Lipsa orgasmului

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de laura8 cu 13 ani in urma

Buna,
Am 30 de ani si pana la varsta de 25 de ani am facut 4 avorturi.De la primul meu contact sexual am ramas insarcinata.Pana acum viata mea sexuala a fost absenta, nu simt absolut nimic cand am contact sexual, de orgasm nici nu poate fi vorba, am auzit prin carti si filme.
Are vre-o legatura lipsa orgasmului cu faptul ca am avut atatea intreruperi de sarcina?
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 13 ani)

Ai 30 de ani si pui o astfel de intrebare?! Nu stiu daca sa rad sau sa plang. Inseamna ca romancele au un nivel de cunostinte sexuale ce se apropie de 0 absolut!
Ai ramas gravida pt c anu ai stiut sa te protejezi, pentru ca nu ai auzit de prezervativ sau de metode de contraceptie (si NU ma refer la cele naturale, care nu functioneaza nici cat negru sub unghie). Acum 10 sau 12 ani cand ti-ai inceput viata sexuala existau destule cai de informare (macar banala revista bravo daca nu altceva) iar prezervative se gaseau pe toate gardurile. In plus, exista si pilula de a doua zi. Daca nici tu nici partenerul sau partenerii nu ati fost in stare sa va protejati, este normal sa fi ramas gravida.
De asemenea, faptul ca ai ramas gravida din prima explica frigiditatea ta, care este pe fond psihic. Prima experienta nu este neaparat una foarte placuta. Tu nu ai apucat sa simti placerea sexului ca ai simtit "placerea" avortului. De acolo s-a prabusit totul. Este logic. Si nu, orgasmul femeii nu are ABSOLUT NICI O LEGATURA cu sarcina (cu prezenta sau absenta ei). La 30 de ani si acces la internet m-as fi asteptat sa stii cum ramane o femeie gravida si ce se intampla in corpul tau in acel moment. Poate aceasta lipsa de informare a fost si la baza atator sarcini nedorite, nu crezi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

P.S: daca vrei sa ai o viata sexuala frumoasa si implinita, consulta neaparat un psiholog/sexolog. Altfel vei avea copii fara sa stii ce e ala un orgasm, si e pacat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ah am crezut ca intrebi daca orgasmul are legatura cu aparitia sarcinii... Oricum ti-am raspuns si la intrebarea ta. Da, avorturile au legatura cu lipsa orgasmului, la nivel psihic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marinela (acum 13 ani)

Si eu am crezut ca sunt frigida pana acum un an, cand am intalnit un barbat care m-a facut sa il doresc si sa ma orgasm. Am uitat sa mentionez ca sunt casatorita de 14 ani iar sotul meu a fost si primul barbat cu care am avut o relatie serioasa(sex). Am crezut ca asa trebuie sa fie, sau ca eu sunt frigida, am incercat chiar si cu un gel excitant, dar fara rezultate. Din cauza ca relatia nu mers niciodata bine, mai ales ca acum suntem in tari diferie, fara sa vreau am ajuns sa am o relatie cu un alt barbat de care m-am simtit foarte atrasa si culmea din femeia frigida si fara orgasm, am ajuns sa imi doresc sa fac dragoste. La tine cred ca este aceeasi problema.... de compatibilitate. Cand esti compatibil cu cineva esti si la sex si la idei. Degeaba esti compatibil la idei daca viata sexuala este 0. Crede-ma ca imi pare rau ca mi-am pierdut atatia ani din viata doar ca sa pastrez aparentele ca sunt fericita. bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: