Deviatie de sept

Sinuzita
Intrebare postata de cu 16 ani in urma

Vreau si eu parerea unui specialist. Am deviatie de sept dar pot respira bine nu am probleme din astea sa ma infund noaptea. In schimb imi curge secretie care coboara in bronhi si dimineata tusesc ca sa elimin. Vreau sa stiu daca este necesara operatia de deviatie de sept.... si daca sunt alte remedii inafara operatiei. Eu ma citit art ce aici si zice ca daca fac sinuzita si alte chestii este necesara operatia. Astept raspuns. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (34)

(acum 16 ani)

vreau si eu parerea unui specialist. Am deviatie de sept dar pot respira bine nu am probleme din astea sa ma infund noaptea. In schimb imi curge secretie care coboara in bronhi si dimineata tusesc ca sa elimin. Vreau sa stiu daca este necesara operatia de deviatie de sept.... si daca sunt alte remedii inafara operatiei. Eu ma citit art ce aici si zice ca daca fac sinuzita si alte chestii este necesara operatia. Astept raspuns. Multumesc

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lore (acum 15 ani)

salut , am si eu o intrebare .. PRIN OPERATIA DE SEPT SE MODIFICA SI FORMA NASULUI ? SAU GROSIMEA ?? SE VEDE VREO SCHIMBARE ESTETICA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ela (acum 10 ani)

nu se modifica forma nasului...eu am fost operata acum doua saptamani,si nu vad nicio schimbare la nasul meu..pb e ca respir la fel de greu ca si inainte de operatie!..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 15 ani)

Buna
nici eu nu sunt un specialist,dar am avut o problema asemanatoare cu a ta;imi curgeau secretii in gat si nu mai puteam respira.Dupa o investigatie la Institutul de fonoaudiologie si chirurgie functionala "Dorin Hociota" din Bucuresti am facut operatia de deviatie de sept si acum la 1 luna de la operatie pot sa zic ca respir foarte bine si nu mai am secretii.In cazul meu nu mi se pare ca forma nasului s-a schimbat.Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentina163 (acum 15 ani)

buna. am si eu o curiozitate: vreau sa fac operatie de deviatie de sept si as vrea s aplec la mare. as vrea sa stiu daca este ok. cam cat dureaza totul(operatia, internarea, tratamente dupa, daca exista...)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona312112347 (acum 15 ani)

Eu cred ca dureaza ceva timp pana te vei simti ca inainte dupa o operatie de deviatie de sept. In primul rand, oricarei rani ii ia ceva timp sa se vindece, apoi stiu ca nu este permisa expunerea la soare dupa operatie. In functie de clinica, poti fi externat si dupa cateva zile, dar recuperarea poate dura chiar si pana la 2-3 luni (timp in care zona este sensibila).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 15 ani)

spune mi te rog si mie numele dr la care te ai operat la hociota ,sa merg si eu la el,ca la fel am si eu secretii in gat si deviatie de sept.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 15 ani)

Buna
Prima consultatie am facut-o la prof. univ. Zainea Viorel, dar de operat m-a operat dr. primar specialist Anca Iliescu.Suna la numarul acesta (e centrala)021.410.08.69 si programeaza-te la o consultatie. Multa sanatate si sa auzim de bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 15 ani)

tot eu revin cu o intrebare complementara ..in primul rand de ce nu te a operat prof de deviatie? si vreau sa mi spui decizia de a te opera de deviatie de sept cui a apartinut..adica mai concret cum au decurs lucrurile.adica cine a fost persoana care si a dat seama ca ,cauza acelor secretii este aceea deviatie de sept.
si eu am fost la unii orl isti si habar nu aveau,doar unull mi a zis de demult ca tre sa ma operez,insa acela opereaza in sistem privat si e cam 1000 euro numai operatia. si acum caut un medic care sa faca legatura intre deviatie si secretiile.am multe investigatii faacute radiografii,CT,EXUDATE ..DE TOATE.MENTIONEZ CA DEVIATIA MEA NU E FOARTE PRONUNTATA DAR E.CE VOIAM SA MAI INTREB,TU SIMTEAI ACELE SECRETII TOATA ZIUA ,NU LE PUTEAI EXPECTORA,ITI SIMTEAI GATUL PLIN DE SECRETII.EU SIMT CUM (MUCII) SA ZIC ASA ,MI SE DUCEAU PE GAT NU IESEAU PE NAS.TU CUM MA SFATUIESTI SA FAC...PT MEMBRU 86456

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 15 ani)

AM O INTREBARE DE CE NU TE A OPERAT PROF DE DEVIatie.cine a decis in urma consultului si a altor investigatii ca e nevoie sa te operezi.adica cine a facut legatura intre deviatie si secretii.mai exact cum au decurs lucrurile.citeste la rubrica mea ca am postat gresit mersi pt rspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 15 ani)

PT. pinka
Nu m-a operat prof. pentru ca dansul opera doar cazuri mai complicate , iar cazul meu nu era foarte complicat.Consultatia mi-a facut-o prof., a constat intr-o fibroscopie,adica iti introduce pe nas un furtunas cu o camera si ajunge pana in gat si asa vede tot de la nas pana la corzile vocale.Dupa consultatie la care au fost prezenti mai multi medici si rezidenti prof. mi-a spus sa iau legatura cu unul din medici de fata si asa am facut.In ceea ce priveste plata eu am dat cat am avut si abia i-a primit.Secretiile pe care le aveam erau permanente, le expectoram, dar dupa cateva minute erau la fel, nu mai puteam respira si vorbi din cauza lor,iar diagnosticul complet a fost de deviatie de sept nazal, rinita cronica hipertrofica si laringita cronica catarala.Odata cu operatia am rezolvat si celelalte 2 probleme.
Sper ca ti-am fost de ajutor. Daca mai ai intrebari le astept.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 15 ani)

ce vreau sa te intreb ...ca sa ma intelegi perfect..in cabinetul prof in momentul cand ai intrat erau prezenti mai multi medici sau acestia au vanit mai tarziu ,adica dl prof este singur in birou sau sunt mai multi medici.discutia o porti direct cu prof nu cu altii ca asa mi s a mai intamplat m am dus la diversi prof conf si intram in cabinet si nu puteam vb cu ei ci mai mult treaba era facute de altii...medicii respectivi interviin in discutia ta cu prof din timpul consultului. dl prof e o fire calma care sta sa te asculte...tie dumnealui ti a zis ca secretiile vin din nas in gat din cauza deviatiei si el a decis sa te opereze.ca eu am fost la o gramaada si unii ziceau ca nu are legatura deviatia cu secretiile,altii ca are.habar nu aveau.adica mi e frica din cate am patit sa nu ma duc sa bat si drumul degeaba ca nu sunt din bucuresti .eu vreau sa stau de vb direct cu dumnealui sa i expun problema sa ma asculte sa ma consulte atent el nu altii din cabinetul ala daca mai sunt. adica la el in cabinet e in permanenta cineva >? nu e singur in cabinet?sper ca nu am profitat prea mult de bunavointa ta dar sincer mi e si teama sa mai merg undeva sa nu ma mai confrunt cu ignoranta si neinteresul medicilor.si sa nu rezolv nimic.eu am incredere in profesionalismului prof zainea dar toata treba e sa vb cu dumnealui nu (sa ma dea pe mana la altii) sa ma consulte..stii tu cum se zice ..ca am mai patit si nu mai stiu ce sa fac ,unde sa merg sa mi inteleaga problema si sa ma asculte .mersi de raspuns anticipiat.si despre o mica atentie de multumire se poate ofer dumnealui fara a crea probleme ca asta e ...si assa trebuie sa fie toata lumea multumita intelegi mersi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 15 ani)

Buna
Fibroscopia am facut-o intr-un cabinet special,dar am facut-o de fata cu prof., 2 medici primari specialisti si vreo 3-4 rezidenti; cat am stat in spital am vazut ca prof. are si cabinetul dansului separat unde primeste pacienti,e la acelasi etaj cu sectia unde am fost eu internata, deci poti vorbi daca vrei cu dansul si intre patru ochii. bafta!
Multa sanatate si sa ma tii la urent cu ce ai facut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 15 ani)

buna vreau sa iti multumesc in primul rand pt ca m ai ajutat si m ai indrumat chiar m ai invatat si in final am ajuns la prf zainea. azi 3 martie am fost la consult la dansul ...si am fost foarte multumita de dumnealui ...de profesionalismul dumnealui adica foarte ferm...dupa un simplu consult mi a pus diagnosticul de rinita hipertrofica ca la tine deviatie de sept ...insa urmeaza sa ma duc vineri la dansul cu REZULTATUL CT..ca eu nu am mai facut fibroscopia ca aveam CT dar de ametita am pplecat de acasa fara el..si nici nu stau in buc dar asta e .mai fac un drum..sper in continuare sa fie cel bun... mi a mai zis ca am mucoasa nazala si cilii sau cam asa ceva distrusi...probabil ca acum vineri urmeaza sa vada ct si sa mi propuna operatia ca medicamnetele nu au nici un efect asupra mea
Si cu ocazia vizitei de azi am vazut o pe acolo si pe dr anca iliescu .doamne ce femeie ,ce medic,a refer ca om asa ..cumsecade ,de inteles ,sufletista ,omenoasa ,se vedea asta dupa cum vb cu pacientii care o asteptau.extrardinar! o sa ma operez si eu ttot la dumneai ...!multumesc
ce voiam sa te mai intreb tu cat ai stat in spital? e chiar asa nasol..cum se zice dupa operatie...as dori asa cateva detalii despre operatie..inainte si dupa operatie..
multumesc inca odata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 15 ani)

buna ...vreau sa ti multumesc ca m ai ajutat si m ai indrumat ! azi am fost la dl prof zainea si in urma Ct a decis ca e nevoie de operatie de deviatie de sept si ceva cu rinita hipertrofica si cornete ingrosate.cert e ca urmeaza sa ma operez la finele lunii.sunt bucuroasa si nerabdatoare ce sa zic abia astept sa scap!!! ma chinui cu secretiile astea oribile de peste un an.dar ce as vrea sa stiu daka nu te plictisesc...cum decurge operatia..de fapt dupa operatie ..cu mesele alea,cu sangerari ca am vazut si am auzit mai multe prin spital pe acolo..nu stiu ce i mit si ce i realitate.vreau sa mi spui adevarul..dupa operatie cum e...cel mai tare ma ingrijoreaza ca am auzit ca vomiti sange,sau ca ti l aspira prin gura nu stiu cum e adevarat ca mi frica..tu ai sangerat asa rau...cum este..te rog din suflet spune mi adevarul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 15 ani)

Buna
In timpul operatiei am dormit, aprox. o ora si 10 min, dupa care m-au dus in salon, m-am trezit si intr-adevar am vomitat sange de 2-3 ori, dar e normal asa ceva pentru ca tot sangele s-a strans in stomac si trebuie eliminat, sa nu te sperii;apoi 2 zile trebuie sa stai in nas cu niste mese si o sa respiri doar pe gura;dupa 2 zile ti se scot acele mese, aici am simtit o durere care e de cateva secunde, pana ti le scoate,dar dupa aia e in regula; dupa parerea mea asta a fost singura durere, restul sunt suportabile.Dupa aia pe mine ma curatau zilnic cu un aspirator si imi puneau mese cu vit. A pentru cateva minute, la o sapt. mie mi-au scos firele, desi am vazut ca altora le scoteau la 2 sapt.eu m-am vindecat mai repede si cand iti scoate firele iti da cu un spray si nu simti mai nimik.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 14 ani)

buna iti multumesc pentru sfaturi si indrumari vreau sa stii ca m am operat luni 17 apr iar mesele mi le au scos abia joi.iar vineri mi au dat drumul acasa ca era pastele si inchideau setia.urmeaza sa merg sa ma curete si sa ma aspire.eu m am operat de deviatie de sept de cornee si mi a facut si o mica reconstructie,adica am avut o masca din tifon care mi au dato jos tot joi. eu zic ca m am recuperat bine adica fizic ma simt bine mananc insa in nas simt cam nasol ma tin naasul ,e plin de scretii cu sange infundat ,am mai suflat eu nasul asa un pic dar nu styu daca i bine ...e nasol fiindca pe mine zilele astea nu m auj mai aspuirat nici curatat.ce voiam sa zic..eu inca mai simt din cand in cand niste secretii in gat ca imi vine sa suflu nasul si nu il suflu. tu cand nu ai mai simtit deloc secretiile alea in gat? dupa cat timp iti simty nasul normal sa l poty sufla normal? cand se vad rezultatele eacte ale operatiei> multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 14 ani)

Buna eu am simtit inca din primele zile dupa operatie efectele, adica puteam sa respir normal.In ceea ce priveste secretiile nu le-am mai simtit aproape deloc dupa operatie, iar nasul nu l-am suflat caci imi era teama, dar dupa 3 sapt. dupa ce mi-au scos firele il puteam sufla dar foarte usor; stiu ca mi s-a recomandat dupa operatie sa imi pun in nas apa de mare sa il pot sufla mai usor;iti recomand sa ai mare grija la frig, la curent si praf mai ales la inceput, am observat ca si acum la 1 an mai am totusi o mica sensibilitate in varful nasului.O mare p***ancidenta este ca si eu m-am operat acum 1 an tot pe 17 aprilie.Cine te-a operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VERONICA40125893 (acum 14 ani)

buna ,deci si tu ai mai simtit ceva secretii,dupa operatie ,un timp. si eu la fel ,nu mai simt chiar asa secretiile alea cum le simteam inainte,dar ceva ceva mai simt.ma simt bine ,elibarata dupa ce suflu nasul.am vb cu dr si a zis ca secretiile alea mai vin pana se ventileaza corect sinusurile.dar la mine este oricum mai complicat ,se va vindeca mai greu ,deoarece pe langa septoplastie ca tine ,am facut si rinocorectie.deci modelarea nasului.asa ca eu cred ca mai am de indurat.pe mine m a operat prof pt ca a zis ca e ff complicat.
iti multumesc pt tot ,dar mai ales pt ca mi ai zis ca prof mai are un birou personal.m a ajutat enorm acest lucru ,adica a schimbat lucrurule in favoarea mea,ca asa am reusit sa intru la dansul personal.multumesc. dar sucuri acidulate tu cand ai baut ? multumesc de o mie de ori

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popa40 (acum 14 ani)

buna eu de obicei nu beau sucuri acidulate, caci imi fac rau, beau doar apa plata si sucuri cat se poate de naturale;daca vrei sa mai vorbim in particular trimite-mi un email pe adresa [email protected]. sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2