Disconfort la prietena dupa un act sexual. Ce putem face ?

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Marius165 cu 14 ani in urma

Buna . am decis sa cer si eu o parere in legatura cu problema mea, sau mai bine zis a prietenei mele. problema sta asa : am 24 de ani si prietena mea are 18. suntem impreuna de 2 ani si 9 luni. la inceput totul bine si frumos, sunt sigur ca stiti cum e la inceput in orice relatie, orice gest mai provocator sau orice atingere mai ferma ne aducea in pat. aveam weekenduri cand mergeam la tara doar noi 2 si ne faceam de cap, eh suntem tineri, stiti si voi. dupa vre-o 10 luni de relatie in care am folosit prezervative si metoda calendarului, am decis sa consultam un medic ginecolog in vederea prescrieri unor anticonceptionale. totul a fost bine si ok, i-a fost prescris marvelon 21, luna viitoare are 2 ani de cand le ia. vizita obligatorie efectuata in fiecare an, ca la carte. problema e ca de ceva mai bine de un an, a scazut si dorinta ei sexuala. adica in 90 % din cazuri eu vin cu initiativa. si problema majora in cazul asta e iritatia, sau cum sa ii spun, dupa mai multe partide de sex cand senzatia de frecare devine dureroasa, si nu mai e deloc placuta. inainte se intampla dupa cateva zile, chiar si o saptamana in care faceam sex in fiecare seara. acum am ajuns la 2 - 3 partide pe saptamana, dupa fiecare numar necesitand cel putin o zi de repaus pentru a scapa de disconfortul acela. datorita acestor situatii, eu unul deja am inceput sa ma simt prost sa tot vin cu initiativa, ea din cauza ca stie ca dupa o partida o sa apara disconfortul, nici nu mai da nici un semn ca ar fi interesata de sex. Eu duc o viata cat de cat sanatoasa, fara tigari, cafea sau bautura (mici exceptii de bere ca doar e vara :D ), nimic din ce mi-ar putea afecta sau diminua viata sexuala,ei ii place, ajunge la orgasm aproape de fiecare data, dar o partida si 1-3 zile pauza. Nu sunt in relatia asta doar pentru sex, dar pot spune ca, la fel ca aproape orice barbat, am un apetit sexual destul de ridicat, si daca de la varsta asta ma aflu deja in astfel de situatie ce pot sa mai astept dupa 5-6 ani de relatie ? in mod normal aproape orice barbat ar fi cautat o amanta in astfel de situatie, eu nu .. inca ... dar daca situatia continua, poate voi ajunge si eu la punctul in care voi ajunge in acea situatie. sfaturi, intrebari si critici, toate sunt binevenite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Adrienne (acum 14 ani)

Doar un mic sfat...te-ai gandit ca fata chiar are o problema de sanatate ,care trebuie urgent depistata si tratata? Din cauza acestu-i "disconfort", cum il numesti tu, cu timpul poate deveni frigida, doar la gandul ca o doare. Daca aveti o relatie bazata pe dragoste,nu-ti mai plange tie de mila si merge-ti la un medic ginecolog si spuneti-i toata situatia. Poate avea o vaginita.....dar cate nu pot sa apara la o femeie activa sexual. Sper ca nu te-am suparat.....multa sanatate partenerei !......si sa fii sigur ca nu si-a pierdut interesul pentru tine ci ,are cu adevarat o problema de sanatate,care se poate rezolva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius165 (acum 14 ani)

La medicul ginecolog a ajuns de la inceput datorita insistentelor mele. De la prima vizita, am fost cu ea la fiecare control obligatoriu. Luna viitoare ar fi controlul de anul asta, dar probabil ca vom grabi putin vizita. La ultima vizita totul a fost ok, exceptie niste mici scurgeri pentru care a primit ovule. Si nu am postat aici pentru a-mi plange de mila, ci pentru a cere un sfat, pentru ca totusi sunt destule persoane pe aici care au ceva cunostinte medicale. Mai degraba ea isi plange de mila, si nici nu prea o intereseaza sa faca ceva in privinta asta, din aceasta cauza am luat eu initiativa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

SCUZE !!! a fost o exprimare mai "familiara ",ma opresc aici....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius165 (acum 14 ani)

Citat:
SCUZE !!! a fost o exprimare mai "familiara ",ma opresc aici....

Nu trebuie sa te opresti aici, da incerc sa descriu cat mai bine situatia :P .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cleoo_oo (acum 14 ani)

mai...marius
astea sunt probleme femeiesti,la oricine se poate intampla.nu dispera! se poate rezolva,daca si partenera vrea cu adevarat si isi da tot interesul,nu numai tu trebuie sa ii spui ce are de facut .ea ar trebui sa se gandeasca la toate ca pana la urma e sanatatea ei,nu??se poate rezolva,dar nu deodata.
ai rabdare:)
sanatate partenerei tale

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

patratzik (acum 13 ani)

draga marius,felicitari pentru interesul de care dai dovada fatza de partenera ta si implicit relatia voastra.sper ca ati reusit sa va rezolvati situatia.comportamentul tau este de admirat (aviz comentariilor anterioare)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emilian (acum 12 ani)

Sa inteleg ca tu la 21 de ani ai intretinut relatii sexuale cu o fata de 15 ani? Cred ca parintii ei au fost incantati de aceasta ipostaza a fetei lor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bogdan (acum 11 ani)

OOOOh, da, dar care-i problema ta, ac***a in vedere topicul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lory (acum 12 ani)

Buna...cel mai bine cand se duce la control ar trebui sa faca o ecografie intravaginala ,e posibil sa aiba chisturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irina (acum 11 ani)

parerea mea, vizavi de ce au zis ceilalti este mai psihologica...cred k are nevoie sa stie si sa ii mai spui k o iubesti si preludiul vostru sa fie mai lung k ea sa se poate relaxa;si nicidecum actul sexeual nu trebuie sa fie brutal ci tandru...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuli (acum un an)

In primul rand normalitatea nu e ca barbatul sa isi gaseasca o “amanta” si nici nu meriti un premiu pentru ca nu ai facut-o. Daca ati apelat la ginecolog pt a-i prescrie anticonceptionale, de ce nu mergeti si cu problema asta? Cu cat mai repede cu atat mai bine. Felicitari pentru curajul de a cere ajutor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: