Ajutatima... raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de roscatu cu 12 ani in urma

Sall La ToTi.ma numesc Aty am 17 ani.am o intrebare...
akm de 3 zile am avut prima lelatie sexuala cu aktuala prietenamea.(era virgina) problema e alta .numam protejat (REGRET) actul sexual o durat 7 numere .la fiecare ajaculare milam sters shi nam lasat nimik pe...(tub) akm e faza ca prietenavea de atunci are dureri graznice de burta ,spate shi cap...Asta inseamna ca e insarcinata? AJUTATIMA
misa zis ca e ceva normal la o ata proaspat dezvirginata... dar cu toate mi frica ...ajutatima calmatima cumva datimi niste raspunsuri? e ceva normal prin ce trece akm?sincer sunt speriat rau :( ajutatima...O zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

roscatu (acum 12 ani)

Ma scuzati am uitat sa mentionez ca inainte de fiecare ejaculare miam scos penisul .!!!!!

AJUTATIMA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ochi negri (acum 12 ani)

Nu inseamna ca e insarcinata.Dar poate fi.Durerile pot fi de la traumatism(dezvirginarea nu e chiar un moment frumos..)dar o posibila sarcina poate exista tinand cont ca nu v-ati protejat.Eu v-as sfatui sa nu va jucati si sa luati foarte in serios ceea ce faceti pentru ca nu-i momentul nici de copii iar de vreo boala ce sa mai zic...?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nu e asa (acum 12 ani)

Simptomele acestea apar destul de des la dezvirginare si sunt legate numaid e actul dezvirginarii si apare de regula din cauza dilatarii vaginului dar des si pe plan pshic.
Pt. aceste dureri exista un remediu homeopat, numit remediul mireselor. Costa 6 lei, se gaseste la farmacii homeopate: Staphysagria CH30. Se p***ao singura granula si eventual se mai repeta de 2-3 ori daca durerile sau cistita nu dispar de la o singura doza.
Chiar daca ar fii gravida aceste simptome nu au nimic cu acest lucru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

intradevar simptomatologia descrisa nu este specifica, dar dupa cum s-a scris si mai sus, acea metoda empirica de contraceptie nu este deloc sigura. chiar daca ejacularea a fost in exterior, pana la momentul ejacularii pot exista spermatozoizi, iar daca si fata este in perioada fertila atunci sansele cresc foarte mult, mai ales ac***a in vedere conditiile scrise mai sus. recomand un test de sarcina dupa o saptamana de la actul sexual (preferabil din urina de dimineata), iar pe viitor folosirea prezervativului, pentru evitarea unui inceput de viata sexuala cu fel de fel de probleme.
in afara de acele dureri, mai are si alte simptome?

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

roscatu (acum 12 ani)

inafar de durere de burta ,spate si cap nu are nik

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oanna (acum 12 ani)

Am 13 ani..si cunosc si eu ca am mai citit prin Bravo Girl.. Parerea mea e sa faca un test de sarcina iar daca iese pozitiv sa ia anticonceptionale care anuleaza sarcina..ceva de genu:) bye:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

intradevar testul de sarcina este necesar, si la fel si anticonceptionalele care ''''anuleaza''''sarcina sunt bune dar cu anumite precizari dintre care cele mai importante sunt:
1. acestea se numesc ''''anticonceptionale de urgenta'''' si dupa cum le este si denumirea trebuiesc folosite doar in cazuri de urgenta, altfel acestea pot fi foarte daunatoare organismului, si oricum cauzeaza dereglari hormonale de intensitati diferite, in urma utilizarii.
2. anticonceptionalul de urgenta se poate lua pana la maxim 72 de ore de la contactul sexual cu pricina (cu cat creste numarul de ore cu atat scade si eficienta)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pentru mai multe detalii despre contraceptia de urgenta puteti sa accesati si acest link:
//sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/contraceptia-de-urgenta-pilula-de-a-doua-zi_1091

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roscatu (acum 12 ani)

pt cazul meu nu sunt anticonceptionale de urgenta -(saptamana trecuta sambata seara am avut actul sexual)-???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roscatu (acum 12 ani)

in cazul meu pot folosi (dispozitivul intrauterin sau steriletul) ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

dupa cum am scris mai sus AC de urgenta sunt pentru maxim 72 de ore de la actul sexual, dupa aceasta perioada nu mai exista alt tip de pastila contraceptiva de urgenta, doar sa mergeti la medicul ginecolog pentru diagnosticarea corecta si optarea pentru o metoda de avort.
cat despre optarea pentru o metoda contraceptiva sau alta, cred ca decizia intre anticonceptionale orale sau sterilet sau alte metode apartine doar fetei si in general aceasta decizie se ia in urma unui consult ginecologic.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roscatu (acum 12 ani)

buna ziva Dr. Georgescu Cristian imi puteti zice cat costa un avort shi ce pericole are ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: