Despre masturbare

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de crepspawn cu 11 ani in urma

Salut, as vrea sa stiu si eu ceva legat de masturbare. Deci am inceput sa ma masturbez de la aproximativ 14 ani, o faceam o data pe zi (inainte de somn de obicei). Acum am 16 si de cateva luni bune am rarit-o la odata pe saptamana sau mai rar, dar incerc sa n-o mai fac deloc. Nu am patit nimic (zic eu), nu cred ca am exagerat sau ceva, incerc sa-mi gasesc partenera. Vreau sa stiu daca atunci cand ma "excit" ma afecteaza cu ceva. Adica se acumuleaza celulele sexuale sau ceva de genul? Afecteaza psihicul cu ceva? Nu ma pricep deloc la stiinta din spatele chestiilor de genul. Pot la fel de bine sa n-o fac si totul e normal? Tine doar de vointa? Sper ca ati inteles ideea. Va rog sa nu o luati in ras.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Psih. Gabriela Miu MPsih. Gabriela Miu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna, masturbarea este un mod normal de a ne cunoaste corpul, de a explora senzatiile pe care ni le poate da. Ea isi are originile in copilarie (sub alte forme,mai subtile, si nu adresata organelor genitale initial) si poate continua pana inspre viata adulta cu o frecventa mai mare sau mai mica in functie de fiecare persoana. Cand copilul descopera organele genitale ( 3-5 ani), interesul lui se indreapta catre senzatiile pe care acestea i le confera insa intervine educatia, morala pe care parintii o instituie si copilul renunta. Mai tarziu, la pubertate, dorintele sexuale se `trezesc` dinnou impreuna cu interesul pentru organele genitale. Acum masturbarea poate lua o amploare considerabila, insa, cu timpul ,interesul pentru masturbare poate scadea, individul fiind interesat din ce in ce mai mult de gasirea un partener sexual - cum spui ca iti cauti si tu. In viata sexuala adulta poate aparea din cand in cand masturbarea insa in general adultul poate amana `descarcarea sexuala` pana la gasirea unei/unui partener/e si atunci masturbarea apare ocazional. Cu alte cuvinte, masturbarea este normala, nu te afecteaza cu nimic, iar interesul pentru masturbare va scadea odata ce iti vei gasi o partenera. Sper ca am reusit sa iti raspund la intrebari, mult succes. Psih. Gabriela Miu

 Psih. Gabriela Miu
www.psihoploiesti.ro
Tel. 0727750552
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

gimi25 (acum 11 ani)

Daca vrei sa cunosti adevarul despre problema de mai sus, urmeaza pasii urmatori:
1. intra pe: http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html
2. te duci in josul paginii la rubrica "Cauta in Toate cartile" unde vei scrie "masturbare" (dar fara ghilimele), si apoi dai click pe "search" sau apesi tasta "ENTER".

Aceasta nu este o metoda sanatoasa de a ne cunoaste pe noi insine; nu este sanatos nici pentru trup nici pentru minte. Cat este de adevarat ca ar fi placut acest obicei, pe atat este de adevarat ca nu este si sanatos. Numai cu timpul -daca vei studia acest fenomen- il vei cunoaste cat de degradant este. Trupurile noastre nu sunt jucarii ca sa le folosim dupa gusturile noastre nesanatoase. Placerea este cu adevarat un dar; dar cand ea este folosita in alte scopuri pentru care a fost destinata, va aduce degradare pe toate planurile -mintala, fizica, emotionala, spirituala... (Poate ca vei spune ca eu sunt din acela care fac copii cu nemiluita. Nu sunt din acela; aceasta este extrema cealalta).

De exemplu, unuia ii place sa fumeze. Sunt sigur ca nu a inceput cu 2-3 pachete/zi, ci in timp. Acum spune-i sa se lase sa vezi daca poate. Daca ii si place nu inseamna ca e si sanatos. La fel este si cu masturbarea. "Ce e rau o tigara?" va spune el. Dar chiar si o tigara este rea -caci aceasta nu ii face bine deloc. Mai mult, a devenit sclavul unui obicei nesanatos... Adica ruina fizica, dar si mintala -cu probleme de comportament cand nu are o tigara ca sa il "calmeze".

Sunt multe de spus aici. Dar cauta sa te lasi de acest obicei cat inca esti la inceputul lui. Mai tarziu iti va fi mai greu; si chiar daca vei reusi mai tarziu, vei vedea urmarile unei practici nesanatoase. Puterea vointei trebuie dezvoltata acum -altfel ea se va slabi; nu exista pozitie neutra in acesta lupta.
Nu te teme de ceea ce vor citi oamenii pe acest site. iti spun ca toti au diferite vicii. A lupta impotriva lor este un act de curaj si de vointa -si iti formeaza un caracter nobil cu care omul va ramane chiar si la batranete.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gimi26 (acum 11 ani)

Ai mare dreptate sa sti!!! Asa am facut si eu si am scapat. Da-ti foc mai bine, decat sa dai sfaturi..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jessica (acum 10 ani)

am 12 ani si ma masturbez nu cred,sper,ca nu ii o problema.
Ce pot sa fac ca ma uit des la filme porno. ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jessica (acum 10 ani)

am 12 ani si ma masturbez nu cred,sper,ca nu ii o problema.
Ce pot sa fac ca ma uit des la filme porno. ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

unu de pe net (acum 10 ani)

eu zic sa lasi sfaturile pentru altcineva, caci tu in mod cert nu te pricepi . probabil ca nici nu sti ce inseamna mansturbare si ce rol are ea, doar faci referire la actul in sine . se poate citii printre randuri ca esti o persoana religioasa cu idei preconcepute si nu studiate de tine .
asadar , pentru toti copii si adultii cu cunostinte reduse in sexualitate :
din punct de vedere medical masturbare nu dauneaza sub nicio forma sanatatii ( trebuie totusi sa te speli pe maini si pe organe inainte si dupa) indiferent de vrecventa ei .
dpdv psihologic se stie doar ca ajuta la detensionarea sexuala, lucru dealtfel benefic .
nu exista nicio referire nicaieri despre vreo boala sau vreo problema pshihica sau de alta natura care sa provina de la mansturbare .
asadar .... spor la treaba :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dexter (acum 9 ani)

Se vede ca tu nu gandesti masturbarea nu dauneaza din punct de vedere medical este ceva normal la baieti si chiar ajuta in unle cazuri se vede ca iesti o persoana religioasa si slab informata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: