Primul Contact Sexual raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Baaa Sunt Euu cu 12 ani in urma

Buna ziua . Sunt virgina insa simt ca sunt pregatita fizic si emotional sa imi incep viata sexuala .Vreau sa fac asta fara prezervativ . Ma gandeam sa iau anticonceptionale inaintea inceperii actului sexual . Nu vreau sa raman gravida , de aceea vreau sa va adresez o intrebare . Cu cat timp inaintea inceperii actului sexual trebuie sa iau patila ? Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

NU (acum 12 ani)

Poate ca esti pregatita ''''fizic si emotional'''', dar minte nu ai deloc. Cum sa-ti incepi viata sexuala la 14 ani? Mai mult ca sigur ai ''''o relatie stabila'''' care tine de 2 saptamani si va mai dura o luna si-apoi alta relatie la fel de stabila s.a.m.d. La 20ani vei fi avut suficiente relatii stabile cat sa fii experta, la 25 ani, vei arata ca la 35, iar la 35 ca la 50. Vei fi consumata. Poate vei avea cativa plozi plangaciosi ori poate ii vei abandona prin orfelinate. Este posibil sa faci unul sau mai multe avorturi si-apoi sa nu mai poti face copii. O intrebare: Mama ta stie? De ce nu-i ceri ei sfatul? Nu ea trebuie sa fie cea mai buna prietena? Daca ai 14 ani, inseamna ca esti in clasa a 7a sau a 8 a. Acestea sunt preocuparile varstei tale? Lasa-te pacalita, poate crezi ca cel cu care esti nu te va arata cu degetul? Te inseli, esti naiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In NICI un caz fara prezervativ!!! Faptul ca vrei sa o faci neprotejat arata ca nu esti suficient de bine informata. Mai gandeste-te. Nu e nici o graba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oprand14 (acum 12 ani)

Buna. in primul rand te felicit ca ai postat undeva intrebarea. Intr adevar, sa vorbesti cu mama, ar reprezenta solutia ideala, dar , in realitate suntem putine dintre noi, care vorbim deschis cu mamele noastre; deci, e o solutie macar sa incerci sa afli si alte pareri...si asta, ti o spun din proprie experienta.
A ti incepe viata sexuala la o varsta atat de frageda, e echivalent cu a primi un cadou in luna martie, cadou ce iti era destinat de Craciun. Ce vreau sa spun prin asta? ca vei descoperi ceva, mult prea devreme, nu vei stii sa interpretezi si nici sa te bucuri, iar pana la vremea cand o vei face, cel putin 5 ani de aici incolo, nu va mai avea acelasi farmec, va fi `un fel` deja expirat de a te darui unei persoane..

a face dragoste cu cineva, inseamna a darui o parte din tine, si a te bucura de intensitatea sentimentului pe o perioada lunga de timp. Evident, traim intr o lume in care conceptele vechi sunt uitate sau transforamte in modernisme, dar.. indiferent, de toate acestea... trebuie sa invatam, sa pastram o parte din noi, curata, inocenta.

a fi deja femeie la 14 ani, nu e o realizare. Iti vei deforma sufletul de copil pe care il ai. Bucura te de varsta frumoasa ce o ai, dar nu trece atat de rapid granita catre maturizare.
Asteapta, ca acest moment sa fie unul frumos, cand vei fi mai matura.
Poate parea ciudat, intr o lume a anului 2011, dar sa stii , ca inca sunt baieti, care cauta si admira puritatea unei fete.. si asta nu la 14 anisori, ci dincolo de 18... Ofera ti sansa unica de a fi inca COPIL!! e perioada cea mai frumoasa in care te dezvolti, pentru a te maturiza, si a avea oportunitatea sa traiesti cu adevarat un moment atat de important:
cu drag,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Baaa Sunt Euu (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspunusurile pe care mi le`ati oferit insa tin sa precizez ca nu am 14 ani [nu este contul meu acesta insa profitand ca verisoara mea are aici cont, am profitat de ocazie ca sa postez aceasta intrebare] , am 17[ii implinesc pe 22 august] . Sunt cu acest batiat de un an si ceva luni ... stiu ca nu este chiar alegerea perfecta sa renunt la prezervativ insa primul act sexual nu il doresc cu prezervativ ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oprand14 (acum 12 ani)

daca tu consideri, ca el merita acest cadou din partea ta, nimeni nu te poate opri sa il oferi.
iti recomand, pentru anticonceptionale sa mergi la un medic ginecolog, pt a lua pastilele care se potrivesc organismului tau =asta in speranta ca gasesti un medic care sa discute pe larg, si eventual ceva analize, inainte de a ti le recomanda- .
actul sexual reprezinta o vointa a celor doua parti si o responsabilitate in aceeasi masura. Totusi, in practica, noi, fetele suntem cele care trebuie sa ne luam masuri de precautie, pe toate planurile. Atentie si la partener!!!!!! de preferat, faceti va amandi analizele inainte, chiar daca sunteti virgini, exista risc de infectare cu anumiti virusi ...ai putea avea mari neplaceri, ulterior.
la multi ani, pt 22!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura (acum 12 ani)

Cum au zis si fetele,este prea devreme sa-ti incepi viata sexuala,eu zic sa mai astepti cativa ani,sa te bucuri de copilarie si in primul rand sa te ocupi de scoala..in legatura cu anticonceptionalele pe care vrei sa le iei,nu sunt recomandate pt varsta ta,au efecte secundare care te-ar putea afecta,mai ales ca esti in plina dezvoltare..se i-au numai prescrise de medic si luate dupa o anumita regula...nu numai cand dorim sa intretinem contacte sexuale...daca arde si numai doresti sa astepti,cel mai recomandat este prezervativul..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihosexolog clinician MPsihosexolog clinician este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ia 40 de prezervative, fa sex si apoi mai intreaba, daca este cazul. Ok? Sanatate!

WWW.SEX-MAN.RO

CENTRU DE DIAGNOSTIC SI TERAPIE SEXUALA (CDTS) ONLINE SI/SAU LA CABINET
Str. Eftimie Murgu nr. 2 Cluj-Napoca, tel. 0742885979, [email protected]
CENTRU (CDTS) detine cele mai bune evaluari computerizate si interviuri clinice pentru interventia si tratarea tulburarilor sexuale masculine.
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

Kasho (acum 12 ani)

Ca sa faci sex fara prezervativ cu un partener chiar si stabil ar fi foarte bine ca el sa aiba analizele dermato-venerice la zi!( indicat este ca ambii parteneri care doresc sex fara prezervativ sa aiba analizele la zi).
Prezervativul este SINGURA metoda contraceptiva care te fereste ATAT de o sarcina nedorita CAT si de o boala cu transmitere sexuala. Te sfatuiesc sa cauti pe internet informatii despre bolile cu transmitere sexuala si vei vedea ca femeile sunt mult mai grav afectate de acestea decat barbatii. Unele din ele duc la sterilitate, cancer de col uterin ( virusul HPV), o viata dependenta de medicatie ( HIV) si asa mai departe daca vei cauta vei afla foarte multe informatii care sunt sigura ca te vor determina sa nu faci sex fara prezervativ.

Apoi daca chiar doresti sa folosesti anticonceptionalele ca si metoda contraceptiva trebuie sa urmezi urmatorii pasi:
1. mergi la ENDOCRINOLOG , este singurul care ar trebui sa prescrie anticonceptionale deoarece sunt necesare cateva analize hormonale si nu numai ( pe care medicul ginecolog nu le recomanda din pacate), in urma analizelor endocrinologul iti va prescrie anticonceptionalul cu doza de hormoni necesara organismului tau . Anticonceptionalele luate la recomandarea "unei prietene" sau la simpla prescirere fara analize prealabile de catre medicul ginecolog iti poate provoca o multime de probleme grave de sanatate inclusiv noduli la sani si asa mai departe
2. partenerul obligatoriu sa aiba analizele dermato-venerice la zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan185 (acum 12 ani)

atitea complicatii pentru nimic fac sex fetite de la zece ani si nimeni nu le trimite la tot felul de controale.
Problema este daca va iubiti cu adevarat si cit de sigura esti tu de el //ma rog ,,si medical adica clinic sanatos. ALEGE ZIUA CU SISTEMUL CALENDARULUI SI FAO DAR FARA FRICA. Prezervativul poate sa fie incomod pentru tine la inceput ,e chestie cu lubrefierea ai 17 ani si inca esti asa de NAIVA MA INDOIESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 12 ani)

Stefan, ai un copil. Ti-ar placea sa vina acasa cu un copil in brate sau o boala venerica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stefan185 (acum 12 ani)

andra sunt de acord cu tine nu mi-ar placea asa ceva dar eu am spus clar ca poate face asa ceva //daca e sigură pe el asta insemnănd cunoastere totala si am spus SI MEDICAL. În fond actul in sine nu e de speriat pentru ca atunci pot aparea probleme. Nu sunt de acord nici s-o faca doar de dragul de a face-o.
Eu consider ca asa ceva VIRGINITATEA ar fi cel mai frumos cadou cel mai de pret, să-l ofere viitorului ei soț. Este pacat sa piarda asa ceva doar de dragul unei simple prieteni sau de pofta modei ca asa e la moda acum. Apoi mi-m dat cu parerea asupra modalitati de o face nu si ACORDUL.
apoi i-am zis DACA VA IUBITI CU ADEVARAT dupa mine presupunind CASATORIE.
Sunt placut impresionat ca se ofera atăta atentie celor din jurul nostru mersi andra PA:

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valea (acum 12 ani)

eu cred ca mai bine ar fi cu prezervativ sa fii mai zigura

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karisma (acum 11 ani)

domnita nu te cunosc da iti spun ca la o sora mai mica nuti strica viata de pe acum...nu teas sfatui sati incepi viata sexuala atit de devreme...crezi ca vei fi doar cu el? eu te asigur ca nu peste un an doi el o sa te arate cu degetul si o sa rida de tine spunindule eltor baieti ca tea avut si in genere ca a fost primul la tine...tu inca nu stii cei iubirea adevarata,cui sa te daruesti , care te merita...aceste e un moment unik in viata de care til amintesti mereu...trebuie sal faci sa fie cel mai placut cu persoana care va fi cu tine pina la sfirsit......chiar daca o sa o faci si o sa te certi cu el dupa asta vei spune ca gata nu o voi mai face cu nimeni,,,,dar nu poti vei vedea ...intredevar e ceva placut insa tu nu vei simti placere la vrsta ta ...ai grija ce faci si cum faci ,,,chiar si daca nui poti vorbi mamikai tale atunci intreapa o matuso , o nana...o persoama mai mare care are experiente si care poate sa te ajute ...asta e bine ca te intereseaza insa teas sfatui in nici un caz fara prezerativ...sa nu risti...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 9 ani)

Toate comentariile asigura ca baietii de vor lasa dupa aceea si te vor arata cu degetul. NU TOTI BAIETI SUNT LA FEL. Am 17 ani si de aproape 2 ani am o relatie cu un vaiat care e disponibil sa astepte atat cat vrrau eu. Baieti dinastia mai exista sa stiti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dani (acum 9 ani)

Exista exista ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: