceeasi problema o am si eu ,a avut-o si mama ..,iti sugerez sa mergi la endocrinolog si dupa investigatii amanuntite ,daca se descopera ceva trebuie rezolvat .Tiroida iti da tot organismul peste cap.Mama de cand ia tratament pt. tiroida ,nu mai are aceasta problema ..,trebuie sa merg si eu.
Tin sa precizez ca atunci cand ma enervez rau ..,mi se pune un nod in gat ..,exact ca dimineata cand trebuie sa scuip.Sper sa fi rezolvat problema..!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1509799456 (acum un an)

Mucusul este apararea faringelui la aciditatea din stomac si la candida.
Ati mancat fructe si legume crude, nu merge la candida.
Nu merge propolis si alte bazaconii.
Regim fara lactate , zahar, gluten, grasimi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: