Buna ziua.Am o stare de rau , in urma cu cateva luni am am avut niste atacuri de panica. ?

Sindrom anxietate generalizata
Intrebare postata de MembruMobileApp1484051766 cu 7 ani in urma

Pentru inceput am facut niste analize ( ecocardiografie , ekg , ecografie abdominala , coprocultura , urina si sange ) care mi-au iesit bine ; la ecocardiografie mi-a iesit insuf. mitrala minima .In fine , am ajuns la psihiatru care m-a diagnosticat cu tulburari de panica ,mi-a dat medicatia ( tritico , o treime inainte de culcare si cipralex , o jumate dimineata ) .Atacurile s-au rarit dar tot mai ma starile astea cateodata : senzatie de greata ,o stare de lesin care vine din stomac si urca pana gat cu o senzatie de sufocare ,batai puternice ale inimi si rapide .Si la aceasta din urma vreau sa mai adaug ceva :cand stau intins -cateodata-simt niste batai rapide ale inimii dar cand pun mana pe piept par normale .Un tremor simt in corp si o stare de agitatie cu o usoara ameteala . Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Raul (acum 6 ani)

Salut,
Cum ai rezolvat aceasta problema, asta daca ai rezolvat-o?
Eu am deja aproape doi ani de cand ma confrunt cu problemele astea. Un an de zile incepand cu luna februarie 2016 si pana in februarie 2017 am avut stari de greata, oribile si o pofta de mancare excesiva; as fi mancat si bolovani; plus o stare generala de rau, oboseala, vedere slabita, agitatie, insomnii.
Am ajuns sa cheltui vreo 2000 Euro pe doctori si analize. Totul era in limite normale. Am ajuns sa fac 3 RMN-uri plus o gramada de analize hormonale (incluzandu-le pe cele de tiroida) care toate au iesit bine.
Din februarie, acest an pe langa pofta de mancare si senzatia de greata m-am mai procopsit si cu stari de lipsa de aer profunde si batai ele inimii foarte puternice. Am consultat medicul cardiolog, dar inima este in regula. Am ajuns si la psihiatrie, insa nu am rezolvat mare lucru. Intr-adevar starile de greata au disparut in totalitate la fel si senzatia puternica de pofta de mancare, insa lipsa de aer si bataile puternice la inima nu. Imi e groaznic cand merg pe strada, trebuie sa oftez si sa respir pe gura ca sa trag mai mult aer in plamani. Cand urc scarile, este un chin cand ajung la etajul doi parca imi sare inima din piept. Nu mai stiu ce sa mai fac, innebunesc.
Pe langa asta am avut o problema de peste 7 luni anul acesta, cand abia puteam vorbi. Trebuia sa inspir puternic ca nu aveam aer si nu prea puteam vorbi. De fapt vorbeam sacadat. Cu vorbitul s-a mai remediat putin, parca sunt mai ok acum, insa casc in p***ae. Casc exagerat de mult, chiar daca nu ma simt obosit. Iar cand citesc trebuie sa ma opresc si sa casc si uneori sa respir.
Nu mai stiu unde sa merg, nu ma mai regasesc deloc; mai ales ca eu eram o persoana sociabila inainte...
Si apropo, nu am avut incredere in cardilog si tocmai pentru aia am inceput sa merg la alergat, cel putin 10 km in fiecare seara si ma simteam mai bine ca inainte. Si nu imi pot explica cum, daca ar fi fost o problema de la inima sau plamani as fi obosit dar eu din contra m-am simtit mai bine,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Albert (acum un an)

Ai gasit cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum un an)

Ia și schimbați alimentația!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: