Orgasm multiplu la barbati

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de lexz cu 11 ani in urma

Buna, as dori sa aflu cum poate sa aiba si barbatul orgasm multiplu, fiindca din cate stiu eu, barbatii "isi dau drumul" dupa terminarea actului sexual. Eu am reusit doar faza de postludiu, dar nu cred ca acest lucru s-ar putea numi orgasm multiplu...

Sugestii, experiente...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Liviu (acum 11 ani)

lexz a scris: "../ din cate stiu eu, barbatii "isi dau drumul" dupa terminarea actului sexual."
______________

(1) In primul rand, orgasmul NU inseamna ejaculare (s-a demonstrat stiintific ca cele doua fenomene nu sunt interdependente si nu se produc in mod necesar in acelasi timp.
(2) In al doilea rand, NU întotdeauna obţinerea orgasmului presupune şi obţinerea satisfactiei.
- SATISFACTIA este foarte strâns legată de nivelul emoţional şi al intimităţii din cuplu. De aceea, este necesar ca ambii parteneri să fie conştienţi de acest lucru, deoarece atunci când lipsesc sentimentele profunde ale partenerilor unul pentru celălalt, satisfacţia sexuală se limitează la cea fizică şi mai puţin la cea psihologică.
______________
Nota: Dacă în adolescenţă şi tinereţe, partenerii pun accentul pe obţinerea orgasmului (având un act sexual centrat pe orgasm), la maturitate acest element este depăşit - actul sexual fiind centrat pe obţinerea satisfacţiei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

lexz a scris: "as dori sa aflu cum poate sa aiba si barbatul orgasm multiplu"
______________

Rasp.: Practic, ca sa putem vorbi despre orgasmul multiplu masculin, actul sexual trebuie sa fie centrat pe obţinerea satisfacţiei. Mai precis, satisfactia psihologica trebuie sa fie in prim plan, in timp ce satisfactia fizica se afla in plan secund.
- Pentru a descoperi ca (asa) ceva este posibil, avem nevoie sa atingem un anumit nivel de maturitate emotionala. In acelasi sens, se spune ca "cea mai mare satisfactie este atunci cand spiritul domina trupul."

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

"cea mai mare satisfactie este atunci cand spiritul domina trupul."
_______________

- In adolescenţă, partenerii pun accentul pe obţinerea placerii la nivel de SENZATIE. Si e nevoie de timp pentru a invata cum sa obtii orgasmul multiplu masculin - care presupune invatarea emotionala (sau: obţinerea placerii si la nivel de SENTIMENT).

- CONTROLUL RESPIRATIEI este foarte important in explorarea sexuala. Exercitiile practice presupun indeosebi folosirea respiratiei profunde (abdominale) pentru cunoasterea propriului corp. Ex., CE SIMTI (senzatie sau emotie, nu gand) inainte de a avea orgasm? CE SIMTI (senzatie sau emotie, nu gand) inainte de a ejacula? etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

"Simte si vei trăi"
_____________

INVATAREA EMOTIONALA. Orice ar fi psihicul si corpul, ele sunt părţi ale unui domeniu mai larg numit "personalitate".

- CORPUL contribuie la personalitate cu impulsuri vii, emotii si senzatii. Impulsurile si senzaţiile sunt parte a ceea ce ne face să ne simţim vii.
- Există senzaţii cutanate interioare si exterioare. Sunt mări de senzaţii ondulante, de fond, curenţi schimbători, vârtejuri, delicii interoceptive - toate felurile de delicatese, premoniţii, senzaţii intime de suprafaţă-profunzime: curenţii polimorfi ai lui Freud, fântâni de tinereţe, suculenţă corporală, alături de arcuri impuls-acţiune, presiune care duce la orgasm si descărcare, refluxul către preistorie, mări care se înalţă şi se coboară.
______________
OBS.: Este ciudat sa spui ca senzatia neslefuita are personalitate si ca este o parte a personalitatii? Dar tocmai personalitatea senzatiilor este cea care dă culoare si intensitate personalitatilor noastre mai evoluate. Putem explora momente mai corporale sau mai decorporalizate, ca si tranzitia de la unele la altele. Cand ne regasim, avem multe de explorat. Daca dam la o parte orice foaie, sub ea sunt si mai multe regiuni ale fiintelor noastre (pluralismul exista inauntrul ca si in afara noastra)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

lexz a scris: ".../ Sugestii, experiente...?
____________
(cand ne regasim, avem multe de explorat...)

INVATAREA EMOTIONALA (II) Atat constiinta, cat si corpul sunt pe cat de anonime, pe atat de potential si variabil personale.

SENTIMENTUL cald şi personal de sine - are nevoie sa difuzeze si in constiinta, si in corp. Constiinta poate fi la fel de straina, ostila si infricosatoare ca si corpul. Motiv pentru care caldura personala a constiintei poate fi o implinire la fel de mare ca personalizarea corpului.
____________

"GANDIM CUM TRAIM", unde emotia este primara (NU traim cum gandim; argumentele rationale nu sunt decat o justificare)

RASPUNSUL EMOTIONAL (ce simt) ar putea fi o furie incontrolabila, zvarcoliri de durere, un sentiment amar de vinovatie... Sau poate fi reprezentat de emotiile premergatoare iubirii, inceputul sperantei sau o senzatie trecatoare de bucurie.

Oricare ar fi raspunsul emotional (emotie sau senzatie), acesta ne da posibilitatea de a privi altfel lumea si viata:

(1) Exprim onest ce traiesc eu (CE SIMT = emotie sau senzatie, nu gand), fara sa acuz sau sa critic.
(2) Accept empatic ce traiesti tu (CE SIMTI = emotie sau senzatie, nu gand) fara sa aud acuzatii sau critici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lexz (acum 11 ani)

@ Liviu: Multumesc pentru raspunsurile ample oferite! Am avut cate ceva de invatat din ele. Prin urmare, totul consta in maturizarea emotionala. Dar totusi, maturizarea emotionala cand se atinge...? Difera de la om la om, banuiesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Avem nevoie de timp pentru a invata cum sa obtinem orgasmul multiplu masculin - care presupune invatarea emotionala (sau: obţinerea placerii si la nivel de SENTIMENT)
_________________

AUTORITATEA DE ACTIUNE - este legata de cunoastere (constientizare) si de facultatea de a numi si diferentia elementele.

- Fiecare dintre noi a invatat sa dispuna de o anumita capacitate de actiune in domenii care ii sunt exterioare. Si totusi, in ce moment al educatiei noastre am invatat sa numim contextele vietii noastre interioare, sa analizam ceea ce se intampla in noi, sa ne diferentiem SENTIMENTELE, sa le distingem de NEVOILE noastre fundamentale, sa exprimam nevoile noastre, sa formulam simplu si flexibil cereri concrete si negociabile, care tin cont de nevoile celorlalti(?)
_________________

Practic, este vorba deci despre a numi pentru a putea ajunge la problema respectiva - pentru a vedea mai clar - si despre dezvoltarea unui VOCABULAR [al sentimentelor si al nevoilor], astfel incit sa ne fie mai usor in acest domeniu, pentru a prelua controlul incetul cu incetul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

I. SENTIMENTE pe care le traim cand nevoile noastre sunt satisfacute:

- bucuros
- confortabil
- disponibil
- energic
- impresionat
- impulsionat
- inspirat
- împlinit
- încrezator
- mandru
- mişcat
- optimist
- plin de speranţă
- recunoscator
- stimulat
- surprins
- uimit
- uşurat
- vesel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

II. SENTIMENTE pe care le traim cand nevoile noastre NU sunt satisfacute:

- agasat
- confuz
- copleşit
- derutat
- descurajat
- dezamagit
- frustrat
- furios
- iritat
- îngrijorat
- jenat
- neajutorat
- nerabdator
- nervos
- pesimist
- rezervat
- singur
- stanjenit
- trist
- tulburat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Iata (si) cateva NEVOI DE BAZA pe care le avem cu totii,

aici: //sfatulmedicului.ro/comunitate/depresia-tristetea-patologica/izolarea_42881

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

lexz a scris: "... TOTUL consta in maturizarea emotionala. Dar totusi, maturizarea emotionala cand se atinge...?"
_____________
(NIMIC nu este mai greu decat un nou inceput. Insa, chiar si cel mai lung drum incepe cu un singur pas :)

Practic, PRIMUL PAS - este cel mai greu, dar si cel mai important* - consta in CONSTIENTIZAREA raspunsului emotional (oricare ar fi el) si dezvoltarea capacitatii de a numi si diferentia SENZATIILE, EMOTIILE, SENTIMENTELE (vezi si cele doua liste postate mai sus)
_____________
*) Ne permite SA PRIVIM ALTFEL (lumea si viata)
_____________

OBS. (1): Exista o suferinta nemarginita (sau: coplesitoare) in domeniul (psiho)sexualitatii. Insa, majoritatea problemelor** noastre dispar NU pentru ca am gasit o solutie, ci pentru ca NE SCHIMBAM felul de a privi lucrurile.
_____________
**) De fapt, se spune ca nu exista probleme, ci numai preocupari ;)
_____________

OBS. (2): Contrar a ceea ce noi credem, PSIHOTERAPIA nu consta in gasirea unei solutii la o problema. SCHIMBAREA TERAPEUTICA se obtine cel mai adesea printr-un alt fel de "a vedea" lucrurile, o alta organizare interna (o noua Gestalt), cand devenim constienti ca proiectam o frica dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent care este diferit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

PRACTIC - este vorba deci despre a numi pentru a putea ajunge la problema respectiva - pentru a vedea mai clar - si despre dezvoltarea unui VOCABULAR [al sentimentelor si al nevoilor], astfel incat sa ne fie mai usor in acest domeniu, pentru A PRELUA CONTROLUL INCETUL CU INCETUL.
__________________
O PRECIZARE (mai ales pentru cei grabiti sau nerabdatori)

- Exercitiile sau tehnicile, in sine - utilizate pentru a obtine CONTROLUL EJACULARII - sunt relativ simple; si oricine este interesat sau curios le poate gasi indata - printr-o simpla cautare (de ex., vezi Google).
- Totusi, va spun ca (cel mai probabil), va veti simti si mai dezamagiti de viata dvs. sexuala - asta in cazul in care veti incerca sa utilizati aceste exercitii (tehnici) sarind peste acest "prim pas" - pe care tocmai vi l-am propus aici spre atentie.
- Principalul motiv (al dezamagirii) este ca pentru a ajunge la orgasm fara a ejacula, este necesar sa obtinem mai intai un alt fel de "a vedea" lucrurile, o alta organizare interna (o noua Gestalt), care sa ne permita o modificare - adecvata si treptata - in special a propriilor asteptari; pe masura ce devenim capabili sa tinem cont de nevoile partenerei (fara insa a le neglija nici pe ale noastre nevoi!)
__________________

- La modul concret, NU va asteptati ca orgasmul sa fie la fel ca cel cu ejaculare :) Poti sa-l simti (nu este nicidecum o iluzie). Doar ca il simti diferit; dar si foarte placut. Si, cea mai mare placere este satisfactia pe care o ai atunci cand spiritul domina trupul. Asa ca nu-mi ramane decat sa va doresc: SUCCES!!!

(Si... grabiti-va incet! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: