Nu reusesc sa imi dau seama ce este intre noi

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Miha.... cu 9 ani in urma

Buna seara.
Am 22 de ani sunt impreuna cu iubitul meu (25ani) de aproape 6 ani....
La inceput cand eram inca "mici"relatia dintre noi a fost si cu suite si cu coborasuri.
Acum locuim de 4 ani impreuna (intr-o tara straina)
Avem destule probleme...lucram amandoi (lucram impreuna).
Relatia dintre noi a devenit insuportabila...
Nu vorbim unul cu altul...nu avem aceeleasi placeri (ma refer la diatractie obiceiuri).
Nu reusim sa ajungem la un comun acord.
Sa nu vorbesc despre viata sexuala
Daca inainte era frumoasa si se intampla o data pe zi.
Acum sunt 3 luni de cand el nu doarme cu mine in pat
Si contact sexual avem o data pe luna.
Nu vreau sa il judec pentru ca nici eu nu simt nevoia
Si atunci cand vine (o data pe luna) eu o fac doar pentru el.
Tin sa mentionez ca el s-a schimbat foarte mult ...nu mai e baiatul ala simpatic de care m-am indragostit...s-a ingrasat se neglijeaza , bea foarte mult.
Toata lunea imi sp ce am vazut eu la el ca nu este pentru mine.
Pe mie nu m-ar interesa ce zice lumea daca relatia ar fi ok.
Eu am tot incercat sa schimb ceva ma refer la cine romantice, imbracaminte...dar din partea lui nimic.
Am ajuns sa ii ap ca as vrea sa ne despartim amical
Nu este de acord pt ca sp ca el fara mine nu poate trai pt ca ma iubeste (dar doarme pe canapea de 3 luni)
Si eu i-am sp ca nu pot sta cu un barbat in casa...care nu este prezent , si sa trebuiasca sa ii dau si cont la ceea ce fac.
Nu l-am inselat niciodata este singurul baiat di viata mea
Dar nu asta este viata care as vrtea sa o am ...ma visez cu un om care ma iubeste ...care isi doreste sa stea cu mine...visez sa am si eu copii...
Si nu imi pot indeplini acest vis pt ca nu am libertate pt a cauta acel om , fiind deja sunt cu unul "care nu este"...
Va rog sa ma ajuta-ti...
Nu as vrea sa il fac sa sufare...pt ca daca ne despartim as suferi si eu ff mult,tinem mult unul la altul (dar am impresia ca suntem frati sau verisori)
Deci nu reusec sa vad viata fara el dar nici cu el.
Tin sa mentionez caci cu toate astea eu in fiecare seara i spun sa vina in pat sa doarma...si el imi raspunde cu aceeasi scuza "este prea cald i aceea camera"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Roxana (acum 9 ani)

Miha, eu cred ca ceea ce ati avut de trait, s-a trait si s-a consumat, iar acum doar prelungiti (inutil) o poveste care oricum nu mai ofera niciunuia dintre voi ceea ce are nevoie. Esti inca mult prea tanara ca sa te complaci intr-o asemenea situatie, mai ai inca multe de trait, multe nevoi care la o varsta asa frumoasa ca a ta sunt perfect normale. Ai nevoie de un barbat care sa fie 100% implicat, si ar fi pacat sa iti irosesti tineretea langa cineva care nu iti mai ofera ce vrei si care nu te mai face demult sa te simti femeie. Daca si el e constient de toate aceste lucruri si nu face nimic, atunci, am impresia ca mai tare va chinuiti decat altceva. Ai nevoie de un punct si de la capat. Inteleg ca tii la el si ca ai suferi, si el la fel, dar nu suferiti mai mult asa? (Mai ales tu). In proportie de 50% sa stii ca influenteaza si faptul ca lucrati impreuna, asta nu poate sa nu va afecteze relatia, 24/24 sunteti impreuna, evident ca nu mai exista nici scanteie, nici nimic altceva. Nu stiu exact ce e intre voi,dar prea mult rost nu cred ca mai are. Stiu ca v-ar fi foarte greu sa incheiati, te-as sfatui sa incercati o pauza, sau sa va cautati job-uri diferite, dar in general chestiile astea nu functioneaza, pauza devine definitiva in majoritatea cazurilor... Nu e simplu deloc sa inchei ceva ce ati construit in atata timp, dar gandeste-te la tineretea ta, la tine ca femeie, la tot ce ai de pierdut si tot ce iti mai ofera aceasta relatie; pune totul in balanta. Te compenseaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna, Miha! Cred ca iti este foarte greu in aceasta situatie. Inteleg ca distantarea, deteriorarea comunicarii si rutina - se intamapla deja de ceva timp. Poate se confrunta cu probleme de apatie, depresie, mai ales ca prefera sa consume alcool, s-a interiorizat, nu mai da importanta aspectului fizic, raporturile sexuale s-au rarit foarte mult, nu doreste sa va despartiti- insa nici nu poate sa faca efortul de a raspunde la initiativele propuse de tine.
V-ati gandit sa apelati la consiliere de cuplu pentru a va apropia din nou?

Va invit sa cititi impreuna cu partenera dvs. un scurt articol despre problemele de cuplu, rezolvarea acestora si comunicare:
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/comunicare/
Chiar daca nu esti in tara, acest lucru nu este un impediment, deoarece poti apela la sedintele de psihoterapie online. Poti opta pentru dezvoltarea ta personala si este posibil ca schimbarea ta sa determine modificari favorabile si in partenerul tau.

Miha, poti accesa aceste link-uri pentru a afla despre sedintele online si dezvoltarea personala:
http://www.psihoutil.ro/bine-ati-venit/psihoterapia-online/
http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

Sper ca aceste detalii sa iti fie utile. Daca doresti si alte informatii imi poti scrie aici sau pe mail-ul personal.

Toate cele bune!

Psih. Roxana Pătrașcu
Telefon: 0721. 349.765
Mail: [email protected]

Website: www.psihoutil.ro

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: