O incepatoare raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de anonim.22 cu 13 ani in urma

Buna seara...
am avut pana acum 2 contacte sexuale si deja am o multime de intrebari...poate ma puteti lamuri voi:
1.E normal ca dupa terminarea actului sau in timp sa am dureri abdominale, sa ma doara ovarele?
2. E normal, tot dupa ce-am facut dragoste, cand urinez sa ma usture si sa-mi curga putin sange?
3. Nu prea simt placere...iar prietenul meu ma intreaba...asa e bine.sau .asa e bine?.iar eu nu stiu ce sa-i raspund...il atentionez doar cand ma doare....ar tebui sa ma sperii? sau e normal sa fie asa la inceput?

Multumesc!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

adrianenescu (acum 13 ani)

''Normal'', ar fi sa va incepeti viata sexuala cu cine se pricepe! Intelegi?
Vine asa, ca amandoi fiind ''habarnisti'', nici nu stiti cu ce se mananca si ce trebuie si cum mancat! Nu ti se pare un handicap prea mare pentru amandoi?
Tu il intrebi ce parere are el despre ce si cum simti tu, in conditiile in care niciunul nu aveti minimul de ''experienta'' in domeniu! Si el ce sa faca, in conditiile in care e la fel de ''pierdut in spatiu'' ca si tine? Ce sfat sa-ti dea? Ce sa-ti spuna? Sau tu?
Daca nu e la ''baza'' intrebarea, raspunsul e simplu: PERSEVERATI!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih.dr.Gabriela Marin MPsih.dr.Gabriela Marin este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna,
Faptul ca nu simti placere cand faceti dragoste explica multe din problemele pe care le spui. In general contactul sexual doare cand nu esti inca destul de excitata, cand vaginul tau nu este pregatit pentru actul sexual ce va urma. Cand esti excitata, vaginul se lubrefiaza si nu apar dureri la penetrare si in mod normal nici in tp actului sexual.
Deasemenea, este important ca iubitul tau sa te ia usor, femeile se incalzesc mai greu ca barbatii, deci sa aibe pentru inceput miscari mai blande, penetrari mai superficiale.
Din moment ce te doare, inseamna ca ceva nu e ok... E posibil sa te doara si datorita unei anexite netratate. Ai mai avut dureri si inainte de inceperea activitatii sexuale?
In legatura cu intrebarea ta, nu e cazul sa te sperii, dar fii atenta daca esti indragostita de acest baiat sau e o simpla curiozitate sexuala !

Psih.dr. Gabriela Marin / Cabinetul Abc Psihosucces
Telefon:0743351579
Email: [email protected]
www.Psihoterapie-Sexologie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

Adrienne (acum 13 ani)

Aici este vorba despre o fata care si-a inceput viata sexuala de curand. A avut doar doua contacte sexuale,iar ceea ce descrie pana acum s-ar putea datora deflorarii. Daca aceste simptome persista si dupa un anumit timp, atunci cred ca se pune, eventual, problema unor afectiuni. In legatura " cu cine-ti incepi viata sexuala"............eu cred ca ti-o incepi cu cel cu care ai o relatie de iubire,nu-l alegi la targ, dupa performantele sexuale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim.22 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspunsuri!
Dureri abdominale am avut din totdeauana in timpul menstruatie....dar m-am speriat putin cand am simtit si dupa ce am facut dragoste...am uitat sa mentionez ca al doilea contact a durat efectiv destul de mult in comparatie cu primul (aprox o ora jumatate).
El are o oarecare experienta in comparatie cu mine, dar dupa cum a spus si Adirenne, nu-l alegem dupa performantele sexuale.

Multumesc inca odata :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eliza (acum 13 ani)

Draga mea,

Este normal sa ai niste dureri de ovare dupa primele contacte din simplul motiv ca nu stii inca sa iti alegi si potrivesti pozitiile care iti convin cel mai bine si penetrarea poate fi prea profunda. De asemenea, poate partenerul nu este destul de atent si delicat in timpul actului. El trebuie sa inteleaga ca spre deosebire de alte partenere, tu fiind la primele contacte trebuie sa te trateze cu mai multa atentie. Apoi tu vei invata sa alegi pozitiile care iti convin cel mai bine. Sangerarea si usturimea, de asemenea, sunt normale la inceput. Daca aceste simptome persista si nu trec in 2-3 saptamani, mergi la un control ginecologic, mai bine sa fii sigura ca e ok. De asemenea, o ora si jumatate mi se pare mult pentru al doilea contact al cuiva! Daca tu nu prea ai simtit placere, de ce a durat atata timp? Comunicarea intre parteneri este totul si nu trebuie sa stai numai ca sa ii faci placere lui. Placerea ambilor este cheia. Legat de placere, banuiesc ca nu ai incercat sa te masturbezi inainte de a-ti incepe viata sexuala, cazul multor femei din pacate. Din acest motiv tu nu prea stii cum sa obtii placerea si ce sa ii spui lui sa iti faca. Ai rabdare, exploreaza-ti corpul tu singura, apoi impreuna cu el, exploreaza-i lui corpul, lasa rusinile la o parte. Placerea se invata, iar preludiul este esential.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Draga Anonim, dupa un contact sexual de o ora si jumatate, este normal sa te doara ''''toate cele''''. Ma mir daca mai poti sa si mergi ori sa stai pe scaun. Nu conteaza cantitate, ci calitatea.Poate dura 10 minute si sa-ti fie bine, decat o ora si jumatate cu probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: