Canale lacrimale infundate raspuns medic

Sinuzita Dacriocistita Interventie chirurgicala ORL
Intrebare postata de danyelutza cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Am canalele lacrimale infundate si medicul oftalmolog m-a trimis la ORL, acolo mi-a facut o endoscopie nazala si mi-a spus ca am cornete (???) si ca trebuie sa ma opereze. Vreau sa stiu daca exista si alta metoda in afara operatiei,iar daca nu exista in ce consta operatia?
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

google (acum 13 ani)

Dacriocistita

Inflamatie, acuta sau cronica, a sacului lacrimal, situat intre unghiul intern al ochiului si nas. Sacul lacrimal este situat intre unghiul intern al ochiului si nas. Se disting doua tipuri de dacriocistita:
- dacriocistita acuta, insotita de o tumefactie sau umflatura, de culoare rosie, calda la pipait si susceptibila de a se transforma intr-un abces de culoare deschisa;
- diacriocistita cronica, care determina si aparitia chisturilor care contin mucus, numit mucocel.
Mucocelul este o tumora benigna formata prin acumularea de mucus. In oftalmologie, mucocelul este constituit de sacul lacrimal, cand canalele lacrimale nu permit trecerea lichidului lacrimal (lacrimile), insotita de o obstructie/infundare a canalului nazal. Diocriocistita se datoreaza obstructiei canalului lacrimal, mai precis a canalului lacrimo-nazal. Canalul lacrimo-nazal face legatura intre sacul lacrimal si nas.

Simptome - Simptomele acestei afectiuni sunt lacrimarea si durere insotita uneori de febra.

Tratament - Tratamentul consta intr-o dacriocistitorinostomie, adica de o desfundare a canalului lacrimo-nazal. Aceasta se face de catre medicul oftalmolog. Aceasta interventie chirugicala, care poate fi realizata si de catre un chirurg plastician, restabileste legatura intre sacul lacrimal si deschizatura foselor nazale atunci cand canalul este infundat. In unele cazuri, aceasta operatie (care dureaza in jur de 30 de minute) se face sub anestezie locala cu ajutorul laserului. In caz de dacriocistita acuta este necesara incizia abcesului, urmat imediat de un drenaj chirurgical, acoperind toata portiunea cu antibiotice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21586333876 (acum 4 ani)

Buna ziua! unde anume se poate face aceasta interventie chirurgicala..?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Interventia chirurgicala se indica in cazul in care sondajul canalului lacrimal nu realizeaza dezobstructia.
Interventia chirurgicala se poate realiza prin abord extern sau prin abord endonazal ( endoscopic de catre medicul ORL-ist) si are ca scop deschiderea larga a sacului lacrimal la nivelul fosei nazale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sinuzita.

danyelutza (acum 13 ani)

Va multumesc muult!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

am un baietel de 1 a si 6 luni , am fost cu el la medicul oftalmolog si mi-a spus ca are canalul lacrimal infundat si suspect de tensiune oculara dansa ne-a programat pentru operatie va rog spuneti-mi cat de necesara este aceasta operatie sau daca se poate remedia si printr-un tratament va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic de garda MMedic de garda este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Obstructia canalului lacrimal este o afectiune relativ frecventa la copilul mic, interventia pentru dezobstructia canalului se realizeaza de catre medicul oftalmolog. Se poate incerca masarea zonei de la unghiul intern al ochiului afectat, dar in general rezultatele nu sunt cele asteptate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea O (acum 10 ani)

andreea spune-mi te rog cum a decurs operatia ? i-a facut cu o sonda? sau i-a pus tub de silicion , multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura89 (acum 13 ani)

pot avea si adulti canalul lacrimar infundat?am si eu o problema la fel la ori ce medic am fost mi sa spus k am canalul lacrimal infundat.si e nevoie de operatie. imi recomandati un specialist?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulian 32 (acum 13 ani)

Am avut si eu aceeasi problema si dupa mai multe tratamente fara reusita am facut un tratament naturist cu best serrapeptase de 3 ori pe zi si acum sunt bine. Nu e o simtoma tocmai des intalnita, dar este destul de urata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulian 32 (acum 12 ani)

In Germania asta e cel mai folosit medicament.
Se gaseste si la noi:
www.naturanoastra.shopmania.biz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 12 ani)

am o fetita de 9 luni si are canalu lacrimal infundat. trebuie sa merg cu ea la dezobstructie dar mi.e foarte frica. este grea interventia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

albu daniela (acum 11 ani)

si eu am fost cu baietelul meu de 9 luni la bucuresti pt desfundarea canalului lacrimal.nu este dureros,ii face anestezie cu o masca pe fata si dureaza cam 5 min.dar problema e ca poate recidiva.eu i-am facut acum 3 sapt,a fost ok pana azi.cred k trebuie sa ajung iar cu el la bucuresti.dar asta e...tot raul spre bine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 11 ani)

Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat daca se poate pana reusesc sa ajung la medic din nou. Am canalul lacrimal infundat, initial am fost la farmacie si mi-a dat netildex fara o schema de administrare mi-a zis sa imi pun 5 picaturi pe zi. Nestiind despre ce este vorba, cand am vazut ca s-a ameliorat am oprit tratamentul. Vazand ca lacrimarea a revenit, am fost la medic. mi-a prescris tobradex 5 zile cate 5 picaturi, 7 zile cate 3 si inca 7 cate 1. Tocmai s-a incheiat a doua zi a cate 3 picaturi, ochiul nu mai curge dar am zis sa termin tratamentul prescris de medic. Problema este ca a inceput sa ma usture ochiul atunci cand imi pun picatura.ar trebui sa opresc tratamentul? Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xanthippa (acum 10 ani)

Danyelutza, toata lumea are cornete, ele fac parte din anatomia nazala a noastra. Problema e ca ai/aveai, probabil, cornetele inflamate. Ideea e ca, daca e musai operatia de cornete, fa-o foar prin RADIOFRECVENTA! Altfel se atrofiaza mucoasa, in timp. Daca te-ai operat deja, hidrateaza mucoasa nazala cu: Bepanthen pt. bebelusi si Propolis, unguent si aerosoli, de la Apimedica. Si ulei de catina.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11618661996 (acum 3 ani)

Bună-ziua an urma unui consult medical medicul mi-a spus ca am canalele lacrimale anfundate. Va rog sa ami spuneți dacă este dureros și cat mă costă această intervenție și unde as putea să o fac .menționez ca sunt din pitesti si nu am găsit o clinica pt intervenție .Va mulțumesc aștept răspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: