O problema

Sinuzita
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Va deranjez si eu cu o problema destul de delicata ce mi s-a intamplat.Acum 2 ani m-am operat la nas din cauza unei deviatii de sept si in acelasi timp am dorit unele schimbari ale nasului.Doctorul nu mi-a spus inainte de operatie care vor fi efectele acestei operatii asa ca timp de 2 ani m-am confruntat cu probleme respiratorii severe , am devenit dependenta si de picaturi de nas pt 3 luni. MI-am luat inima in dinti si am fost din nou la consult sa-i spun problema mea. Tin sa va mentionez ca nici nasul nu avea aspectul dorit, era prea carn buza se ridicase si ea si in varful nasului nu aveam decat o bucatica de cartilaj cum ar veni in partea dreapta .Deci in partea stanga cam lipsea ,se vedea doar daca te uitai atent da r era stramb si mereu se auzea cate o pocnitura mica cand umblam la el.M-a trimis sa ma operez la un Orlist sa pot respira.Bineinteles ca a fost destul de dureroasa dar am inceput sa mai respir.Ambele au fost destul de costisitoare.Ca nu era de ajuns nu se mai putea cu nasul meu si am fost dinm nou la doctor sa-mi remedieze situatia.a spus ceva de genul: aaa pai asta nu e o problema grava, in juma de ora intr-o dimineata remediem, cu o anestezie locala si scoatem cartilajul."M-a programat, nu mi-a dat sa-mi fac nici analize , nu mi-a spus nici pretul a fost ceva la modul vedem atunci.Adica eu trebuia sa platesc pt greseala lui.....In fine am ajuns la clinica anestezistul m-a certat ca de ce nu mi-am facut analizele i-am zis k nu mi-a dat sa-mi fac ca ar fi fost o peratie minora si am facut rapis un EKG.Pe masa de operatie cred ca pana la urma mi-a facut o anestezie cat de cat totala chiar daca m-am trezit in timpul operatiei. Mi-a scos firele totul bine si la sfarsit nota de plata era cat jumatate din prima operatie ,adica f multi bani pe care nu ii aveam. A incercat sa-mi spuna el pe ce se duc acesti bani dar nu mi se pare corect si moral in acelasi timp ca tot eu sa platesc pt greala facuta de domnul doctor si sa trec prin atatea operatii si durere.As avea nevoie de un sfat va rog frumos. SI la sfarsit pe foita aia a scris rinoplatie si nu corectie la o rinoplatie.Adica el nu mi-a facut decat sa-mi indeparteze ce mi-a pus in plus si prost.As dori sa stiu daca pot face ceva in privinta asta, daca ar fi chiar si prin metode legale.Va multumesc foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

omnia (acum 14 ani)

Buna Janelle,

Problema ta este intr-adevar delicata...

Potrivit prevederilor Legii nr. 95/2006, personalul medical raspunde civil pentru prejudiciile produse din eroare, care includ si neglijenta, imprudenta sau cunostinte medicale insuficiente in exercitarea profesiunii, prin acte individuale in cadrul procedurilor de preventie, diagnostic sau tratament.

Pentru a putea acuza medicul respectiv de malpraxis, trebuie sa te prezinti unei comisii, care sa evalueze cazul; parerea mea este ca ar fi trebuit sa adresezi inainte de cea de-a doua operatie de "refacere"...ideea este in ce masura se poate observa acum, dupa noua interventie, daca s-a comis o neglijenta.

Totusi, nu ai discutat cu medicul despre aceste neplaceri? nu ti-a justificat in nici un fel necesitatea celei de-a doua operatii? cauzele pentru care s-a ajuns in acest punct?

In primul rand cred ca ar trebui sa incerci sa lamuresti cu el situatia, si in cazul in care nu te multumeste raspunsul sau si esti convinsa ca e vorba despre un caz de malpraxis, adreseaza-te autoritatilor competente.

Cere si parerea altui medic specialist cu privire la acesta problema...

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Dupa cum ti-a spus si Omnia, cred ca este cam tarziu pentru o ancheta si pentru sansa de a dovedi ca ai dreptate. Ar putea fi doar cuvantul tau impotriva cuvantului cadrului medical. Si cum niciodata corb la corb nu-si scoate ochii [ cum dovedesti ca nu ti-a facut ce a scris in acte ?] in afara de timp, nervi si stress,nu cred ca ai castiga nimic. Daca esti multumita de ceea ce ai acum,de felul cum arata nasul si daca s-a imbunatatit si respiratia zi " Multumesc ca a trecut " si gata.............nu ca n-ai avea dreptate........ci, ca....la noi se moare cu dreptatea-n mana daca esti un simplu cetatean de pe zebra [ vorba lui Condurateanu ]. Multa sanatate si liniste .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 14 ani)

asa e! mare lucru nu mai ai ce sa faci! si sora mea a suferit o operatie de deviatie de sept cu modificare de nas insa nu a avut nici un fel de probleme! au trecut deja 4 ani si se simte excelent si respira bine! iti urez multa sanatate si cand mai ai de mers la medici verifica-i de 2-3 ori inainte prin vorbirea cu mai multe persoane si personal din spital!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

denis (acum 14 ani)

Buna ziua..As dori sa stiu si eu ca-m cat ar costa o operatie la nas..cand eram mic am fost muscat de caine..decat pielea a fost luata..ca-m 2 cm....Multumesc :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

angy (acum 13 ani)

eu m-am operat in urma cu 2 ani si la prima consultatie mi-a cerut 1200 de euro iar dupa 3 luni de zile m-am intors in tara si el stiind ca am fost in italia la munca mi-a cerut inca 200 de euro in plus.nici macar nu vroia sa-mi dea chitanta pentru banii astia si dupa ce am insistat ..a zis ca mi-o da inainte sa ma opereze dar defapt mi-a adus-o dupa ce m-am operatcand erat mai mult adormita si m-a pus sa semnez nevazand ca pe chitanta erau trecuti nici macat jumatate din baii pe care i-am dat.asa ca du-te la mai multi doctori sa vezi cat iti cer.aici e ca la piata sa sti........daca le spui ca lucrezi inafara..........imediat dubleaza pretul............succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel (acum 9 ani)

Buna ziua,

mergeti la dr. Daniel Rusu, medic specialist ORL (0747.027.727) de la Centrul ORL Arcadia Iasi. Va spun din experienta ca singurul lucru care va deranjeaza este usoara jena dupa operatie.

La Arcadia interventia este endoscopica (tub cu camera video) si este efectuata sub anestezie generala, deci zero durere.
Plus asocierea procedurilor de radiofrecventa pentru cornetele nazale inferioare hipertrofiate, a pansamentelor nazale atraumatice postoperatorii absorbabile, precum si durata de spitalizare de 24 ore ar trebui sa constituie motive suficiente pentru oricine in a lua decizia de corectie chirurgicala a deviatiei de sept de care sufera.
Costurile nu sunt mari, nu se dau atentii, iar conditiile sunt occidentale.

Nu e reclama, este recomandare!

Detalii: http://www.arcadiamedical.ro/blog/2013/03/interventia-care-iti-schimba-viata-corectia-deviatiei-de-sept/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11642458738 (acum 2 ani)

Faceți-i reclamație la Colegiul medicilor. Dar să aveți dovezi pentru orice afirmație: analize, chitanțe / facturi, rețete, concedii medicale, imagistică medicală relevantă (radiografii, RMN, CT, ecografii, etc.) înainte și după intervenții (dacă există), bilete de trimitere, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: