Apetit

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de mraduk cu 14 ani in urma

Am o problema cu relatia mea sexuala. Sunt impreuna cu fata de 10 luni aproape, facem sex cam de 9 luni.

In primele 6 luni totul a fost super, ne-am inteles perfect in pat, am invatat-o multe, ea neac***a multa experienta. Faceam sex aproape in fiecare zi cat stateam impreuna. Avem si pauze de 1-2 sapt cand nu ne vedeam (fiecare plecati acasa, suntem studenti) in vacanta de vara dar cand ne intalneam dorinta era uriasa si continua asa pana plecam iar. Cand a inceput facultatea parca totul s-a schimbat brusc: nu o vedeam ca ma mai vrea, am tot lasat-o in pace pana nu am mai putut si am intrebat-o ce se intampla? unde a disparut dorinta? am avut o discutie si ea a spus ca e din cauza stresului, ca e suparata ca e mult de invatat si nu e timp, probleme legate de scoala. Au trecut cateva saptamani si si-a mai revenit, am inceput sa facem mai des sex , la 2-3 zile, dar tot avea retineri, nu se mai excita la fel de usor ca inainte si ma tot intrebam ce se intampla? s-a saturat de mine, am eu ceva? am avut iar discutii lungi si m-a asigurat ca nu e vorba de nimic de genul asta, doar ca ii e frica de faptul ca poate ramane gravida. nu foloseam niciun fel de protectie. am decis sa ia anticonc, a fost la medic , a luat si a aparut alta problema. Le ia de 3 luni deja. NU SE MAI UDA cand facem sex. Si nici pofta nu prea s-a imbunatatit. De fapt nu prea mai e, doar daca o iau eu, incerc sa o excit etc. cam greu. si am citit pe prospecte si scrie ca poate scadea apetitul sexual. acum nu ma stim ce sa facem. nici fara ele nu era bine, dar nici cu ele. trebuie sa folosim lubrifiant, cateodata o deranjeaza... sunt foarte suparat ca nu mai e ca inainte. ce sa facem? exista ceva sa modifice situatia anticonceptionalelor, dar sa se poata continua cu ele? suplimente pt cresterea libidoului, pt a se uda, eu stiu... vreau un sfat profesional. Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

irinuca (acum 14 ani)

poate sa mearga si sa-i schimbe pastilele, acestea inseamna ca nu sunt bune pt ea, se gasesc foarte multe feluri.Si eu am avut aceasta problema dar dupa ce le-am schimbat totul a revenit la normal.
Discuta cu ea si vezi sa nu aiba si ceva probleme, disconfort in timpul actului sexual

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 14 ani)

nu are discomfort. lua ceva anticonceptionale gratuite de la planning si s-a dus sa le schimbe dupa 2 luni si i-a dat reteta pt Yasmine. Dar a zis ca au ca si celelalte - doza mica de hormoni. si a zis doctorul ca nu vede ce s-ar schimba. si intradevar nicio schimbare...nici la apetit nici la lubrefiere.

cred ca o sa le intrerupa daca nu exista alta solutie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 14 ani)

tu ce ac iei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gropitz (acum 14 ani)

Eu consider ca stresul are o mare legatura cu viata sexuala.Eu iau anticonceptionala de 9 ani si intradevar cauzeaza lipsa libidoului dar nu am si nu am avut nici o problema de lubrifiere. In schimb consider ca prietena ta are o alta problema( medicala sau nu) si probabil nu este dispusa sa discute despre ea. Incearca sa ai rabdare si sa o incurajezi sa iti vorbeasca despre asta oricat ar fi de dureros pt. tine sau pt. ea. Pana la urma viata sexuala intr-o relatie conteaza foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anka (acum 14 ani)

Parerea mea e k anticonceptionalele nu au nici o legatura cu asta...Problema e ea! Daca u spui k o faci sa se simt bine si sa se excite atunci nu vad problema de ce ea nu "s-ar uda"?Incearca sa analizezi problema si pe alta parte,poate acea vacanta a schimbat-o,poate a intalnit pe alcineva.Sau dak a avut o relatie sexuala cu altcineva in timp ce era si cu tine,fii sigur k asta poate fi un motiv bun....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 14 ani)

ms pt raspuns Gropitz.
anka nu e chiar asa .... locuim impreuna, suntem la facultate in aceeasi grupa impreuna, suntem 24 de ore din 7 impreuna. nu se pune problema de inselat, plus ca e o persoana foarte deosebita, cuminte, cu principii si ma apreciaza foarte mult, nu ar face asa ceva. vorbim destul de des si despre casatorie, ne iubim foarte mult. deci eu zic sa punem problema in afara acestui lucru cu inselatul. si in vacanta eu zic ca nu s-a intamplat nimic, pentru ca atunci cand ne intalneam dupa o saptamana in care eram fiecare acasa, aveam amandoi un apetit nebun, nu exista niciun fel de problema atunci, nici de lubrefiere nici de nimic. faceam sex in fiecare zi, chiar si de cate 2 ori. deci nu cred ca ma insela atunci. am mai fost si o saptamana in turcia in care am facut in fiecare zi de cate 3 ori. :)) eram terminat cand am ajuns acasa . totul s-a schimbat cand a inceput facultatea, nu stiu de ce... singurul lucru pe care pot da vina e stresul. am discutat tot ce era de discutat, noi vorbim absolut orice si mi-ar fi spus daca ar fi ceva...chiar am discutat des despre problema asta si nu o evita. dar a zis ca nici ea nu stie de ce problema cu lubrefierea.

am mai avut o relatie destul de lunga cu o fata, 3 ani, si a luat ac timp de 2 ani, dar nu au fost niciodata probleme....mereu se uda. a luat novinette.
acum prietena mea este la menstruatie si am decis ca luna aceasta sa nu mai ia pastile sa vedem cum e, daca e intr-adevar vina lor. daca tot nu se uda, o sa mai vedem dupa. chiar sunt disperat sa rezolv problema asta, ne dorim amandoi sa fie la fel ca inainte. foarte mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

furni (acum 14 ani)

sa dea domnul sa fie asa cum spui tu radu. Pt.ca eu sunt casatorita de 3 ani (ca si continuare a unei relatii de 5 ani) si locuiesc in aceeasi casa cu sotul meu 24/24...7/7 cum spui si tu. Credea, juram ca ma iubeste doar pe mine, insa am aflat cu stupoare..ca.........ma inseala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lidia (acum 14 ani)

si eu am luat mult timp novinette si totul a fost ok.acum sunt cu cineva cu care m-am logodit si care prefera abstinenta pana la casatorie,asa k nu am nevoie d protectie.eu zic k ori jasmine nu i se potrivesc(am mai auzit d tipe care au fost nevoite sa le schimbe),ori stresul k e intr-o noua etapa a vietii,facultate,griji pt cum sa va realizati,impliniti etc.oricum,si viata sexuala se schimba.dar nu neaparat in rau.nu cantitatea conteaza(va puteti plictisi dak e prea mult).ci calitatea.mai aduceti ceva spontaneitate,romantism,joaca,umor.uneori e incitanta si abstinenta.eu am incercat cu prietenul sa nu ne mai sarutam intruna,sa ne abtinem cateva ore,si pe urma era mult mai pasional sarutul.cu cat e mai dorit sau interzis un lucru,cu atat pare mai tentant.iti dai seama la mine cum e sa ma abtin de la sex un an jumate si mai si locuiesc cu el de jumate d an,dormim unul langa altul.imi vine sa-l violez :)).el e mai putin pasional ca mine,asa k se descurca mai bine cu situatia asta.ce sa faci?din dragoste incerci sa te adaptezi,mai faci compromisuri in asa fel incat amandoi s fie multumiti cat s poate.si ink ceva,mai descoperiti si alte bucurii ale vietii,k dak ramane doar sexul principala preocupare o sa pierdeti mult.vorbesc din proprie experienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gropitz (acum 14 ani)

Abstinenta pana la casatorie?!?!?!?! Mi se pare ca o sa intampini probleme mari!!!!! Nu stiu ce experienta de viata ai dar crede-ma ca am 31 de ani, 13 ani de casnicie, 2 copii si totul merge foarte bine. Desi sunt multe lucruri care ne leaga, sexul e important. Fluturii si dragostea oarba se duc sau mai bine zis se transforma in altceva mai profund mai linistit. Dar ~ un barbat care prefera abstinenta?! ~ nu cumva ascunde altceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 14 ani)

si mie mi se pare greu de crezut ca un barbat poate sa stea fara sex in conditiile voastre atata timp, ciudat as spune. dar orice e posibil, nu zic ca te insala. depinde si de libidoul lui.
crede-ma ca avem multe alte placeri si am avut de la inceputul relatiei, ne plimbam, suntem atenti unul cu altul, mergem la filme, mall, invatam impreuna, avem discutii lungi seara. desi stam impreuna mereu mai si iesim la un suc sa mai vorbim in alta ambianta. mereu facem lucruri diferite. deci nu ne plictisim. si nu a fost sexul niciodata singurul lucru care ne-a legat. cel putin din partea mea eu as manca-o de cat de draguta e , si nu in sens sexual :)) mereu o mangai , o iau in brate , o pup, fara apropouri sau gesturi sexuale. si ei ii place asta. mereu am vrut sa fiu atent cu ea.
luna asta nu a mai luat ac, si in primele zile dupa ciclu am facut dragoste, nu in graba, nu pe fuga, ci in timp liber, cu preludiu etc si tot nu s-a udat... eu m-am cam suparat/enervat si i-am zis ca s-a plictisit de mine si nu ma mai doreste. a urmat o repriza lunga de plans , zicea ca nu stie ce are, ma vroia, nu am fortat-o, isi dorea si ea si ma iubeste mult , dar pur si simplu nu stie de ce nu se uda. au fost niste momente naspa.
dupa cateva zile am facut din nou si s-a udat. si de atunci s-a udat mereu cand am facut. deci am tras concluzia ca problema sunt ac-urile. am scris aceasta problema si unui medic de pe acest site si a zis sa consulte ginecologul pt ca exista ac speciale pt cazurile astea in care nu se uda. ati auzit de asa ceva? ca asta cu potrivitu "trebuie sa le gasesti pe cele care ti se potrivesc" suna ambiguu si aiurea, adica nu poti incerca 10 feluri pana dai de unu bun. pe langa asta, a luat primele -marvelone - care aveau doza mica de hormoni si apoi yasmin care au tot doza mica (teoretic n-ar fi nicio diferenta ), dar sunt mai scumpe (deci am crezut ca mai bune).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gropitz (acum 14 ani)

Cand i-am raspuns Lidiei nu m-am referit la inselat( deoarece barbatul care inseala nu refuza pe nimeni mai ales pe viitoarea sotie), mai sunt si alte probleme care tin de: potenta, orientare sexuala etc.. Iar in ceea ce te priveste cred ca trebuie sa fii maleabil, sa nu-i mai reprosezi nimic iar in cazurile in care veti mai avea probleme cu umectarea folositi lubrifiant simplu pe baza de apa, e placut chiar si pt cei care nu au probleme>

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu (acum 14 ani)

e placut dar nu e natural si strica momentu :P avem si lubrifiant de cand cu situatia asta, dar nu mi se pare normal sa il folosim atata timp cat inainte se uda foarte tare si acum nu. pt ca nu se uda si contactul este mai dureros la inceput, deci se poate numi o problema. si trebuie gasita rezolvarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madandre (acum 14 ani)

De ce nu ii zici prietenei tale sa incerce si supozitoarele pharmatex sau crema pharmatex,sunt usor de uilizat,le poti lua la orice contact sexual,timp de 4 ore puteti sa nu va faceti probleme,poti sa ejaculezi fara nici o problema nu va ramane insarcinata si nci nu are efecte adverse,eu una folosesc de aproape un an si ma simt foarte bine cu ele,pe cand in anticonceptionale nu am incredere mi-e frik d reactiile adverse.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bullpow3r (acum 14 ani)

parerea mea..las`o mai moale cu pastilele.. poloseste prezervativul... plus lubrifiant.. fara stres si ganduri la neajunsuri cand sunteti doar voi doi in pat cu chef de sex... telefoane pe silent... si eventual daca dispare apetitul.. improvizati.. facetzi sex mai distractiv... jucati ceva pe porunci.. le notati pe o foaie..si mai apoi treceti la treaba... sau fi mai romantic.. surprinde-o cu lumanari si ceva petale de trandafir in pat si o mizica chill si o sa fie totul perfect... iar mai apoi scoate din frigider o ciocolata sau o prajitura si frisca si rasfatz-o! bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Silvia (acum 14 ani)

Poate o presezi prea mult, prea multe discutii. Disecati si analizati de fiecare data. Uneori poate fi mai bine, alteori mai putin bine, cu dragoste si intelegere se rezolva. Incercati sa folositi metoda calendarului, iar in perioada fertila prezervativ ori abstinenta. Daca ea se teme sa nu ramana gravida ori are temeri de natura religioasa, sunt motive suficiente pt scaderea apetitului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: