Sexul in exces poate rupe o casnicie raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de ellyduna cu 12 ani in urma

Sotul meu vrea sa faca sex prea des...ce pot face pentru ca daca nu fac cand vrea el devine foarte nervos si iritat peste masura....????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (47)

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimata doamna,

Este clar ca sotul dvs. are un libido mai mare decat al dvs. Ar fi bine de stiut ce inseamna "prea des" in cazul de fata. De asemenea, faptul ca sotul "devine nervos si iritat peste masura", inseamna ca nevoile sale sexuale par a fi profund nesatisfacute. Undeva, in comunicarea dintre dvs. la nivel de cuplu, ceva nu functioneaza. Incercati sa aflati despre ce este vorba. Daca vi se pare ca nu gestionati adecvat problema acasa, va recomand sa apelati la un specialist in terapia cuplului.

Cu respect,
Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
nr. tel. - 0745/024.213;
emai - [email protected]

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

ellyduna (acum 12 ani)

DECI...el vrea zilnic....si chiar de mai multe ori pe zi....si am incercat si varianta lui dar cu cat facem mai des vrea si mai mult,,, poate e si varsta eu 37 in ianuarie el 30 ...un lucru ma ingrijoreaza caci daca nu ma simt bine sau nu am chef nu se controleaza deloc ....s-apoi gasesc zilnic saituri porno unde se uita zilnic....mentionez ca vrea un copil si de cand a facut spermograma (de 2 ori la distanta de un an) si a iesit aiurea foarte putin probabil sa faca copii e mult mai agresiv cand il refuz sexual....MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În relaţie şi cuvântul meu contează
sau
Arta negocierii în relaţia de cuplu

Vă invităm la cunoaştere, implicare, relaţionare interactivă şi creativitate atât în dezvoltarea voastră personală cât şi ca foşti, actuali sau potenţiali parteneri de cuplu.

I. Atitudini distructive în relaţia de cuplu:

• Încerci să fii ca el, să îl citezi, să îi ceri frecvent părerea sau sfaturile fiind sigură ca el ştie mai bine cum să gândească, să simtă sau să acţioneze.
• Povesteşti tuturor despre el, îl lauzi necontenit.
• Crezi că el este mai inteligent decât tine, îl supraestimezi până în punctul în care nu-ţi mai vezi propria valoare, propriile calităţi şi aptitudini.
• Faci lucruri cu care nu eşti de acord, doar pentru că el ţi-o cere. Uiţi de nevoile tale sau le ignori, preferând să le satisfaci pe ale lui permanent.
• Eşti convinsă că tu niciodată nu vei avea prestigiul sau statutul lui social.
• Te simţi datoare sau privilegiată pentru că stă cu tine în relaţie.

II. Misiune
Workshopul îşi propune să petrecem împreună 3 ore utile dezvoltării personale şi relaţiei de cuplu în care să :

• Exersaţi capacităţile voastre de autoobservare şi receptivitate la persoana partenerului;
• Formaţi anumite deprinderi de comunicare autentică şi asertivă în cuplu;
• Conştientizaţi si transformaţi diferite modele comportamentale proprii de relaţionare distructivă în cuplu, cum ar fi: dependenţa exagerată, asumarea rolului de dominator sau supus, a celui de salvator, victimă sau persecutor, în comportamente benefice propriei persoane si relaţiei de cuplu.
• Constientizaţi efectele raportului dominare-supunere între parteneri în cadrul relaţiei de cuplu. Vom dezbate avantajele şi dezavantajele poziţiei de dominator şi poziţiei de supus;
• Descoperiţi modalităţi de comunicare eficientă în cuplu şi de convieţuire care ar putea aduce beneficii multiple ambilor parteneri de cuplu.

III. Argument
A-ţi respecta şi valoriza partenerul care este ceva mai avansat decât tine din punct de vedere social sau profesional este un lucru bun. A fi în relaţie cu cineva mai talentat, mai inteligent sau mai realizat profesional nu înseamnă că te afli într-o relaţie de cuplu disfuncţională. Neregulile apar atunci când admiraţia are caracter unilateral şi partenerul mai evoluat este indisponibil să înveţe de partenerul său mai puţin instruit. O relaţie este bazată pe egalitate, stabileşte-o!

IV. Perioada : 15 octombrie, orele 10-13;

V. Taxa de participare: 50 lei/persoana;

VI. Locaţia : Str. Luca Stroici, Nr 34A, Sector 2, Bucuresti (vis-a-vis de P-ţa Gemeni)

Traineri :
• Elena Darie – Psiholog cu drept de liberă practică , Psihoterapeut Experientialist şi Consilier Psihologic acreditat de Colegiul Psihologilor din România şi S.P.E.R..
• Ioana-Corina Marcu – Psiholog cu drept de liberă practică, Consilier Psihologic Experienţialist acreditat de Colegiul Psihologilor din România şi S.P.E.R (ioanacorinamarcu.wordpress.com)

Pentru inscrieri si intrebari :

• Elena Darie: 0723.581171 - [email protected]
• Ioana-Corina Marcu: 0754.024213 - [email protected]

Vă aşteptăm cu drag!

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela (acum 12 ani)

fai sex oral

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Tu stii de ce la Holywood sunt atatea cupluri in care femeia este cu 10 sau mai multi ani mai mare decat barbatul?
Barbatul atinge "varful" in dorintele sexuale intre 20-25 de ani, pe cand femeia il atinge mai tarziu, pe la 30-35.
Vei vedea asta cand vor mai trece anii, ca tu vei dori mai mult si el iti va oferi mai putin, atunci vei ajunge poate sa te intrebi daca te mai iubeste. Dar este ceva natural.
Sexul nu poate dauna casatoriei voastre, decat sexul nenatural si/sau fortat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyduna (acum 12 ani)

EU AM 37 DE ANI IN IANUARIE EL A FACUT 30 IN AUGUST...REPET...AM AVUT RELATII DAR EL ESTE CEVA DE SPERIAT SI DACA IMI AMINTESC BINE SOCRUL MEU ERA LA FEL IMI SPUNEA SOACRA MEA....(ACUM SUNT DESPARTITI EI) DAR CREDEAM CA SOACRA MEA E MAI RECE CUNOSCAND-O CARACTERIAL....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

OANAH (acum 12 ani)

Si noi am trecut printr-o perioada asemenatoare. Daca ar fi fost dupa el, am fi facut toata ziua sex. Dar de multe ori veneam obosita de la servici si nici nu ma incadrez in categoria care are chef tot timpul, indiferent ce... Am avut mute certuri pe tema asa, dar la un anumit punct am discutat, i-am explicat ca il doresc si iubesc la fel de mult, dar asta nu inseamna ca vreau sex oricand, oriunde. Pana la urma a inteles (sau cel putin asa pare) si am ajuns la un echilibru. Atunci am inteles cel mai bine de ce e comunicarea atat de importanta intr-o relatie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyduna (acum 12 ani)

LA NOI DACA TREC 2-3 ZILE PARCA E O VESNICIE PENTRU EL....SA NU MAI SPUN CA AM GASIT PAGINILE PE NET CE CAUTA EL....VIDEO PORNO SI ANUNTURI CU FETE CE FAC DIFERITE POFTE CONTRA COST....ASTA MA INGRIJOREAZA....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mai tarziu nelu6a6rs8t (acum 12 ani)

Mai tarziu are sa-i para rau ca l-a refuzat ca nu are sa mai aiba ocazia poate in particular??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fred (acum 12 ani)

eu zic, sa-l "ajuti" daca zici ca va iubiti, cu un oral, cu mana, cu ce poti, cand chiar nu ai chef...
probabil ca il vei intelege cel mai bine, si vei intra in...joc, deoarece pofta vine mancand, clar!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 12 ani)

Eu privesc lucrurile din cealalta pare a baricadei. Lipsa dorintei femeii pentru sotul ei ii dezvolta acestuia fustrari si complexe. Mai devreme sau mai tarziu dupa cum va duce viata va lua masuri si isi va cauta fericire in bratele altei femei sau va veti raci pana aproape de separare.
Este de neinteles pentru un barbat care ii ofera sotiei tandrete, atentie si orgasm de fiecare data (cand nu este mimat) de ce aceasta nu poate, pana la urma sa faca un sacrificiu minor, sa "stea" 10 minute si sa ii accepte sexul, chiar daca ea nu si-l doreste. Fiziologia femeii permite sexul in orice moment si pana la urma, in conditii de normalitate nici nu este o experienta urata si traumatizanta.
La serviciu mergi zilnic 8 ore si nu cred ca o faci cu placere. Serviciul de sotie este mult mai important pentru fericirea cuplului, dureaza cu mult mai putin si cu un efect vizibil...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21528742462 (acum 5 ani)

Marian, nu e chiar asa. Femeia nu are o fiziologie asa generoasa cum crezi tu. Nu poate sa faca sex non-stop. Daca e prea des, vaginul are de suferit. Se produc rani. Mie imi place sexul, dar vaginul nu-mi permite s-o fac prea des. Deci cand o femeie spune ca nu vrea, inseamna ca o doare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vvvvv (acum 12 ani)

adica femeia sa fie disponibila orcand!nu va-ti intrebat ca poate nu stiti sa o stimulati? daca va-ti gandi mai mult la ia decat la voi poate ar fi alfel!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nelu filologu'' (acum 12 ani)

Agaramata! ..
Cate clase ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

.... (acum 12 ani)

Dar tu,Nelule cate clase ai ? Citeste ce ai scris...........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 12 ani)

De fapt refuzul femeii de a (MAI) face sex este urmarea blazarii, rutinarii si schimbarii de optica fata de partener. Singurul stimul care functioneaza cu adevarat este amenintarea concurentei. Abia atunci cand se vede pe punctul sau chiar data la o parte intelege femeia p***aa ideilor care au guvernat-o pana atunci. Doar ca poate fi prea tarziu.

Si , stimata Doamna v, ce puteti spune in apararea ideii Dvs. cand sotul se si poarta frumos, este si tandru, pregateste si preludii lungi, arata si bine (!) si totusi sotia NU MAI vrea? Dar despre cele care au muscat din marul otravit al feminismului si isi privesc sotul diferit desi el nu s-a schimbat si nu le-a gresit cu nimic? Oricum desi nu cred ca este cazul de aici, intrebarea este foarte de actualitate in zilele pe care le traim acum.

Marian

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyduna (acum 12 ani)

sotul meu daca nu i se da dse intoarce cu spatele sa doarma....asta ffff mult din orgoliu ca are in ideile lui ca nu poate fi refuzat mai pe scurt este LEU.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyduna (acum 12 ani)

eu consider ca am facut si fac eforturi mari sa ii satisfac poftele cat de cat...cert este ca el a contribuit si contribuie la o anumita raceala intre noi....sunt multe intamplari...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia69 (acum 12 ani)

stii ce ellyduna,in primul rand n-ai spus cati ani ai,iar in al doilea stii ce, pune si fa sex in exces si tu sa vezi ce iese. cere-i tu sa faceti sex mai des sa-l lasi masca sa vezi ce face?stii copilul mic daca-i spui sa nu puna mana acolo ca nu-i voie acolo se duce.asa si la tine unde el stie ca tu nu vrei de-aia cere mai mult .socheaza-l tu iesi in intimpinarea lui sa vezi ce face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ellyduna (acum 12 ani)

37 in ianuarie....chestia ca si mie imi place....si fac destul de des cred 2,3,4 ori pe saptamana cand nu ma scoate din sarite dar nu ma lasa sa ma simt dorita ci doar folosita....si atat...eu cred ca si in sex e misto sa simti placere nu doar sa deschizi picioarele....ma uimeste cand vad ca vrea sa faca ca si cand ar bea o cana de apa....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3