Nelamurita raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de kolp cu 14 ani in urma

Nuj ce sa fac....dak stiti pastile sau cv de genul asta,,,,nu vreau la doctor...nu vreau sa afle parintii......sj mai ales o sarcina sau ceva.....va rog ajutati`ma ....raspundeti k un mail sau cv pe id [email protected] ...............poti sa ramai dak folosesti prezervativ? am inteles k prezervativul se foloseste in paralel k anticonceptionale......habar n`am..........ajutatima ...............va rogggg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

maronica (acum 14 ani)

urmareste calendarul,peroada dela o menstruatie la cealalta,o imparti in 3 perioade egale si te feresti de cea din mijloc. ex.ai 28 zile 7faci sex 7 nu 7 faci sex.succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Cel mai sigur este sa folosesti anticonceptionale. Daca le iei o sa fii si tu linistita si n-o sa stai mereu stresata, e cea mai sigura varianta, miturile babesti pot da gres si te trezesti insarcinata iar in situatia asta nu scapi nici de medic nici de parinti. Poti lua si anticonceptionale fara sa te consulte un medic, dar exista riscul sa aiba reactii adverse, sa nu ti se potriveasca. De asta e bine si civilizat sa mergi la medic, nu vor afla parintii. Medicul o sa iti spuna ce anticonceptionale ti se potrivesc. Daca le iei pe cele bune, au numai reactii pozitive asupra organismului tau - poti avea sansa sa iti creasca sanii, sa scapi de o parte din parul neplacut din unele zone ale corpului etc. Multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mary Jane (acum 14 ani)

La varsta ta cel mai bine e sa folosesti prezervativul si doar in rarele cazuri in care acesta se rupe poti lua pastila de a doua zi (contraceptive de urgenta). Nu este cazul sa pornesti de la varsta aceasta cu anticonceptionale, iar prezervativul te protejeaza si de boli

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 14 ani)

pai prezervativul se rupe daca trage cineva cu dintii de el... :)) sau daca il folosesti reconditionat :P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psiholog Doina Mafteiu MPsiholog Doina Mafteiu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Cea mai sigura metoda de protejare atat in ceea ce priveste sarcina cat si contactarea unor boli cu transmitere sexuala este prezervativul. Pentru a afla mai multe informatii despre contraceptie poti merge la un cabinet de planning familial impreuna cu prietenul tau iar acolo puteti discuta cu un medic specialist. Acesta păstrează confidenţialitatea şi totodată vă poate oferi informaţii exacte. Poti incerca la orice medic cu această specializare sau pori merge la Societatea de Educatie Contraceptiva si Sexuala.

Toate cele bune
psiholog
Doina Mafteiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

dr.benz (acum 13 ani)

poti sa o citesti pe d-na psi... poti si sa o crezi!!! Dar EXAGEREAZA! ... cea mai sigura metoda de protejare este... ABSTINENTA! nu uita ...asta-i sigur 100%...prezervativul vine pe undeva in urma, .. si asta daca ai grija la capitolul "incisivi-canini" bafta... fara stres. Daca vrei s-o faci... fa-o (acceptand ''riscurile'')

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dan (acum 14 ani)

Incearca si tu cu o aspirina!
Cand intri in calduri,ia o aspirina si tzine-o intre genunchi,pana cand iti trece!
:P

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allexia (acum 14 ani)

ai fost mortal dan la faza asta!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

De ce nu-ti bagi tu aspirina undeva.
Dupa cum ti-a spus si d-na dr cel mai bine este sa folosesti prezervativul, acesta te fereste de bolile cu transmitere sexuala si de o sarcina nedorita.
Esti destul de mare si poti cauta si tu mai multe detalii si sa te documentezi pe internet.
Nu trebuie sa folosesti calculatorul doar pt messenger sau alte p***a.
//sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/metode-contraceptive_1025
//sfatulmedicului.ro/Mituri-Medicale/10-mituri-despre-contraceptie_6303
//sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/alegerea-metodei-contraceptive-potrivite_1180
//sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

si vei gasi multe alte articole

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 14 ani)

prezervativul este cel mai bun, pentru ca nu sti despre escapadele partenerului tau si asta te fereste de toate problemele. Daca nu accepta inseamna ca nu te iubeste. Nu-ti poti distruge santatea cu pilule sau sa risti cu calendarul, care, daca nu ai un ciclu regulat te pacaleste. in caz de rupere, nu uita, pilula de a doua zi. Eu sunt mama a trei fete si m-as bucura daca mi-ar cere ajutorul cand vor incepe viata sexuala si ar avea grijile pe care le ai tu. Sfat si intrebare, crezi ca mami nu te-ar intelege? Ai fi mai putin stresata sa sti ca e alaturi de tine. Succes in dragoste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kolp (acum 14 ani)

Vreau in primul rand sa va multumesc mult pt ajutor.....RESPECT ....aveti 3 copii...se vede ca sunteti o persoana deschisa cu familia si fiicele sale, DAR ai mei parinti nu sunt asa....aseara am intarziat 1 ora acasa,mama stiind k sunt la concert,iar eu am fost la prietenul meu,iar ea m.a asteptat in statie,k scndal, apoi acasa scndal,la care a asiatat si el.........a sunat colegii,diriginta. apoi am fugit singura de acasa si am stat pe strazi............la 4 dim. m`a adus tata acasa......am stat singura ..am inghetat pe banci......acasa a urmat un scandal iar azi mi`am luat o bataie sora k moartea.....ei banuiesc k eu mi`am inceput viatza sexuala ,pt k stiu k ady ma iubeste sh tot timpul plange dupa mine. au ajuns la concluzia asta numai k el ma iubeste sjj k tine la mn...atat........au mare incredere in el...am fost colegi in scoala generala,,,,este un tip foarte frumos(in comparatie k mine) ,destept,cuminte....parintii au fost deacord k noi...suntem de 1 an impreuna sj akm 1 saptamana am facu`o pt prima data....Mentionez k am 17 ani,sunt clasa a 10a la un colegiu renumit din ploiesti, am rezultate fffffffffff bune la scoala.....olimpiade...concursuri........fac parte dintr`o trupa de teatru...reprezint Romania la un festival international in mai......Vreau sa va multumesc mult.....sunt intr`o stare ffff p***a.....am decis sa ma despart de iubitul meu,pt a evita scandalul si discutiile......offff :( VA MULTUMESC!!!! RESPECT!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentin5 (acum 14 ani)

D-shoara, la cei 16 ani ai tai ar fi mai bine sa te preocupe mai mult shcoala shi cartea nu sexul shi anticonceptionalele.Gandeshte-te sa-ti faci un viitor, sa nu depinzi de un ,,barbat" care dupa ce-ti va tranti 2-3 copii, se v-a gandi la tine cand ashi va aduce aminte. Ti-o spun ca la copilul meu care este de-o seama cu tine.
FII CUMINTE! shi nu-ti va parea rau. V-a veni shi vremea sexului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

allexia (acum 14 ani)

esti cam comunist florentin...cati ani ai?tu nu sti ca deja fetele fac sex de la 12-13 ani???!!!lasa fata daca vrea sa experimenteze!!!si daca ai copil,ar fi bine sa il inveti kestiile astea,nu sa te trezesti cu surprize!!m-am saturat mai de atatia comunisti,da treziti-va odata la realitate ca suntem in sec 21!!si vedeti cum e lumea!!!nu va mai cruciti atata ca is lucruri normale!eu am facut-o prima data la 18,si regret ca nu am facut-o mai repede!!!adevaru e ca trebuie intai sa te informezi...dar cum daca lumea (asa ca tine) iti rasp doar "lasa tu sexu" cum mai poti sa o faci???si sa nu crezi ca daca tu ii spui copilului tau sa nu faca sex,el o sa te asculte,din contra!!o sa o faca tocmai din cauza ca i-ai interzis...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madi (acum 14 ani)

parerea mea este ca daca ai un prieten stabil,in care ai incredere si care este numai cu tine ai putea sa incepi sa iei anticonceptionale,sunt foarte sigure in ceea ce priveste o eventuala sarcina insa nu te fereste de boli...daca nu ai un prieten stabil mai bine foloseste prezervativul, chiar daca partenerul cam face figuri la auzul prezervativului gandeste-te in primul rand la tine..organismul tau va avea de suferit nu al lui.Daca te hotarasti sa iei anticonceptionale mai bine te duci la un medic sa iti recomande ceva specific tie si organismului tau...insa daca nu vrei sa te duci si nu vrei sa afle nimeni incearca o luna cu Rigevidon si vezi cum te simti..se iau la 3-5 zile din momentul inceperii menstruatiei..daca observi ca nu ai efecte adverse,nu te simti rau de la ele,nu ai greturi,nu iei in greutate si alte simptome inseamna ca organismul tau le accepta si poti sa le iei in continuare..in caz contrar intrerupe-le dupa prima luna,respectiv cand termini prima tableta si consulta totusi doctorul...eu una personal folosesc aceasta marca de 7 ani si nu am avut nicio problema...am ramas si insarcinata cand mi-am planificat asta deci nu am avut niciunfel de problema....iar ca pret sunt foarte acceptabile,in jur de 7 ron cutia...ai grija in continuare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elen@ (acum 14 ani)

hellou traim in alt secol ptr pesrsoanele de mai sus : se poate ocupa si de scoala in acelasi timp cat are si un prieten ,daca nu vrei sa mergi la ginecolog dute la o farmacie si zi ce varsta ai ca vrei sa folosesti anticonceptionale si uite asa ai scapat de aceasta problema .......in prima zi de ciclu trebuie sa iei pilula si trebe sati stabilesti o ra exacta in fiecare zi .......anticonceptionalele sunt bune te ferescde o sarcina nedorita iti vine ciclu la timp fara dureri de burta si mai multe ......nu trebe sa stai cu frica in tine ast sa iti vina menstruatia dar pana atunci dupa la farmacie si iati anticonceptionalele.....:*:*:*:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentin5 (acum 14 ani)

elena@
,,hellou traim in alt secol ptr pesrsoanele de mai sus"...
Tocmai asta ma ingrijoreaza. Eu sunt mai ,,demodat", shi mai conservator, dar nu am auzit ca asta sa fi facut rau cuiva, dimpotriva ! Am avut shi eu 17 ani ca tine, evident,,,in alt secol" cand tu nu erai nici pe tzeava tunului, shi am facut shi noi gresheli, ac***a aceeashi mentalitate, tocmai de aceea vrem ca voi sa nu le repetati ci sa aveti o viata sanatoasa shi sa va bucurati de fiecare etapa a vietii in parte. Veti gandi shi voi la fel cand veti fi parinti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentin5 (acum 14 ani)

P.S.pt.elena@
Reciteshtetzi postarile mai vechi ( shi vei intelege ce vreau sa spun, coshmaruri, avort la 16 ani, fumat, stari depresive, dureri de inima,etc.) Cam mult pt. 17 ani, nu crezi? Tu ai primit nishte sfaturi bune,de la oameni cum-se-cade.Lasa pe altii sa de-a sfaturi!!!
Shi poate mai inveti shi tu ceva...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elen@ (acum 14 ani)

dar nu o speria ea nu poate invata decat din greselile ei intelegi
da am facut anumite greseli nu trebuia sa mi le repeti ptr ca nu am uitat stai linistit u nu faci decat sa se simta si mai prost de atata

poate esti mai in varsta te respect ptr asta dar totusi nu incerca sa spui lucruri care pe ea mai mult o sperie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 14 ani)

elen@ sfaturile oamenilor mai mari si cu experienta nu fac decat sa ajute. Eu am tot 17 ani, in mai putin de o luna 18...varsta noastra e o varsta a schimbarilor, nu ne convine nimic, ne credem cei mai destepti etc. Nu e chiar asa, ar trebui sa luam in considerare sfaturile celor mai in varsta. Nu mereu sunt bune si demne de urmat dar mereu ar trebui sa ne puna pe ganduri. Pentru 17 ani problemele enumerate de florentin sunt destul de grave, in mod normal cred ca apar pe la 30-40 ani.

eu as da acelasi sfat ca si florentin, sa se tina de scoala ca e prea devreme pentru sex, nu e informata, nu vrea sa mearga la medic, ii e frica...asta nu inseamna ca esti pregatit ;)
Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentin5 (acum 14 ani)

Scuza-ma elena, nu intentionam sa fiu rautacios, dar daca voia-i sa o ajuti cu adevarat, era suficient sa-i povesteshti prin ce ai trecut tu, sa nu i se intample shi ei la fel. Nu sunt de acord cu ideea ca cineva nu poate sa-nvete decat din greshelile proprii.,,CINE NU INVATA DIN ISTORIE, ESTE CONDAMNAT S-O TRAIASCA!" Asta ma ,,sperie" pe mine shi chiar sper sa o ,,sperie" shi pe ea.
Am shi eu doi copii adolescentzi, unul de seama voastra shi nu va doresc decat binele pe care-l doresc copiilor mei...
Trabuie sa-ntzelegetzi ca viatza este ca shi cum ai construi un zid. Voi suntetzi la inceputul zidului!
Un inceput greshit acum, poate rasturna mai tarziu toata structura!!!
Sa fitzi cumintzi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2