Masturbarea in fiecare zi. raspuns medic

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de vlad9371 cu 12 ani in urma

Buna. Am aproape 18 ani si ma masturbez de pe la 13-14 ani si ma masturbez in fiecare zi. Fara sa vreau am citit pe diferite forumuri ca nu e bine si ca m-as putea imbolnavi foarte grav. Vreau sa-mi spuneti si mie cei care stiti ce urmari as putea avea si daca e prea tarziu sa mai pot face ceva ? Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (63)

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua Vlad,

La varsta pubertatii, masturbarea este foare obisnuita. Se intampla ca in acea perioada dorintele sexuale sa nu poata fi indeplinite datorita interdictiilor si limitarilor impuse privind actul sexual.
Pe masura ce se ajunge la un stadiu de maturitate sexuala si sociala acceptabila, tinerii renunta treptat la masturbare in beneficiul sexului.

Singurul lucru daunator la masturbare este vina bagata in capul copiilor care recunosc ca se masturbeaza, de catre niste parinti care poate ca se masturbeaza si ei, dar nu o recunosc.
Aproape fiecare om in parte s-a masturbat in viata sa intr-un fel sau altul. Majoritatea dintre ei s-au simtit coplesiti de vina si nu au mai facut-o. Dar cea mai mare parte au continuat sa se masturbeze.
Unele dintre daunele pe care se presupune ca le provoaca masturbarea sunt cosurile de pe fata, “pierderea barbatiei”, “pangarirea” si slabiciunea.
Dintre toate aceste “nenorociri”, doar cosurile reprezinta o problema recunoscuta. La varsta pubertatii, aproape toti copiii au cosuri. In acel moment, aproape toti copiii se masturbeaza in mod activ. De aceea, pare mult mai rezonabila concluzia conform careia lucrurile stau exact invers “Cosurile sunt cauza masturbarii”.
Cred ca nici o autoritate, fie ca vorbim de preoti, moralisti, profesori sau cercetatori nu a prezentat vreodata o dovada clara ca masturbarea este daunatoare in vreun fel sanatatii psihofizice a oamenilor.

Multa sanatate!

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sex si probleme sexuale.

denizze (acum 12 ani)

Buna! Sunt o fata de 14 ani..am inceput pubertatea de pe la 12 ani.. Si eu ma masturbez..oarecum.. As vrea sa stiu daca pot aparea cosuri? Din cele citite mai sus da..desi mie nu mi-au aparut timp de 1 an..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex.aex (acum 11 ani)

Lasa si tu id tau sa vorbim plz:D

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

curvarul069 (acum 10 ani)

da add si vb acolo.putem vb ca oamenii fara retinere.ok?.c***arul069.poate mai si altceva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 9 ani)

contacteazama id. danidanidaniel864

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 9 ani)

contacteazama id. danidanidaniel864

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 9 ani)

contacteazama ID danidanidaniel864

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,
desi la 12-14 ani apar cosurile, nu exista o legatura clara de cauza efect intre masturbare si aparitia cosurilor. acestea sunt cauzate intr-o anumita masura de variatii ale hormonilor sexuali, dar masturbarea nu va influenta acest lucru.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomi (acum 12 ani)

buna, am si eu 27 de ani si ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi ,si m am obisnuit asa si nu pot sa rezit tentatiei de a nu ma masturba, vrea sa stiu daca mi as dori un copil in viitor poate afecta chestia asta cu ceva ,am auzit pe forum ca scade calitatea si cantitatea spermei si nu pot avea copii, eu am o prietena si am incerct de cateva ori dar nu a ramas insarcinata sa fie asta cauza? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomi (acum 12 ani)

buna, am si eu 27 de ani si ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi ,si m am obisnuit asa si nu pot sa rezit tentatiei de a nu ma masturba, vrea sa stiu daca mi as dori un copil in viitor poate afecta chestia asta cu ceva ,am auzit pe forum ca scade calitatea si cantitatea spermei si nu pot avea copii, eu am o prietena si am incerct de cateva ori dar nu a ramas insarcinata sa fie asta cauza? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomi (acum 12 ani)

buna, am si eu 27 de ani si ma masturbez de la 13 ani aproape in fiecare zi ,si m am obisnuit asa si nu pot sa rezit tentatiei de a nu ma masturba, vrea sa stiu daca mi as dori un copil in viitor poate afecta chestia asta cu ceva ,am auzit pe forum ca scade calitatea si cantitatea spermei si nu pot avea copii, eu am o prietena si am incerct de cateva ori dar nu a ramas insarcinata sa fie asta cauza? va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tomi2 (acum 10 ani)

sugeti p**a de vreo cateva ori si o sa mearga sa ai copii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ady (acum 11 ani)

Buna am aproape 14 ani si ma masturbez destul de des vreau sa stiu daca este rau ceea ce fac si daca pot aparea consecinte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21597663798 (acum 3 ani)

o faci de cate ori simti nevoia
este o necesitate, dar elimini si stresul
nu te mai lua dupa alte comentari
nu dauneaza sanatatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalin (acum 11 ani)

Buna ziua ! Sunt un baiat de 16 ani si ma masturbez de la 14 ani. Asi vrea sa pot renunta la acest viviu dar nu pot nici cum. Cam ce ar trebuii sa fac???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

mam masturbat pana acum doi ani aproape in fiecare zi si de 2 an imam lasat am zis gata am 18 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

trebuie doar sati impui ba nu mai fac gata asa era m si eu ca tine nu ma puteam abtine pana cand intro zi am zis stop si sunt mai fericit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionut (acum 11 ani)

risti sa nu ti se mai scoale cand vezi esti cu vreo fata fiindca corpul tau este obisnuit numai cu masturbarea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

del (acum 10 ani)

cauza poate fi alta....incearca sa-ti faci o spermograma, medicul iti va da un raspuns mai clar dupa rezultat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrian KteIchD (acum 10 ani)

Buna ziua. Eu am inceput sa ma masturbez dela 8-9 ani la inceput nu mi-am dat seama era o senzatie coplesitoare si de fiecare data simteam ca si cum ar trebui sa urinez. Iar "apetitul" meu sexual este mare cam intre 5-7 masturbari pe zi. Cosuri pe fata nu am avut deloc intre 13 si 18 ani doar cateodata 1-2 cosuri pe luna care treceau in 2 zile.Stiu ca la fiecare ejaculare corpul oboseste si de aceea avem starea aceea de oboseala dupa actul sexual . Intrebarea mea este : Ce "efecte secundare" ar aparea din cauza masturbari zilnice(maxim 3 masturbari in zilele in care fac sex de cel putin 2 ori) si ce informatii si sfaturi mi-ati da?
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4