Ajutor!!!ce se intampla?

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de eu doar eu cu 12 ani in urma

Buna!De putin timp mi-am inceput viata sexuala.Totul a fost normal.Mi-a venit menstruatia...pe mine ma tine aprox 6 zile dar dupa a 4 a zi mai curge foarte putin...in a-5 a zi am facut dragoste neprotejat cu prietenul meu,stiind ca in primele 6 zile dupa menstruatie nu raman insarcinata.nu a ejaculat in mine,dar dupa ce am facut-o mi-a curs mai mult sange si ma durea burta ca si cum as fi facut-o pentru prima oara.e posibil sa raman insarcinata in situatia asta?dupa cate zile de la contact se poate face test de sarcina...aaa si cum sta treaba cu metoda calendarului?este adevarat ca nu raman daca fac cu 6 zile dupa si 6 inainte?astept un raspuns urgent!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (24)

Iuli (acum 12 ani)

Nu inteleg. Suntem in secolul 21. Suntem in 2011. DE CE ar folosit niste TINERI "metoda calendarului" cand exista prezervativ?! Cu metoda calendarului au ramas insarcinate si au facut sute de mii de avorturi femeile pe vremea lui Ceausescu!!! Ovulatia se poate produce absolut oricand, chiar si de 2 ori pe luna. Sunt femei care au ramas gravide in timpul menstruatiei! In timpul actului sexual barbatul elimina spermatozoizi chiar mult inainte de ejaculare, deci metoda retrasului e la fel de ineficienta! Fa un test de sarcina la 3 saptamani de la contact si repeta-l dupa inca o saptamana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Daca nu au trecut 72 de zile de la contactul neprotejat ia pastial de a doua zi , Escapele, atentie nu e bine sa o iei mai mult de doua ori pe an si pe viitor FOLOSITI PREZERVATIVUL, astfel va protejati si de sarcini nedorite si de boli cu transmitere sexuala care duc la infertilitate, HIV, cancer de col etc.

Subscriu la spusele lui Iuli, SUNTEM IN SECOLUL XXI, de ce va distrugeti linistea si sanatatea cu inconstienta si informare incorecta/incompleta cand INFORMATIA abunda in jurul nostru?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

72 ORE nu zile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorenaa (acum 12 ani)

Sunt de acord cu ceea ce a zis Iuli , are perfecta dreptate . Numai pe vremea lui bunica se mai folosea metoda calendarului care de cele mai multe ori esua . Pilula de a doua zi se ia la maxim 72 ORE de la contactul sexual , nu cum precizeaza Kasho : 72 de Zile . Un test de sarcina il poti face la 14 zile dupa contactul sexual si apoi dupa o saptamana il mai repeti odata . Sincer nu stiu de ce iti place sa traiesti cateva ore de placere si 2 saptamani de neliniste pana sa iti poti face un test de sarcina si de acolo afli urmarile acelor ore de placere . Gandestete bine pe viitor si foloseste o metoda contraceptiva . Succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Draga mea, in ciuada a ceea cxe au zis doamnele de mai sus, tin sa precizez un lucru, in calitatea mea de viitor medic: sansele de a ramane gravida in urma unui contact sexual neprotejat in timpul menstrei este aproape de 0. Deci nu se impune luarea pastilei e a doua zi in cazul tau. Insa, in cazul in care ciclul tau menstrual nu este regulat, iti sugerez sa iei pastila! Cu privire la durerile pe care le-ai mentionat, iti zic ca sunt absolut normale! Vorbim de o membrana (si ovulul nefecundat) care se rupe cate putin, iar acest fapt se intinde pe toata perioada menstrei! Deci, in momentul actului sexual, partenerul tau nu a facut decat sa accelereze procesul (prin introducerea penisului in vagin, peretii acestuia se dilata ducand la accelerarea procesului de curgere a lichidului menstrual). Poate ti se va parea putin prea detaliata explicatia mea, dar asa cred ca trebuie sa decurga o conversatie in secolul XXI intre un medic si pacientul sau! Iti recomand sa mergi la un medic ginecolog pentru a afla tot ceea ce te framanta despre acest subiect si impreuna sa alegeti metoda contraceptiva destinata tie si efectuarea controlului ce se impune! Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu doar eu (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru raspuns..chiar m-am mai linistit putin.Am cautat si eu pe internet despre contraceptie si am vazut ca nu pot ramane insarcinata cand sunt la menstra adica sunt sanse foarte mici...si tinand cont ca nu a ejaculat in mine si am ciclul foarte regulat...ma gandesc ca sun sanse foarte minime....astept sa fac testul de sarcina sa vad ce este....desi nu cred....dar ce stiam eu...exista si o pastila pe care o pot lua la o luna dupa contactul sexual neprotejat?in caz ca sun insarcinata?ca daca as fi ar fi un soc sa fac avort...nu sunt de acord cu avorturile si in plus nu am niki o luna de cand nu mai sunt virgina si inca ma doare la penetrare...multumesc frumos,multa sanatate si tie:*:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kasho (acum 12 ani)

Asa cum spui: SUNT SANSE FOARTE MICI, insa atata timp cat ele exista, nici tu nu vei fi linistita pana la urmatorul cilcu ..........
Pastila despre care vorbseti se foloseste pentru a provoca AVORTUL MEDICAMENTOS _ ( apropos de faptul ca nu esti de acord cu avortul)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu doar eu (acum 12 ani)

Sa inteleg...exista o pastila care se ia la o luna de la contact si avortez fara a mai merge la medic sa-mi faca avort chirurgical?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Se numeste tot avort, doar ca e medicamentos SI NICI INTR-UN CAZ NU SE IA PASTILA DE CAPUL TAU CI SUB INDRUMAREA MEDICULUI GINECOLOG!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Foarte frumos. Viitoare studenta la medicina si ii spui ca nu e problema daca a facut sex neprotejat. Sa ma mai mir de cate tinere (unele chiar studenta la Medicina! culmea) fac avorturi? Mai bine nu ma mai mir.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Iuli, in primul rand nu sunt viitoare studenta la medicina ci chiar in an terminal. Mai mult, nu am sfatuit sexul neprotejat, ci i-am zis acestei fete adevarul despre corpul sau, informatii pe care o adolescenta de 17 ani nu are de unde sa le stie, insa una de 23, ca tine, ar trebui! Nu mi se pare normal sa o incurajezi sa ia pastila de a doua zi, care este o bomba ptr organismul uman, atunci cand nu este cazul, sigur, daca are ciclu regulat. Vad ca nu stapanesti cunostiintele necesare unei asemenea discutii. In privinta celor spuse despre un posibil avort, ma abtin sa raspund unei asemenea jigniri facute din lipsa de informatie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmina (acum 12 ani)

Nu inteleg Iuli ce a zis gresit Andreea! I-a dat niste informatii f utile pe care ar trebui fiecare femeie sa le cunoasca si a trimis-o si la medicul ginecolog sa stabileasca impreuna metoda de contraceptie? De c o jignesti si ii zici ca a facut avort? Doar pentru ca ea e medic? Esti groaznica!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Selena (acum 12 ani)

Unele informatii spuse de andreea chiar sunt f utile si bine de stiut! Nu vad c a zis gresit. Oricum, Josnic din partea lui iuli sa o jigneasca si mai ales sa-i zica ca a facut avort! Cosmina, ai grija ca sigur ne trezim si noi maine ca zice iuli ca am facut avort!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kasho (acum 12 ani)

Nu inteleg aceste discutii! Este un forum unde fiecare isi poate spune parerea ( din pacate), cine doreste raspunsuri doar de la medici sa scrie pe prima pagina la Consulta medicul!

1.Atat Iuli, cat si Andreea au dreptate ( Iuli e mai dura si pe buna dreptate, Andreea a fost scurta si teoretica)

2. Romania este pe locul intai la numarul de avorturi si copii abandonati din Uniunea Europeana

3. La 17 ani ar trebui sa te preocupe bacalaureatul si distractiile puerile, nici intr-un caz SEXUL cu atat mai mult neprotejat

4. Iuli nu a jignit-o pe Andreea si nu a specificat ca Andreea ar fi facut avort, ci a mentionat ca si intre studentele de la medicina multe apleaza la aceasta metoda trista in urma deciziilor sexuale gresite

5. Nu mi se pare normal ca in ziua de azi cand toti avem acces la informatii si la produsele contraceptive sa alegem ca metoda contraceptiva metoda calendarului, cu atat mai mult la varsta de 17 ani

6.Ar fi normal ca fiecare adolescent inainte de a-si incepe activitatea sexuala sa se informeze temeinic si chiar sa faca o vizita la ginecolog ( ceea ce din pacate se intampla foarte rar)

7.Mi se pare normal sa spui unui tanar de 17 ani INCLUSIV exceptiile foarte rare, aspectele negative si impactul lor asupra sanatatii fizice si psihice, in ceea ce priveste lipsa unei contraceptii, mai ales in cazul fetelor. Dupa cum stiti BTS au un impact negativ mult mai grav asupra femeilor decat a barbatilor.

8. Nu mi se pare normal ca un adolescent de 17 ani sa apeleze la pastila de a doua zi, care este o bomba de hormoni si poate provoca grave tulburari hormonale, insa este prefrabila unui avort, a caror consecinte se intind pe inteaga viata, in timp declansand si sindromul post-avort

9. "eu doar eu", te sfatuiesc sincer sa mergi la un ginecolog si sa te protejezi fie cu anticonceptionale, etc fie cu PREZERBATIVUL ( care este singura metoda care te va proteja de sarcini nedorite - implicit avorturi, cat si de bolile cu transmitere sexuala care au atatea urmari chiar nefaste )

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Draga Andreea,

Nu este cazul sa lasi mai multe mesaje identice. Unul este suficient.
Te rog sa imi arati unde am scris EU ceva despre pastila de a doua zi. Chiar vreau sa stiu.
Apoi, unde te-am jignit, te rog sa imi arati. Ceea ce am scris este din cunostinte concrete, asa cum fac in cele mai multe cazuri.
In fine, daca stii sa calculezi, aceasta tanara a avut contact sexual in ziua 5 a ciclului. Un spermatozoid poate supravietui pana la 7 zile in asteptarea unui ovul. Sa zicem ca supravietuieste 5 zile doar. 5+5 = 10. In zilele 10-18 se poate produce ovulatia. Daca supravietuieste 7 zile, nu mai vorbesc. Ergo, este posibil ca aceasta tanara sa fi ramas gravida. Nici daca avea contact sexual in ziua 1 a ciclului menstrual (prima zi de menstruatie) nu aveai dreptate, intrucat dupa cum spuneam, regulat sau nu, exista posibilitatea eliberarii a doua ovule in decursul unui ciclu, asa cum exista cicluri anovulatorii, sau eliberarii unui singur ovul in alta perioada decat cea socotita "fertila". Eliberraile se pot produce ORICAND (de aceea, dupa cum spuneam, cu metoda calendarului au ramas gravide mii de femei pe vremea lui Ceausescu si din pacate multi tineri chiar din generatia noastra exista pe lume "datorita" acestei metode "minunate"). Nu am spus niciunde ca sansa este la fel de mare ca in zilele teoretic de fertilitate maxima, evident nu este, dar sansa EXISTA si daca exista, de ce sa ne asumam acest risc? Nu crezi ca ar fi ingrozitor pentru o fata tanara, la primele experiente sexuale, sa ramana insarcinata? Nu crezi ca un copil sau un avort ar marca-o pe viata? Nu crezi ca o BTS ar avea consecinte dazastruoase?
In final, vreau sa iti spun ca daca vei ajunge vreodata profesor si vei avea studenti (asa cum am eu), trebuie sa stii ca sunt situatii in care mai trebuie sa mai si exagerezi putin realitatea, spre binele persoanei respective. Chiar daca poate sansele sunt mai mici, consider ca este mai bine sa prezinti o realitate mai extrema decat sa o prezinti pe cea blanda si apoi sa regrete. Consider ca mai bine trece printr-o spaima degeaba si data viitoare nu repeta greseala, decat sa o linistesti tu si apoi sa vada doua liniute pe testul de sarcina.
Pana la urma fiecare face cum crede si aceasta este metoda mea de "actiune" pe acest forum. Cu aceasta metoda am convins, cred eu, destui tineri sa se protejeze, caci nimic nu merita sa isi riste sanatatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Iuli, sincer, iarasi spui lucruri aiurea. Eu nu am dat mai multe mesaje, doar doua:unul pentru a-i explica fetei situatia si unul sa-ti raspund tie. Cat despre perioada de supravietuire a spermatozoizilor, iarasi va trebui sa te contrazic: cei care au cromozomul X supravietuiesc maxim 48, in vreme ce ceilalti(Y), 5 zile si asta doar in conditii optime. Nu te inteleg de ce continui discutia in modul asta. Intelege ca eu nu am facut altceva decat sa-mi fac datoria si sa-i zic fetei anumite informatii despre corpul sau si sa o indrum spre un consult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lorenaa (acum 12 ani)

Doresc si eu sa mai zic un lucru in legatura cu ce a zis Andreea in primul ei mesaj : Andreea daca te uiti mai atenta ai sa gasesti tu o mica fraza in toate acele informati oferite de tine ceva de genul : sansele de a ramane gravida in timpul menstruatiei sunt egale cu 0 . Aici se referea Iuli k tu sprijini tinerii in legatura sexului neprotejat . Ai dreptate , ai oferit informati foarte utile pt noi toti si toate , dar poate contextul si fraza asta k nu va ramane insarcinata in timpul menstruatiei puteai sa o formulezi altfel sau chiar sa o excluzi . In legatura k multi tineri nu detin informati in legatura cu actul sexual sau metodele contraceptive iar e cu 2 capete : unu la mana este internet si aici poti gasi aproape orice informatie , iar doi la mana tineri din ziua de azi daca nu ma insel si la liceu li se vorbeste despre riscurile unui contact sexual neprotejat . Nu ma intelege gresit , nu te condam , nu te critic , te apreciez pt informatiile care le deti si le-ai comunicat si persoanei in cauza . Si un sfat pt tine Andreea : indruma tinerii spre consultatiile unui medic specialist ( ginecolog ) si incearca sa convingi lumea sa foloseasca una din toate metodele contraceptive care exista pentru a evita avorturile si pentru a avea o viatza mai buna si fara riscul de a contacta o boala transmisa pe cale sexuala . Succes Andreea in cariera ta si multa Sanatate ! PS : Nu lua sfatul k o critica ;) Viata Nu are roata de rezerva !!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 12 ani)

Lorenaa,
Merci ptr. comentul tau! Eu nu ma pot supara pentru nimic din ce ai zis, mi se pare normal absolut tot ceea ce ai spus. Insa daca ai citit ce i-am scris acestei fete, vezi vedea ca am trimis-o la ginecolog sa aleaga impreuna cu el o metoda contraceptiva si sa faca si controlul de rigoare. Nici nu as putea sa o sfatuiesc altfel tinand cont de meseria mea!
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Selena (acum 12 ani)

Haideti ca deja devine absurd!M-am saturat sa vad cum va certati in loc sa incercati sa ajutati fata asta de 17 ani, care este vadit dezorientata! Intelegeti odata ca Andreea nu a facut decat sa zica adevarul. Aceasta fata a intrebat daca e posibil sa ramana gravida in conditiile unui contact sexual in timpul menstrei, ea ac***a si ciclul regulat! Raspunsul este nu! Si eu ca femeie ce sunt am citit f mult si m-am interesat si am vb cu doctorul meu ginecolog. Mi-a zis exact aceleasi lucruri pe care le-a zis Andreea. ca sansele sunt mimine, aproape de 0.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Da, "sansele sunt minime, aproape de 0:, DAR NU 0!

Andreea nu are rost sa explici fiecare cuvant in parte, ti-ai spus punctul de vedere, nu e suficient? Devine hilara situatia. Scopul nostru a fost sa o ajutam cu un sfat pe adolescenta de 17 ani, nu sa devenim " p***a"! In final medicul ginecolog pe care sper ca il va vizita, o va lumina ( daca va avea timp)!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2