Risc de a ramane insarcinata

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de onyxz cu 13 ani in urma

Am o mare problema. Acum cateva zile am facut sex cu prietena mea protejat. Dupa aceea m-am spalat, totul ok, si dupa vreo jumatate de ora am inceput al doilea numar. Eu eram foarte excitat si am vrut sa fac fara prezervativ de data asta, lucru care s-a si intamplat dar am facut foarte putin. Marea mea ingrijorare este ca mi-e teama sa nu fi scapat lichid preejaculator ( nu stiu daca s-a intamplat asta ) dar mi-e teama. La inceputul actului nu aveam nimic, dar stiu ca pe masura ce esti excitat mai mult cu atat risti sa elimini lichid preejaculator. Acum nu stiu daca am eliminat in ea asa ceva si mi-e teama sa nu apara complicatii. Vreau sa imi dati macar un raspuns ceva, ar trebui sa-mi fac griji ? Nici nu stiu daca era in perioada aceea de fertilitate. Astept raspuns. Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Csara (acum 13 ani)

Pai intreab-o daca era in perioada fertila si in functie de asta iti faci griji mai mari sau mai mici. Exista ceva riscuri, nu foarte mari, dar lichidul preejaculator transporta spermatozoizii de la ejacularea precedenta daca aceasta a avut loc mai devreme de 48 de ore (cum a fost cazul tau).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ac***a in vedere ca actele sexuale au fost foarte apropiate unul de celalalt si ca la primul ai ejaculat, sansa sa fie spermatozoizi in lichidul preejaculator sunt foarte mari. De asemenea, nu simti cand elimini lichid preejaculator si cel mai probabil ai eliminat mai ales daca spui ca erai foarte excitat.
Nu inteleg totusi de ce barbatii se incapataneaza sa supuna femeia la un chin ingrozitor si nu folosesc prezervativul de fiecare data, oricat de excitati ar fi. Daca nu va doriti un copil, posibilitatea de a fi insarcinata si perspectiva avortului sunt ingrozitoare pentru o femeie...
Banuiesc ca a trecut momentul pt pastila de a doua zi. Intreab-o daca era in perioada fertila si asteptati sa ii vina ciclul. Daca nu ii vine, sa faca un test de sarcina dupa cateva zile.
Si in rest, lipeste-ti prezervativul de penis si nu-l mai da jos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

A ramas insarcinata partenera? Ti-ai facut curaj sa comunici cu ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zoe (acum 13 ani)

sexul lasat la voia intamplarii poate genera traume pentru toata viata, de aceea ar fi bine ca institutiile de invatamant sa acorde timp si pentru aceasta problema, mai ales pentru perioada adolescentei... din pacate acest subiect este lasat la o parte si generatii intregi sunt traumatizate de o abordare nesanatoasa a sexului...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

chetenefrega (acum 12 ani)

Vreau si eu sa intreb ceva.. adica sa ma lamuriti daca se poate. Ultima menstrruatie a fost pe data de 6 ianuarie si a durat ca de obicei 7 zile. Inainte am mai avut contact sexual odata neprotejat si restul cu prezervativ ( chiar daca a avut prezervativu nu a ejaculat in mine). Dupa o zi de la menstruatie am mai avut 2 contacte sexuale de fiecare data protejat. Acum ma sunt ingrijorata.. chiar daca am simptomele pe care le aveam inainte de ciclu mentrsual ( cosuri, dureri de spate) dar ma ingrijoreaza faptul ca am ameteli ( poate e si din cauza ca nu prea mananc mult ). As putea fi insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 10 ani)

am 25 de ani am o fetita de 6 ani.timp de 5 ani am avut sterilet de 1 an nu il mai am si timp de un an am facut dragoste cu sotul meu fara sa ejaculeze in mine si nu am ramas insarcinata acum am aproape o luna si nu mi-a venit ciclu nu stiu ce se petrece imi este fff rau am stari de voma si greturi se poate sa fiu insarcinata chiar daca ne-am ferit noi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adi (acum 10 ani)

am o intrebare eu am facut sex si simteam ca ma termin si chiar atuncea am scos penisu... exista riscurii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Grecu Dan (acum 8 ani)

Ce s-a intamplat pana la urma? Sunt in aceeasi situatie,am folosit prezervativ,am asteptat 15 min si apoi am incercat putin fara,maxim 1 minut,nu era in perioada fertila

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: