Nas infundat aproape complet, lipsa miros, mucus in gat.. raspuns medic

Sinuzita Interventie chirurgicala ORL Simptome ale sinusurilor
Intrebare postata de CiupercaCosmin cu 10 ani in urma

Buna ziua.
Am 38 de ani.
De 2..3 ani am inceput sa am nasul tot mai infundat respectiv pe perioade tot
mai lungi. In acele perioade imi curge si nasul iar mucusul ma deranjeaza si in
gat. Seamana cu o raceala perpetua dar am inteles ca s-ar putea sa fie de fapt
rinita alergica.
In momentul de fata abia mai pot respira pe nas, nara dreapta e infundata
practic complet, nara stanga o mai desfund provizoriu.
Am observat ca se desfunda nasul nitel (pe moment) daca fac multa miscare dar
bineinteles nu pot s-o fac tot timpul.
Cu cat fac mai putina miscare cu atat se infunda mai tare. In consecinta
noaptea cand dorm mi se infunda practic complet. Ca sa pot rezista apelez la
spray nazal desi stiu ca e nu e recomandat pe termen lung, dar n-am de ales...
In ultimul timp bineinteles mirosul a disparut aproape complet, gustul partial.
Gura parca o simt "arsa"...

In toamna lui 2012, cand era pe la 60..70% (fata de cum e acum) am fost la un
medic ORL.

Diagnostic: Rinita alergica, hipertrofie cornete inferioare, sinuzita maxilara.
Tratament: Klacid 500 mg una la 24 de ore, Biotic 2 pe zi, Claritine 1 seara,
Biorinil spray nazal 3 pe zi.
Sper ca am scris corect ce era pe reteta, nu prea ii inteleg scrisul de mana...
In 2 randuri mi-a bagat ceva ca niste tampoane in nas (scuze ca nu cunosc
termenii de specialitate) si ma invata cum sa respir ca sa maresc, cred, cavitatea
nazala.

Cateva saptamani m-am simtit ceva mai bine pe urma a reinceput.

In ultima luna am incercat paracetamol, parasinus, Claritine, multe inhalatii,
etc, degeaba. Singurul care rezolva cat de cat e sprayul nazal, desi incerc sa
nu-l iau decat cand e absolut necesar.
La nara infundata complet pe dreapta poate e acel mucus de care am pomenit -
uscat pe interior. Am incercat sa ma spal cu apa calda sarata, niciun efect.
Sau poate e deviatie de sept...

Dupa Pasti m-as mai duce la alt medic ORL, dar totusi ma gandesc sa nu primesc
iar un tratament temporar. 200 RON cat m-a costat consultatia si medicamentele
nu par mult dar totusi pentru cineva cu probleme in a face rost de bani e
ceva...
Ca veni vorba, greutatea in face rost de bani vine si de la faptul ca mai am
unele probleme medicale, dintre care una majora e parkinsonul (aparut tot in
ultimii ani). Ma tratez deocamdata cu madopar si azilect desi n-au efect 100%.

Sa mai mentionez ca tatal meu are tratament permanent pentru "urticarie
vasculitica" (a fost internat de cateva ori la urgenta pentru asta). Poate e si
ceva pe fond genetic..

Cred ca astea sunt cam toate detaliile, desi s-ar putea sa fi omis cateva din
cauza oboselii cronice (de la probleme si nesomnul generat de probleme)...

Sper sa ma poata ajuta cineva.
Multumesc anticipat.

O zi buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Mirna (acum 10 ani)

Va recomand Respiration Blend de la Secom, un produs american pt toate afectiunile respiratorii cu ajutorul caruia se elimina foarte multa infectie din sinusuri si de pe caile respiratorii. Spun foarte multa pt ca ac***a doar senzatia de sinusuri infundate, am eliminat 2 pahare cu infectie. Nici nu e scump, la plafar - in jur de 40 lei 100 de capsule. Puteti sa il asociati cu ceaiul de trei-frati-patati care este antialergic si depurativ.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CiupercaCosmin (acum 10 ani)

Hristos a inviat!

Multumesc pentru sugestie, o sa-l incerc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
trebuie sa consultati un medic alergolog pt testare alergica si in functie de rezultat veti primi tratamentul adecvat. Daca este hipertrofie de cornete (in functie de cat este de severa) s-ar putea sa trebuiasca interventie cu laser la ORL. Sfatul meu: faceti testele alergica sa vedeti la ce sunteti alergic si urmati tratamentul prescris. Sinuzita, pierderea mirosului si a gustului sunt complicatiile rinitei alergice netratate. Spray-ul de desfundat nasul va face mai rau la inflamatia din nas, trebuie un spray antiinflamator. Multa sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sinuzita.

Liliana (acum 10 ani)

Efecte RESPIRATION BLEND:
- protector pulmonar: amelioreaza tusea, reduce secretiile mucoaselor si transpiratiile nocturne
- antiinflamator
- ajuta la eliminarea lichidelor in exces din cavitatea toracica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ramona (acum 10 ani)

Buna ziua, nu ma pot abine sa va raspund, deoarece recunosc exact simptomele pe care le-am avut pana acum 2 saptamani, cand am fost operata de rinita cronica, cu hipertrofia cornetelor nazale inferioare.Si diagnosticul meu a fost acelasi cu al dumneavoastra. Operatia s-a impus, deoarece eu nu mai puteam respira deloc pe nas, noptile ma trezeam sufocandu-ma, ca sa nu mai zic, ca de miros si gust, nici vorba.Operatia nu e foarte complicata, se poate face sub anestezie locala sau generala(eu am preferat-o pe cea din urma), si dureaza cam o jumatate de ora. Acum respir bine pe nas, insa neajunsul este ca nu mi-au revenit mirosul si gustul.Sper sa se remedieze treaba asta, care ma deranjeaza ingrozitor, parca mananc cu creierul, nu cu gura, incercand sa-mi "fabric" gustul pe care-l stiam, dar oricum e aiurea.Chiar acum, ma pregatesc sa ma duc la control, la doctorul ORL care m-a operat. Daca vreti mai multe detalii, va rog sa-mi scrieti pe adresa [email protected] aveti o zi buna, si respiratie usoara!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELA 35 ani (acum 10 ani)

buna ziua am si eu o problema cu nasul de vreo 3saptamani si fara bixtonim nu pot sa stau ce e de facut?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
un consult alergologic cu teste cutanate si ORL. Sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELA (acum 10 ani)

o sa ancerc sa fac si testul alergologic va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELA (acum 10 ani)

o sa ancerc sa fac si testul alergologic va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

NELA (acum 10 ani)

an urma cu 15 ani am avut o trauma la nas diagnostic fractura de piramida nazala poate fi asta cauza nasului anfundat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ramona Muresan MDr. Ramona Muresan este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua,
da, ar putea fi si fractura de piramida cauza, daca nu s-a reparat corect. Consultati un medic ORL ca sa vada daca este obstructie nazala datorata fracturii. Sanatate!

http://www.alergologultau.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Xanthippa (acum 10 ani)

NU mai folositi picaturi vasoconstrictoare, pt. ca nenorocesc mucoasa nazala! NU e bine sa operati cornetele, ele sunt vitale pt. respiratie, oxigenare, simtul mirosului, intregul organism! Daca, totusi, e musai, doar prin RADIOFRECVENTA, ca sa va protejati mucoasa si tesutul cornetelor. Nu acceptati taierea din ele si nici laserul! Dupa un timp se ajunge la uscarea mucoasei, care e cumplita. Incercati aerosoli cu Propolis, ceai de trei-frati-patati si urmatorul amestec: apa fiarta cu sare grunjoasa, fara iod, si cu putin bicarbonat, eventual; trageti pe cate o nara, prin inspir profund sau cu o seringa, si evacuati pe gura.

Pt. cei care ati facut deja operatia, in caz ca se reinlameaza cornetele sa nu cumva sa le reoperati, ca sigur dati in atrofie, si ratacirea din urma va fi mai mare decat a dintai! Pt. hidratarea mucoasei: BEPANTHEN (pt. eritem fesier) si PROPOLIS, unguent si aerosoli, de la Apimedica - Apifarm. Sau ulei de CATINA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrey (acum 10 ani)

xanthippa eu am facut aceasta operatie de radiofrecventa la cornete.Din cate am vazut nu este indicat dar daca aceasta operatie nu este benefica dece toti orlistii o fac...chiar nu inteleg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela (acum 10 ani)

salve...eu am vreo 3 ani de cand trec prin aceeasi situatie...medici peste medici ...analize la sange...prick test..si in cele din urma..rezultatul..rinita alergica cronica..desi practic....nu stiu la ce sunt alergica...la teste nu a iesit nimic...acum 2 ani am facut in terventia la nas de largire a conurilor nazale...dar dupa cca 3 luni situatia era aceeasi ca inainte de operatie...la mine singura ameliorare mi-o da cortizonul...(recomandat de medicul meu...care probabil nu cunoastea alte medicamente)..doar ca....efecte secundare sunt cu carul....biorinilul a dar rezultate destul de bune...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciubancanradu (acum 10 ani)

Buna ziua,

Si eu am parte de aceleași simptome ca și ale lui Cosmin (senzație de nas înfundat, lipsa miros, lipsa parțiala gust, sesiune de strănuturi în special dimineața) cam de 1 an și jumătate. Am fost la o clinica unde mi s-a făcut un consult: mai întâi am fost la ORL de unde am fost trimis pentru analize de sânge și mai apoi un test pentru depistarea unei posibile alergii...NIMIC. Am revenit la ORL și mi s-a pus diagnosticul de hipertrofie a cornetelor nazale. Mi s-a spun ca pot sa fap***anjecție pentru relaxarea cornetelor (nu știu dacă ma exprim corect) care are ca efect 6-8 luni si ca dacă simptomele vor apărea din nou este necesara o operație laser. Bineînțeles ca efectul a venit imediat însa a durat 2-3 luni nu 6-8. Întrebarea mea este: nu exista nici o posibilitate de vindecare completa a acestei afecțiuni fără intervenție chirurgicala, fiindcă eu chiar nu vreau sa fac o astfel de operație? Nu exista un tratament naturist care sa și dea roade pentru asa ceva?

PS. Pentru CiupercaCosmin, vreau sa știu dacă Respiration Blend recomandat de Mirna a funcționat.

Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovy ovii (acum 10 ani)

si unde gasesc acest produs numit Respiration Blend???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 9 ani)

Pt Nela,

Eu am avut aceeasi problema, nas tot timpul infundat, anosmie ( lipsa totala a mirosului ) si , normal lipsa gust (decat gusturile de baza le mai simteam). Am facut toate testele alergologice si nu a iesit nimic, am facut 12 sedinte de acupunctura si situatia s-a amelirot putin (rare momente cand aveam cat de cat miros si gust) la consultatia de la cabinetul de acupunctura medicul, specilaizat in medicina traditionala chineza, mi-a zis ca in afara sinuzitei cronice de care sufeream o alta cauza a lipsei mirosului este si intoxicatia ficatului. Dupa acupunctura am facut un tomograf computerizat care a aratat starea sinuzitei mele maxilare, a urmat operatia de sinuzita si deviatie de sept (minora) la spitalul ORL DR. Hociota din Bucuresti, spital foarte bun cu cei mai buni specialisti ORL, si am rezolvat problema...dar temporar! Dupa aprox 3 sapt la prima raceala minora a reaparut lipsa partiala a mirosului. Analizand perioada scursa de la operatie,fiind in concediu la mare, mi-am dat seama ca am abuzat de alccol si deci am renuntat o perioda la consumul de alcool si am apelat la un medic homeopat. Au trecut de atunci 5 ani si nu am mai avut nici o problema, nici cu sinuzita, nici cu anosmia, nici cu ficatul. E greu de crezut cand ti se spune,ce legatura sa fie intre ficat si lispa mirosului?..se pare ca sunt mai multe cauze...Sper sa va fie de ajutor patania mea!
PS
Nu apelati la tot felul de medici si de curanti in medicina alternativa neauziti sau la spitale locale. Consultati cu atentie forumurile si siteurile si veti gasi ceea ce va trebuie. Trebuie sa mai precizez ca sunt din Bucuresti

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mnc (acum un an)

Buna Razvan, te rog mult daca iti mai aduci aminte numele medicului homeopat … as avea mare nevoie, tot pentru lipsa mirosului. Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nysaeus (acum 9 ani)

salut Cosmin! Spune-mi te rog daca ai reusit sa-i dai de cap? Ma confrunt cu ceva similar si sint in pragul depresiei!
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 8 ani)

Am cam.aceeasi problema nas pe nas înfundat mereu de cativa ani,un gust amar mereu nu stiu ce sa ma.mai fac Ma puteti ajuta? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 2