Virginitate

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Antoniaa1 cu 10 ani in urma

Buna :) Am 16 ani si un prieten de 18 ani. Suntem impreuna de 5 luni si tinem foarte mult unul la altul,ne potrivim, lucru care ne-a si apropiat foarte mult in cele 5 luni de stat impreuna. As vrea sa-mi incep viata sexuala cu el,dar chestia este ca eu i-am spus ca nu mai sunt virgina pentru ca am vrut sa par mai experimentata... El nu mai este virgin, este destul de experimentat... Cum sa fac sa nu-si dea seama ca sunt virgina? Mi-e rusine sa-i spun acum "Ia stai ma'' ca te-am mintit, sunt virgina" Oare o sa-si dea seama ca inca sunt? Pur si simplu m-as simti umilita daca i-as spune ca sunt virgina,as simti ca depind de el intr-un fel,ca trebuie sa aiba grija de mine etc. El este un tip sensibil,rabdator si foarte romantic si poate pare ciudat, dar daca i-as spune ar avea mult prea multa grija si ar face din asta un mare "eveniment" si eu nu vreau :(
Nu stiu cum sa fac sa nu-si dea seama :( Ce sa fac? Am sanse sa ma prefac si sa nu se prinda? Sa presupunem ca am un himen destul de gros... O sa ma doara atat de tare incat n-o sa ma pot abtine? El o sa simta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Ela.Dumitrascu (acum 10 ani)

In primul rand modul tau de gandire este copilaresc,imatur,se vede inca din ceea ce ai scris aici unghiul din care vezi tu lucrurile este pueril,cat despre asumarea responsabilitatilor unei eventuale sarcini,suferinta in cazul in care vei fi parasita,daca evenimentul acesta mult asteptat nu va arata exact asa cum ai dorit si cand vei realiza mai tarziu,cand vei fi mai mare si trebuie sa fii sincera fata de tine si sa recunosti ca poate ar fi fost altcineva mai potrivit in locul lui,vei avea sentimente de regret.Poti dezvolta patologii ale organelor genitale,dar si probleme emotionale care mai tarziu sa iti afecteze viata de cuplu.Pare o morala tipica unui adult,nu?daca totusi nu ti-am schimbat deloc opinia,iata cateva sfaturi:mai asteapta putin,relatia voastra pare inca la inceput,in intervalul asta se pot intampla o multime de lucruri,poti sa te bucuri de o iubire pura,cand relatia se consuma si din punct de vedere sexual,un baiat in timp isi pierde interesul,obligatoriu trebuie sa recunosti ca esti virgina,intr-o relatie nu se merge pe principiul minciunii,iar pe de alta parte,el poate sa te penetreze brutal,iar actul sexual sa fie traumatizant si sa produca leziuni.Trebuie sa te protejezi,prezervativ categoric,dar exista riscul ca acesta sa se rupa,deci sarcina nu poate fi evitata niciodata 100% sigur,iar contraceptivele sau pastile de a doua zi nu stiu daca iti permiti toate aceste metode la asemenea varsta.Sfatul meu?mai asteapta,da-ti timp tie sa te maturizezi fizic si psihic,da-i timp relatiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Nu pot sa cred ! Cum poate o adolescenta de doar 16 ani sa pozeze intr-o femeie experimentata, fiindu-i rusine de virginitate la aceasta varsta.........Cum poate refuza tandretea, romantismul, sensibilitatea, rabdarea....unui baiat ,crezand ca in acest fel ar depinde de el [ in ce fel ? ca n-ar putea fi destul de dur cu tine?] in ideea de a nu transforma acest eveniment in ceva frumos si tandru.Ce este important pentru tine ? Doar actul in sine ? Imi imaginez ce fel de viitoare femeie vei fi, cu astfel de gandire................La astfel de intrebare, nu cred ca as risca un sfat. Persoana care ti-a raspuns cred ca fost destul de binevoitoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela.Dumitrascu (acum 10 ani)

Am fost destul de explicita si concluzia mea a fost urmatoarea:da-ti timp sa te maturizezi fizic si psihic,da-i timp relatiei!cat despre sugestii,am expus problemele emotionale,traumele la nivel fizic si nu in ultimul rand patologiile care pot fi dezvoltate drept consecinta a inceperii vietii sexuale la o varsta frageda si cel mai important,un act lipsit de delicatete in conditiile in care partenera este virgina.Dar modul copilaresc de gandire pe care l-am remarcat la ea,dorinta inconstienta de a parea mai ceva decat este,de a fi pe acelasi plan cu adultii,de a impresiona probabil,nu-i vor aduce decat respingerea din partea partenerului cand va observa ca a fost mintit.Si cu ce se va alege?cu o experienta care poate fi traumatizanta ,iar la maturitate,cand isi va dori sa se bucure cu adevarat de viata sexuala va realiza ca regretele,emotiile,frustrarile din experienta anterioara nu-i vor permite.Si da,chiar si eu am fost surprinsa de gandirea unei adolescente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luyza3l3na (acum 10 ani)

Cred ca esti putin prea dura cu aceasta copila. Eu am 20 de ani si as putea spune ca vad la tot pasul fete cu varste fragede ce isi doresc sa nu mai fie virgine, din cauza ca altele rad de ele. In zilele noastre daca la varsta de 16 ani inca esti virgina esti luata in ras pentru ca altele fete de moravuri usoare spun ca fetele virgine sunt prea urate ca un barbat sa le dezvirgineze.Toate aceste lucruri parerea mea este ca se intampla din cauza lipsei de comunicare dintre mama-fiica si a unui psiholog, ce cred eu ca fiecare adolestenta ar trebuii sa faca cateva sedinte. In concluzie aceasta fata are nevoie sa comunice cu cineva despre viata sexoala, nu sa o judecam.Pentru ca din acest motiv vedem numai copile de 13 14 ani cu copii, pentru ca in loc sa le ascultam si sa le facem sa inteleaga ca nu este bine sa iti incepi viata sexuala la o varsta frageda, le judecat si le tratam ca pe niste criminale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luyza3l3na (acum 10 ani)

Parerea mea Antonia este ca nu ar trebuii sa te rusinezi cu acest lucru, din contra.Cea mai mare avere a unei fete este virginitatea si parerea mea este ca aceasta avere nu trebuie sa o dai oricui. Mai asteapta, deocamdata va intelegeti bine dar atunci cand o sa dati cu adevarat de greutatile vietii poate o sa fuga de langa tine si vei suferii foarte mult.
Barbatii aprecieaza mai mult o femeie virgina si de cele mai multe ori dupa ce ii oferi acest lucru unui barbat isi schimba comportamentul fata de tine.
Iar dezvirginatul nu este ca si cum ai incerca o prajitura noua sau sa mananci pentru prima data o shaorma. Este destul de dureros oricat de finut ar fii barbatul, iar tu daca nu ii spui ca esti virgina, el nu o sa fie la fel de finut si nu doar ca o sa te doara dar ar putea sa te raneasca si poate ajungi si pe la spital.
EU TE ASIGUR CA EL O SA FIE MULT MAI FERICIT DACA ESTI VIRGINA DECI NU AI DE CE SA IL MINTI.Si poate ca daca ii vei marturisi asta te va mai astepta si sigur relatia va fi mult mai frumoasa fara sa o faceti.
Iar sfatul meu despre ralatii este ca daca nu esti sincer nu ai sanse sa ai o relatie adevarata.Tine minte un lucru intr.o relatie prima data conteaza sinceritatea si respectul, apoi toate vin de la sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela.Dumitrascu (acum 10 ani)

Draga mea,in primul rand majoritatea femeilor care se confrunta cu probleme de natura sexuala sunt fix acelea care au avut un debut al sexualitatii la o varsta frageda,deci singura poti concluziona ceea ce eu am expus anterior.Cat despre modul ei de gandire am zis si o repet,este pueril.Nu o privesc drept o criminala,dar minciuna intr-o relatie este pe aproape,poate sa ucida sentimente,sa raneasca si asa mai departe.In al doilea rand,observa ca pendulezi intre a fi si nu de acord cu debutul vietii sexuale la varsta de 16 ani sau mai devreme,ai 20 de ani,dar esti majora scuma mea ,deci un avort ti-l asumi,in schimb partenerul ei poate fi incadrat la intretinere de acte sexuale cu un minor implicit parintii ei pot fi acuzati de neglijare si uite cum multi altii sunt implicati in niste mofturi de moment numite trenduri sau moda.Stii ce inseamna spirit de turma?a fi usor de influentat,a nu detine complet discernamant asupra propriilor fapte,a fi condus intr-o oarecare masura de impuls.Incurajez inteligenta,inteligenta emotionala chiar,delicatetea,feminitatea si la o fata de 16 ani PURITATEA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela.Dumitrascu (acum 10 ani)

Recitind in intregime comentariile realizez ca tu nu ai observat esentialul:eu i-am explicat foarte clar intr-o nota mai dura ce-i drept,pentru ca deja o greseala a comis-o si pare destul de ferma in alegerea facuta,ideea ca nu este tocmai in regula ceea ce ea si-a propus sa faca si i-am enumerat si motivele,comic este ca tu ai expus fix aceleasi motive,dar exprimarea difera,nimic surprinzator.Cu conditia ca am sa generalizez,dar majoritatea adolescentilor cand vine vorba de sex au impresia ca detin toate informatiile posibile si imposibile,iar discutia despre metodele contraceptive a devenit deja un subiect banal.Conduita ei este tipica adolescentei sfidatoare,mimetric matura.
Iata un extras dintr-o carte:
"Actul sexual la
adolescenţi are drept mobil satisfacerea curiozităţii şi a instinctului sexual primar, fără o fixare erotică şi fără tandreţe, în special la băieţi. Chiar dacă raporturile sexuale sînt frecvente, ele sînt reduse la un minim mecanic de fiecare dată, iar implicarea afectivă este minimă, partenerul fiind mai mult sau mai puţin indiferent ori substituibil. Sub aspect tehnic, actul sexual este fără preludiu şi postludiu, superficial, scurt şi fără rafinamente."
Sper sa intelegi de ce privesc totul din aceasta perspectiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan.Andreeei (acum 10 ani)

bn punctat bravo imi place. :)
cat despre tipa ar trebui sa se gandeasca asa... poate si ala o minte si e virgin :))
a doua.. daca zici ca te iubeste sigur nu te paraseste din cauza asta
si trei inceteaza sa mai crezi ce zice lumea de ce va pasa tot timpul ce zic altii frate te simti bine cu el si virgina care e problema? parerea mea.. daca te simti bine in pielea ta degeaba zice ala ca esti nu stiu cum..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
rub (acum 10 ani)

daca el te iubeste cu adevarat acest ''mic'' amanunt nu o sa schimbe nimic...si ceva imi spune ca el stie ca mai esti virgina si nu considera un lucru rau in asta.ai grija de tine sa fii iubita ta pupa RUB

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SRT (acum 9 ani)

Am 20 ani si in curind joc nunta cu prietenul meu ce ne intilnim de 2 ani,la 18 ani am avut pentru prima oara relatii sexuale cu el,desi il iubesc enorm de mult,imi pling ochii aproape in fiecare zi cind ma gindesc ca virginitatea mea sa dus asa intr-o minunta,as da orice din viata mea doar ca sa mi-o pastrez,regret mult lucrul ca am dorit sa-i demonsrez faptul ca sunt virgina.CEA MAI MARE DORINTA A MEA A FOST SA MA DUC FECIOARA LA ALTAR,dar nu ca toate fetele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina Claudia (acum 8 ani)

Buna! Prietenul meu mi-a introdus penisul pana la peretele care fiind rupt..presupune pierderea virhinitatii..nu am simtit nicio durere si nu a intrat mai adanc de atat. Au curs doar cateva picaturi de sange, asta inseamna ca nu mai sunt virgina?? Sunt disperata va rog sa imi raspundeti serios multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Da esti incat virginal ptr ca nu tea rupt ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Affhs (acum 8 ani)

Pai ne intalnim tio trag eu te dizvirginez si gata iti pot lasa un nr ce zici .....am 16 ani...075*******

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Affhs (acum 8 ani)

Glumesc conita ... Asculta tu ii sp asta ca nu mai esti dar tu esti si asta va fi o supriza pentru el si va fi bucuros ca te-a dizvirginat.... Credema sunt baiat stiu ce spun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: